Auton vuokraus Sloveniassa

Liinu

Teimme 11 päivän matkan Sloveniaan ja sanomattakin oli selvää että Ljubljanasta oli päästävä pois jotain muutakin katsomaan. Hirveä stressi että mistä ottaisi auton, mikä on luotettava firma. Ottaako omavastuun poiston ja maksaa enemmän jolloin voi ajella ilman vainoharhaista pelkoa naarmuista ja lommoista vai mennääkö ilman jolloin saa halvemmalla, mutta voivat laskuttaa ihan mistä vaan 800€ omavastuun.
Päädyin valitsemaan SIXT-vuokraamon ja 1.2l 5-ovisen Opel Corsan. Ilman OVn poistoa (eli omavastuu 800€) hinnaksi olisi tullut 138€. Välivaihtoehtokin oli että OV olisi ollut 200€, en muista mikä silloin olisi ollut hinta. Otimme kuitenkin OVn nollauksen jolloin la-la vuokraus maksoi 238€, sisältäen kaiken mahdollisen eli myös toimistomaksut ja vinjettan, mikä tarvitaan moottoriteillä ajamiseen. Saimme lapun josta näki missä kohtaa autossa oli jokin naarmu tai lommo. Kun itse katsoin, en nähnyt yhtään jälkeä yhtään missään. Auto tarkastettiin kun palautimme sen vaikka meillä oli täysi vakuutus. Tuli vaan siitä paparista mieleen jossa oli merkitty muka naarmut että jos ei ole vakuutusta, ni ovatko ne sellaisia naarmuja joita ei välttämättä merkitä ennakkoon sellaisille jotka jättävät OV-nollauksen ottamatta ja sitten voidaan myöhemmin laskuttaa niistä. Meiltä kun niitä ei voi laskuttaa ku on OV 0€ ni voi ihan hyvin näyttää missä naarmut on. Tosiaan en nähnyt itse yhtään naarmua tai lommoa missään, mutta paperin mukaan niitä oli ainakin 5...hyvä että otettiin OVn poisto. En sano että olisivat huijanneet vaan että sellainen olisi ollut ehkä mahdollista.
Vuokrauksesta jäi kuitenkin hyvä mieli ja varmasti käytämme sixtiä jatkossakin.

1

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe