..ei ole koskaan minulle auennut. Joskus on tietyn tasoinen tanssitaito tullut opeteltua ja sitä ruuhka armahtaa, mutta kateellisena olen aina katsellut kuinka useimmatt osaavat tanssista nauttia. Itselleni se on valitettavasti vain etikettiin kuuluva rituaali. Musiikinkin kuuntelisin mieluummin istualtaan siten, ettei joku koko aikaa töni tai töki.
Nämä kestää siksi, että se antaa mahdollisuuden päästä keskusteluyhteyteen toisen kanssa, mutta useimmiten vastapuolelle on itse tanssi tanssiessa se pääasia, eikä juttukaan siten oikein pääse alkuun.
Mikä tässä tanssijutussa on se "pihvi"?
Fyysinen liike? Fyysinen kontakti? Mikä?
Nämä kestää siksi, että se antaa mahdollisuuden päästä keskusteluyhteyteen toisen kanssa, mutta useimmiten vastapuolelle on itse tanssi tanssiessa se pääasia, eikä juttukaan siten oikein pääse alkuun.
Mikä tässä tanssijutussa on se "pihvi"?
Fyysinen liike? Fyysinen kontakti? Mikä?
Vastaukset 37
Vanhimmat
on tanssia ja TANSSIA. Jos vaan huojutaan tungoksessa pidellen kiinni jostain yksilöstä joka (mieluummin) on vastakkaista sukupuolta, niin ei silloin saa mitään käsitystä siitä mikä on tanssin olemus.
Jos haluat perehtyä asiaan tarkemmin suosittelen että hakeudut tanssiharrastuksen pariin, niin että se tanssi on pääasia eikä seurustelu tai iskeminen. Tanssia on niin monenlaista, mutta parhaimmillaan se on liikkumista musiikin tahdissa, itsensä toteuttamista, nautintoa.
joo, tarkoitin kyllä ihan tätä pienemmällä kirjoitettua tanssia. Eli sitä johon törmää ravintoloissa, juhlissa jne. Näyttävät ihmiset usein nauttivan tanssista näissäkin yhteyksissä.
Olen taas äänessä - vähän tämä suulaus jo hävettää. Mutta mitäs kyselet:)
Olen juuri tuollainen tavallisesta tanssista pitävä, en harrastaja. Kaikki kolme elementtiä, musiikki, liike ja toisen ihmisen läheisyys, yhteispeli tekevät tanssista niin nautittavan. Kun löytää miehen kanssa yhteisen "sävelen" ja askelet kulkevat miettimättä, pakottamatta, niin musiikille, liikkeelle ja miehelle antautuu - enemmän tai vähemmän eroottisesti tilanteesta riippuen.
Ja kaikenlaiseen leikkiin ja flirttiinkin on mahdollisuuksia. Kaikki miehet eivät tosin ymmärrä, että hienovaraisuus on tehokkaampi lähestymistapa kuin puristelu vähän sieltä ja täältä.
Kyllä meidät joku ruksaa bittihelvettiin sitte kun meidän jutut alkaa rassaamaan....tai vielä pahempaa: vaikenee kuoliaaks..
Mutta siitä tanssista vielä.
Ymmärrän siis tanssilla näitä perinteisiä tangoa, valssia etc.
Joraaminen on joraamista ja hitaat notkutaan ja niissä taas kyllä tiedän mistä on kyse...
Taitaa olla niin, että kun omat biletykset alkoi 70-luvun puolivälissä niin teinit meni silloin diskoon ja siellä soi rokki, ei ehkä tämä valssi-/tangokulttuuri ole vaan oikeen päässyt aukeamaan meikäläiselle.
On mua silti yks nainen kerran kehunut valssitaidoistani. Tyttäreni omissa häissään.
Hän sanoi: Kiitos iskä, veit ihanasti! Ja antoi suukon poskelle. Mutta hän onkin muru ja aina mielistelee...ja minä maksoin häät :)
On varmaan kulttuurikysymys. Olen sinua sen verran vanhempi, että pääsin kokemaan sekä valssit ja tangot että jiven (haa, mitä muistoja!) ja twistinkin.
Lasteni häissä minäkin olen viimeksi tanssitaitojani verestänyt...eikö kannattanutkin maksaa?!:)
Tippa silmässä! :)
kuin Mesimarja asian kuvaa.
Hyvä musiikki, hyvin yhteen sopivat askeleet ja liikunnan ilo.
