Voiko vielä yrittää juurruttaa pelargonian oksaa?

Kerkeekö saada kasvun vauhtiin vielä?
Millainen kasvin pala olisi oikeanlainen ottaa ja kokeilla?
11486
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olen lukenut wanhan ajan kirjoituksista, että kasvien istuttamiset, mullan vaihdot yms. pitäisi tehdä yläkuun aikaan. Nyt juuri mahdollisimman huono aika, lähes kuuttomana aikana.

Äänestä

....

Äänestä
  • Yläkuun ajaksi sanotaan kuun kasvavaa puoliskoa. Se päättyy täydenkuun aikaan. Huomenna on mustan kuun hetki jollakin aikaa vuorokaudesta. En osaa katsoa sitä netistä, mutta allakastakin näkee.

    Äänestä

  • kuun vaiheet kirjoitti:

    Yläkuun ajaksi sanotaan kuun kasvavaa puoliskoa. Se päättyy täydenkuun aikaan. Huomenna on mustan kuun hetki jollakin aikaa vuorokaudesta. En osaa katsoa sitä netistä, mutta allakastakin näkee.

    mikähän kuu nyt on?
    Siis onko hyvä juurrutusaika.

    Äänestä

  • oioioi989898 kirjoitti:

    mikähän kuu nyt on?
    Siis onko hyvä juurrutusaika.

    Kato hyvä ihminen allakasta, pitäshä tuommonen jo ymmärtää. Kasvit alottaa kohtpuoleen lepoaikansa,, ei tää mikkään istuttamisaika oo, alota ens kevväänä vaikka helmikuussa.

    Äänestä

  • oioioi989898 kirjoitti:

    mikähän kuu nyt on?
    Siis onko hyvä juurrutusaika.

    Nyt on syyskuu

    Äänestä

  • susmorsian ek. kirjoitti:

    Kato hyvä ihminen allakasta, pitäshä tuommonen jo ymmärtää. Kasvit alottaa kohtpuoleen lepoaikansa,, ei tää mikkään istuttamisaika oo, alota ens kevväänä vaikka helmikuussa.

    Hentoja alkuja noista mahdollisesti juurtvista kokeiluista talvea vasten tulee. Keväällä kasvukauden alettua, katko pelargonian oksia ja pidä ne 2-3 päivää kuiviltaan. Sen jälkeen laita veteen ja lisää vain vettä tarpeen mukaan.
    Saat vahvat ja hyvin kasvuun lähtevät taimet.

    Äänestä

Kokeillahan aina voi. Ota semmoinen vanhempi haaranpätkä ja laita vesilasiin ikkunalle. Älä vaihda vettä, lisää vain. Kun tulee kunnolla juuria, istuta pieneen ruukkuun äläkä liialla kastelulla tapa sitä. Lykkyä tykö, "eihän yrittänyttä laitet".

Äänestä
  • No vastaampa minäkin. Ihan hyvin lähtee kasvamaan. Minä yleensä näin syksyllä otan aina oksat riippapelargoniosta, ja juurrutan uudet taimet kevääksi. Leikkaa tukevia oksia pari kolme ruukkuunsa, poista kukat, ja alimmaiset lehdet. Paina oksat multaan heti, kastele ruukku. Vedä ruukun yli muovipussi, johon laitat muutaman reijän, että ilma pääsee kiertämään. Poista pussi kun kasvi on juurtunut,. Taimet säilyy hyvin ikkunoilla, minulla ne on talven tuolla vähän viileämmässä pihamökissä. Ja keväällä ovat jo kukkinnan alussa, kun istutan ne isompiin amppeleihin ulos. Onnea yrityksiin!

    Äänestä

  • marja-liisa... kirjoitti:

    No vastaampa minäkin. Ihan hyvin lähtee kasvamaan. Minä yleensä näin syksyllä otan aina oksat riippapelargoniosta, ja juurrutan uudet taimet kevääksi. Leikkaa tukevia oksia pari kolme ruukkuunsa, poista kukat, ja alimmaiset lehdet. Paina oksat multaan heti, kastele ruukku. Vedä ruukun yli muovipussi, johon laitat muutaman reijän, että ilma pääsee kiertämään. Poista pussi kun kasvi on juurtunut,. Taimet säilyy hyvin ikkunoilla, minulla ne on talven tuolla vähän viileämmässä pihamökissä. Ja keväällä ovat jo kukkinnan alussa, kun istutan ne isompiin amppeleihin ulos. Onnea yrityksiin!

    marja-liisa
    Kiitos vinkistä, kunnes ostan noita kaupan pelargonioita pihaani. Onhan ne niin kylmän kestäviäkin.

    Aloitukseen, jo kun luin, olisin vastannut, että ei onnistu, ei näin syksyllä. Itse olisin säilönyt kukat johonkin viileään ja vasta keväällä ottanut oksia veteen juurtumaan.

    Tuokin oli uutta, että pitäisi pitää kuivillaan, kunnes vedessä juurruttaa ja joku istuttaa ne suoraan multaan!!!

    Ihmeenä pidin kyllä työpaikallani jotain kukkaa, joka oli vain vedessä ollut monta vuotta! Mistä se sai ravintonsa, mutta hyvin viihtyi ja oli kukkivakin! Sitten siellä oli tuoksu pelargoniaa, jonka haluaisin itselleni. Oli sekin outo "otus", koska sitten vasta tuoksu levisi, kun siihen koski, siis sitä liikutti kädellä. Tuskin siihen koski?

    Menipä nyt vanhat opit uusiksi, koska aina olen kuvitellut, että näin syksyllä ei saa mitään juurtumaan, saatikka näistä kaupan pelargonioista.

    Äänestä

Minun anoppini sanoi, etta parittomana päivänä kun oksan laittaa juurtumaan, tahi vaihtaa mullat kukkaan. Onnistuu parhaiten. Olen todennut toimivaksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jaana"#33 kirjoitti:

Kerkeekö saada kasvun vauhtiin vielä?
Millainen kasvin pala olisi oikeanlainen ottaa ja kokeilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu