Sotkamossa poliisit kilvan jahtaavat mopoilijoita, mutta muuhun liikenteessä oleviin ongelmiin ei kyllä puututa. Esim. Keskuskadulla Herkkuseppien kohdalla on jatkuvasti lounasaikaan väärin pysäköityjä autoja, poliisit ajavat ohi mutta mitään ei tehdä. Samoin on pesäpallopelien aikaan, autoja parkissa missä sattuu, jopa risteysalueella ja jalkakäytävillä ja poliisit ei välitä mitään. Mutta auta armias jos mopo ajaa vähäänkää liikennesääntöjen vastaisesti tai jonkin muun virheen tekee niin heti on poliisit pysäyttämässä ja sakkoja kirjoittamassa. Aikaa näyttää virkavallalla olevan näitä alaikäisiä vahdata, mutta muuhun ei sitten resurssit riitäkkään. Enpä ole vielä kertaakaan nähnyt pesäpallopelin aikana minkään väärin pysäköidyn auton tuulilasinpyyhkimessä sakkolappua olevan, eikös sama laki koske kaikki, vai miten se on.
sotkamon virkavallan toiminta
14
682
Vastaukset
- Räm-päm päm
Suuremmilla paikkakunnilla tätä pysälöinninongelmaasi hoitaa kunnallinen pysäkönninvalvontayksikkö, joita myös lappuliisoiksi kutsutaan. Pysäköintivalvonta ei ole poliisitehtävä, se on kunnan järjestyssääntötehtävä. Sotkamossa ei ole pysäköinninvalvojia, siksi siellä voi jättää ( ja jätetäänkin) autot niinkuin lehmät laitumelle. Eritoten tähtimerkin ja rinkulamerkin voi tuoda oven eteen ja jättää siihen käyntiin.
--- Eikä ne poliisit puutu mopoilijoihin, jos ajaa ihmisiksi, mopo ei ole viritetty ja seuraat liikennesääntöjä. Minäkin skootteroin kylällä ja ihan rauhassa poliiseilta saan mennä. Autoilijoiden ajattelemattomuus kyllä ärsyttää, siinä komppaan sinua.- ???
Räm-päm-päm, sinä et taida olla näitä 15-kesäisiä kun saat rauhassa ajella skootterillasi ihan rauhassa. Kyllä ne noita nuorisoa vahtaavat oikein urakalla, mutta hyvä tietysti niin että viritetyt mopot ja väärin ajot saadaan kuriin, mutta samoin pitäis koskea myös autoilijoita samoin moottoripyöräilijöitä.Miksihän autoihin ja mottoripyöriin ei tehdä myös nopeusrajoitinta, eihän esim. suomessa saa ajaa kuin 120km/h moottoritiellä (joko on uusi raja 130km/h) ja muuten korkeintaan 100km/h, niin kaikkiin suomessa rekisteröityihin ajoneuvoihin vaan rajotin niin loppuis toi kaahaaminen. Sama laki kaikille myös pysäköinnin suhteen, mitä virkaa on kieltomerkeillä jos niitä ei tarvii sitten noudattaa jos ei ole erikseen pysäköinninvalvojaa joka ois valvomassa?
- Tyhmät vituttaa
Rajoitin olisi hyvä asia.
Valvontaa pitäisi lisätä.
Rangaistuksia koventaa.
Rengaslukot yleiseen käyttöön.
Tosiaankaan ei teille tarvita mitään nopeita kulkuneuvoja.
Voisi olla kanssa että ylinopeutta ajaneet saisi ajaa vain rajoitetuilla kulkuneuvoilla vaikka 5v, jos siinä ajassa oppisi noudattamaan nopeusrajoituksia.
Rajoitin pitäisi laittaa omalla kustannuksella käytettävään autoon. - hehehehhe
Kuriin tuollaiset mopoilijat, jotka ajavat ylinopeutta! Minä käyn laittamassa parkkipaikalla perunan niiden pakoputkeen!