Useimmilla miehillä on heti seksistiset ajatukset mielessä, jos tanssiin oikein antautuu. Se ärsyttää.
Voihan se tietysti olla kiihottavakin tekijä, mutta kumppanin kanssa, jonka hyvin tuntee.
Onhan se myöskin oiva seurustelumuoto ja jos hyvin käy, niin sieltä sen kumppaninkin löytää, jos nimittäin askeleet yhteen soppii.
Kyllä olisi mota "kaatoa" jäänyt tekemättä, ilman tanssitaitoa!
ilmaisevat aika tyhjentävästi mikä on se "juttu."
"Tanssitaidolla" nimimerkin taito saattaa olla sitä ja tätä, mutta lattialla oleminen vastakkaisen sukupuolen lähellä ja musiikin tahdissa liikehtiminen katsotaan ilman muuta eduksi kun kaatoreissulla ollaan.
Ei sellaista örvöä varmaan monta olekaan, joka huutelee ravintolan pöydästä, että lähdetäänkö jatkoille.
Tanssilattialla niistä jatkoista sovitaan.
Tämä on siis sitä tanssia, jolla haetaan seuraa, mutta taidetanssi on nautittavaa katseltavaa. Paritanssikin silloin kun tanssijat osaavat asiansa.
Minusta kyllä tanssissa on usein takana vain halu tanssia., ja se on se kiinnostava pointti. Siitä kertoo keskittyminen tanssiin niin, että juttu ei edes luista. Mutta kun tanssin jälkeen alkaa jututtamaan niin johan tapahtuu.
Samoin usein kuulee ravintoloissa , että "tultiin likkojen kanssa VAAN tanssimaan".Sellaista ei kuule esim. klubeissa tai muissa rokkimestoissa.
tietenkään sano, että tultiin "likkojen kanssa vaan vähän miesseuraa katsastelemaan."
Tanssin varjolla siellä nais ja mies seuraa haetaan.
Taisin sanoakin, että tanssi on silmää hivelevän nautittavaa katseltavaa(oikea tanssi)
Sanoit, että mielestäsi tanssissa on takana vain halu tanssia. Niin on joskus, mutta ei usein, niinkin sinä sanoit.
Ei usein, ainakaan ravintolatansseissa.
Minun mielestäni, siis.
Voiko miestä katsella, tanssia hänen kanssaan ja nauttia hänen läheisyydestään ilman että päädytään yöjatkoihin?
Nykyisestä ravintolakäytännöstä minulla on kovin hatarat tiedot ja omat kokemukseni ovat enemmän tai vähemmän virallisluonteisista tilaisuuksista. Sinkkuja on nykyään paljon, mutta kaverinhakupaikkoja vain vähän, perinteisestihän ravintolasta kaveria on käyty etsimässä. Kai kuitenkin edelleen "ei" tai "kyllä" sanasta jokainen vastaa itse.
katsella ja tanssia hänen kanssaan, päätymättä
yöjatkoihin.
Minä menisein kyllä katselemaan miehiä mieluummin vaikka kuntosalille, kuin ravintolatansseihin. Siellä ravintolassa on nimittäin suurin osa noita edellä esiintyneitä, oliko se nimimerkki nyt "tanssitaitoinen" kaltaisia kaatajia.
Vaikka kysyntähän luo tarjontaa ja toisinkin päin, eikä sinä mitään. En minä mikään tiukkapipoinen moralisoija ole, mutta minuun henkilökohtaisesti eivät kolahda ravintolatanssit.
"Minä menisein kyllä katselemaan miehiä mieluummin vaikka kuntosalille, kuin ravintolatansseihin."
Jotenkin _tuntuu_ ettei kuntosalilta voi löytää mitään kunnollista. Jos kuntoa ei lasketa kunnollisuudeksi.
Toivottavsti internet monipuolistuu ja tänne tulee paremmin toimivia foorumeita muun muassa ihmisille jotka haluaisivat tutustua filosofisesti orientoituneisiin (heh) toisen sukupuolen edustajiin.
Albert
jos katselemisesta vain on kysymys.
En minä ainakaan näe mitään mieltä ylentävää ja koe esteettistä nautintoa katsellessani ravintolassa tupakkaa tupruttavia, viinaa lipittäviä ukkoja.
Enkä välittäisi kuulla henkevää:"Käykö neiti usein täällä?"
Vihon viimeiseksi tahtoisin nojailla sellaisen romeon kaljamahaa vasten ja niin sanotusti tanssia.
"Toivottavsti internet monipuolistuu ja tänne tulee paremmin toimivia foorumeita muun muassa ihmisille jotka haluaisivat tutustua filosofisesti orientoituneisiin (heh) toisen sukupuolen edustajiin."
keskustelun, mutta olihan aihekin "tanssin syvin olemus."
Emme me koskaan voi tietää onko partnerimme filosofisesti orientoitunut, ennenkun hän on ilmaissut sen (filosofisuutensa) sanallisesti.
Makuasiatkin ovat makuasioita.
Jonkun parkettien partaveitsen koko henkevvyys saattaa olla kehissä kun hän kysyy:"Onko neiti täältä päin?"
Usein kuulee myös yhtä henkevän kysymyksen että: "Käytkö täällä useinkin"
Kuinkahan sitä filosofoisi etä löytäisi hänet saman henkisen kumppanin täältä jostakin???
Kuntosaleilta löytyy varmaan varsin samanlainen ihmiskirjo kuin muualtakin. Omasta kunnostaan huolehtiminen ei tuhoa ajattelukykyä.
Narsismi lienee kyllä kuntosaleilla keskimääräistä yleisempää.
Filosofisia foorumeita löytyy. Samoin internetissä on kenen tahansa mahdollista ,viidessä minuutissa ilman kustannuksia, perustaa oma yhteisö/forum.
Kävijöistä vaan on yleensä pulaa. Ihmiset lopulta kuitenkin ovat kiinnostuneita varsin perusasioista; ihmissuhteet ja vonkaaminen siellä kärkipäässä.
filosofi sanoikaan, että terve sielu terveessä ruumiissa?
Kun nyt tälle linjalle lähdettiin.
se tanssisin vaikka yön yli, pidän ja pidän ja
vieläkin pidän.
Rytmi ,liike ,nämä kun yhtyy, se on nautittavaa.
Tietenkin pitää olla hyvä tanssittaja ja minä olen hyvä vietävä ,vaikka itse kehunkin.
Tämä on se harva asia, mistä olen saanut ,vain kiitosta.
Kuullessani hyvää musiikkia, tanssin kotona yksinkin.
Lienenkö tanssinut nuorena liian vähän, kun vieläkin tanssittaa. Tanssitautia sairastava pioni.
Oi, kun meinasi unohtua, että on se mahtavaa ,kun vahva mies kouraisee syliinsä ja sitten mentiin.
sen sanoit! Joka sana olisi voinut olla omista näppäimistäni.
Ravintolaan ei tule lähdettyä ilman omaa tanssittajaa, mutta kotona tanssin minäkin, kun on tuo harrastus. :)
Taidat olla oikein hengenheimolainen.
Minäkin nääs tanssin yksikseni jopa ruokaa laittaessani, kun oikein hyvä musiikki radiosta kuuluu. Voi se piristää kummasti.
Tunsin kerran erään 96 vuotiaan huonoa suomea puhuvan rouvan. Hän kertoi hauskasti: Mine tanssia heti aamula ja lopuksi ilala. Se anta voimaa elää.
Uskon, että tanssin voimalla hän oli hyvin positiivinen ihminen, aina iloinen ja empaattinen.
Minäkin siis uskon tanssin voimaan. Pääsisi vain useammin oikein kunnon parketille.
jollekin tanssiminen antaa ainoan mahdollisuuden fyysisesti koskettaa toiseen sukupuoleen kuuluvaa,
sillä paljon on niitä, jotka eivät uskalla tai osaa "iskeä"
itselleen muuten seuraa, syitähän moiseen arkuuteen löytyy monia.
Itse en paljonkaan perusta tanssimisesta, liikuntamuotona olisi ehkä hyvä, mutta jos hakee keskustelu- ym. seuraa tansseista, niin siellähän ei saa melun ja ahtauden vuoksi sellaista kontaktia, joka saisi "syttymään", ei edes tanssimisen nautintoon.
Ja "elämäni prinssin" kohtaaminen ei sielläkään onnistu, sillä
salamarakkaus harvemmin enää iskee tässä iässä.
ELi sitä "pihviä" en minäkään ole löytänyt.