- TRM
Kyllä niitä autojen "kiihdytysajojakin" pitäisi saada kuriin. Varmaan tietävät,
missä poliisipartiot milloinkin ovat. JA ehdottomasti rattijuopot kiinni sekä
kovat tuomiot. Auto valtiolle, sillä raha ratkaisee näissäkin asioissa.- Sat Suma
On sotkamossa gauheita ongelmia. Mopot kaahaa ja nuoret örveltää. Hirvee tsikako on sotkamo. Todellista suuren maailman meininkiä.
- mopoparempi
Kaitaansalmen suoralle nopeusvalvontaa, isot moottoripyörät käy kääntymässä risteyksessä ja sitten mahoton kiihytys kohti kylää. Puolesta suorasta aletaan jo hiljentää mutta pelkolanmäeltä pikkasen eteenpäin on mahdollista mitatat yli 200 nopeuksia!
- "että silleen"
Voi halavattu, sitä ei ole poliiseilla todellakaan muuta tekemistä kuin noita nuori mopoilijoita vahdata. Nyt on sitten Sotkamossa 2 poliisia skootterin kans liikenteessä vahtaamassa mopoilijoita, aivan naurettavaa touhua. Autoilijat ja moottoripyöräilijät jatkavat kaahailu, ja valitetaan resurssipulaa kun poliisit ei kerkee hoitamaan OIKEITA TEHTÄVIÄ. Siellä on taas tänään väärin pysäköityjä autoja jotka heikentävät liikenteen näkyvyyttä ja aiheuttavat vaaratilanteita, mutta niitähän ei sakoteta ja eikä keretä puuttua kun on tärkeämpää tekemistä, KUN 2 POLIISIA VAHTAA NUORIA MOPOILIJOITA SKOOTTEREILLA!!!!!, ei voi muuta kuin nauraa tälle sotkamon poliisin touhulle
- kerrostalokyttääjä
Ottakaapa poliisit vaikka erityistarkailuun urheilukadun kerrostalojen parkeeraukset siellä on iltapäivällä vaikka minkälaista autoa, jotka ei todellakaan ole asukaitten autoja... Hyvä Jymy Hyvä Talvivaara.
- Kuvis
Kyllä ne noi kaksipyöräiset vain ne liikenteelle ja sivullisille vaarallisimmat vehkeet on.
Voisi kieltää kokonaan nuo tuollaiset lelut, aikuiset miehetkin päristelee keskustassa eestaas noilla illat pitkät. Surullista. Moisille vandaaleille olisi syntymän jälkeinen abortti paikallaan. - Vautsi vau!
Siis viritetyllä mopolla pitää saada ajaa, koska jotkut muut idiootit pysäköivät väärin?
Todella rautaista logiikkaa! - Mopopojan isukki
Itsellä mopoikäinen poika ja tuossa pari iltaa sitten totesi ettei tiedä tällä kylällä ketään kenellä ei olisi viritetty mopo. Itsekin kerran kuuttakymppiä Rauramonpellon kohdalla ajelin, niin mopo porhalsi pyörätietä pitkin ohi. Totuus lienee siis lasten suussa - jälleen kerran. Oman pennun mopo muuten seisoo tällä hetkellä autotallissa arestissa kun kuulin luotettavalta taholta kylillä sillä töppäillyn, eikä ole viritetty - siis ilmeisesti kylän ainoa virittämätön mopo.
Voisipa sanoa, että itse ovat mopoilijat käytöksellään ja piittaamattomuudellaan itsensä silmätikuiksi järjestäneet. - hyvä!!!
Tuossa oli viisas kommentti, muutenkin, kannattaisi noudattaa lakia ja järjestystä ja vanhemmilla on tehtävä pistää kuriin ellei osata käytöstapoja. Hienoa, että teillä on otettu asia hyvin käsittelyyn, palkitsee myöhemmässä elämässä!
- solikka
Eipä ne poliisit saa moottoripyöriä kiinni,sen vuoksi on tyydyttävä mopoihin,saa omaa egoaan parantaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2053833Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622426Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912296- 472213
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 701157
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251126