Hyvän tavaran ympärillä
olisi tärkeämpää ,kuin nautinto,tanssien,kysynpä
Ehkä se tanssin syvin olemus onkin juuri tuossa rytmissä. Vaatinee vain jonkin verran musikaalista taipumusta ja rytmitajua pystyäkseen nauttimaan tanssimisesta.
noin minun rakas miehenikin kommentoi tanssimista nykyään.
Kyllä se silloin luonnisti, kun minut kengittää halusi.
oikea kumppani ja sopiva rytmi ja fiilinki, mikä vois olla parempaa lämmittelyä vieläkin parempaan
Mulle on paras tanssikumppani tyyny. Minäkin voin jopa sanoa osaavani tanssia. Kotona voi harrastaa, eikä tarvi pääsypilettejä maksella.
Tuleehan sitä likkojen kans joskus lähdettyä saunailloista ravinteliin jatkoille. Itse en osaa hyvin tanssia, mutta ei niitä kovin tanssitaitoisia ole kaikissa miehissäkään onneks. Lähden mielelläni, jos joku tulee ja kysyyn, että lähtisitkö vähän lattialle kävelee. Sanonkin että kävellä kyllä osaan :). Mutta annas kun tulee 60-70-luvun rokkia, niin kyllä tämä mimmi rokkaa. Ajatelkaa CCR, Rolling Stones jne. Mutta tosi kiva on katsella tanssipareja jotka osaavat tanssia jivet sun muut. Se on hienon näköistä. Yleensä kyllä menen sinne karaoke puolelle laulamaan. Siellä on hyvät fiilikset ainakin loppuillasta :))
Ps. Oletteko naiset muuten huomanneet, että monilla miehillä on ruuvimeisseli taskussa kun tanssii. Minusta se kyllä häiritsee vähän tanssimista. Mutta en toista kertaa sitten meisseli-miehen kansaa tanssimaan lähdekään :)
ja ei kovin kiva huomio ole.
Karaoke on myös kivaa, minäkin joskus laulanut.
Kaikkea yrittävä pioni.
Kyllähän tämä nyt täytyy alkaa uskomaan että tanssi on erotiikkaa, muodossa tai toisessa.
Rainerille vielä..ehkä erotiikka,ehkä iskemistä ja kaatoa..sitä on jokapaikassa kun on ihmisistä kyse..mutta tanssin taika on tanssin rakastamista..olen ollut pieni tyttö kun kävin tanssikoulua monta kuukautta ilmaiseksi,koska opettaja näki,että tanssi oli minulle suuri nautinto ja pojat uskalsivat hakea iloisen persoonani takia..eka kurssin maksoin itse,,luku oli 1961..ja siitä lähtien olen rakastanut tanssimista tanssin vuoksi..olen toki myös saatille tanssikaverin ottanut,mutta nuorena en kaatoja osannut ajatella..nykymaailmassa on kuopuspoikani rakastunut tanssiin,toinen ei,on tullut isäänsä..kuopus toivoo,että tulisi samankaltaiset lavakulttuurit ja kaikki vanhat tanssit..hän on kurssit käynyt ja myös räpin ja hiphopit,mutta vanhalle tanssille elää kun sävel soi.Tanssiminen on ilon lahja..ja miten ihanaa oli painaa pää olkapäätä vasten ja unelmoida..ei muuta.Se riitti tanssi-illan lopuksi...On eri asia bilettää ja hengata ja vetää naama huurussa parketilla,jossa ei mahdu edes kääntymään..
Tanssi on sensitiivinen, molemminpuolinen oivallus. Upeeta.
Olet oivaltanut.
Mikään ei ole niin upeata, kuin kaksi ihmistä, jotka tanssivat kuin olivat yhtä vartta. Mahtavin kokemus tuolta saralta oli kerta, jolloin tanssin hyvän tanssijan (miehen) kanssa ja kaikki kävi yksiin. Pystyin seuraamaan häntä teki hän mitä tahansa. Takana oli kyllä kaksi viikkoa jokailtaista tanssia 4-5 tuntia yhteen putkeen. Taito oli siinä vaiheessa jo niin hioutunutta, ettei tarvinnut enää jännittää eikä edes ajatella. Tanssi on liikunnan ja musiikin iloa.
Parahin, Tummeli, en voinut olla hymyilemättä huomatessani nimimerkkisi. Kateeksi käy. Sinulla on todella välähtänyt.
Toivottavasti tapaamme joskus hyvällä parketilla hyvissä merkeissä. Aurinkoista syksyn jatkoa Sinulle.