tuomio valehtelusta todistajana

kuulin että oikeudessa valehtelusta todistajana saa aina vankeutta,minkä verran ja tuleeko se ehdonalaisena jos ei ole sitä jo ennestään?.
82014
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Se riippuu että mitä valehteleeja miksi valehtelee. Näin mulle se kerrottiin.
Mutta tietääkö joku että mitä siitä tulee jos ei mene todistamaan oikeudenkäyntiin!?

Äänestä
  • sulle tulee uhkasakko ja jos et sittenkään mene niin poliisit hakee

    Äänestä

  • Todistaja saa kirjallisen kutsun oikeudenkäyntiin. Hänen on tultava oikeuteen kutsussa mainittuna aikana, ellei hänellä ole sellaista estettä, jonka vuoksi hän ei pääse tulemaan. Tällainen este voi olla esimerkiksi sairaus tai yleisen liikenteen keskeytyminen. Esteen hyväksyttävyydestä päättää oikeuden puheenjohtaja. Todistajaksi kutsutun tulee aina etukäteen ilmoittaa esteestä. Ilmoitus tehdään oikeuden puheenjohtajalle tai sille henkilölle, jonka pyynnöstä todistaja on kutsuttu oikeuteen. Jos esteenä on sairaus, todistajan on toimitettava oikeudelle lääkärintodistus.

    Jos todistaja ei saavu oikeuteen eikä hänellä ole hyväksyttävää syytä poissaoloonsa, hänen on maksettava uhkasakko, jonka määrä on mainittu kutsussa. Todistaja voidaan myös määrätä tuotavaksi omalla kustannuksellaan oikeuteen, jolloin poliisi voi ottaa hänet säilöön oikeuteen tuomista varten.

    Äänestä

ei se tuomio tule valehtelusta vaan väärästä valasta.ensin sinä vakuutat puhuvasi totta ja vain totta mitään lisäämättä ja mitään pois jättämättä.sen jälkeen puhut mitä sattuu ja jäät siitä kiinni.tämä on se pointti.vankeutta tulee.

Äänestä
  • tuleeko tuomio ehdottomana vai ehdollisena? rikoslaki sanoo että vankeutta enintään 3 vuotta. mutta käsittääkseni vaan 2 vuotta voi antaa ehdollisena,mua kiinnostais tietää et joudunko linnaan!!!mul ei ole täl hetkel ehdonalaista päällä. Olisi kiva tietää onko tälläsessä tilanteessa oikeudella jotain "nyrkkisääntöä" miten toimia......ahistaa

    Äänestä

  • taas minä kirjoitti:

    tuleeko tuomio ehdottomana vai ehdollisena? rikoslaki sanoo että vankeutta enintään 3 vuotta. mutta käsittääkseni vaan 2 vuotta voi antaa ehdollisena,mua kiinnostais tietää et joudunko linnaan!!!mul ei ole täl hetkel ehdonalaista päällä. Olisi kiva tietää onko tälläsessä tilanteessa oikeudella jotain "nyrkkisääntöä" miten toimia......ahistaa

    ehdollista tulee,jos todistuksesi katsotaan vaikuttaneen tuomioon.muussa tapauksessa voit selvitä sakoilla.

    Äänestä

  • eräs kirjoitti:

    ehdollista tulee,jos todistuksesi katsotaan vaikuttaneen tuomioon.muussa tapauksessa voit selvitä sakoilla.

    Minimirangaistuskin on aina vankeutta (ehdollista tai ehdotonta). Sakoilla ei siis selviä.

    Äänestä

Ikävä kyllä en tunne väärän valan oikeudessa rangaistuskäytäntöä juurikaan, että osaisin mitään kovin fiksua sanoa nyt.

Vuonna 2002 väärästä valasta oikeudessa annettiin tuomioita 43 kpl, joista 23 ehdollisia, 12 yhdyskuntapalveluja ja 8 ehdottomia. 18% siis joutui vankilaan istumaan. Sakkoja ei tuomita.

3 vuoden tuomiota ei varmaankaan tahdo tulla helposti, nyrkkisääntönä tyypillisesti käytetään vain jotain 30% alinta osaa asteikosta rangaistuksen mittaamisessa ja 50% poikkeuksellisen törkeissä tapauksissa. Huumausainerikokset poikkeuksena tästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

kuulin että oikeudessa valehtelusta todistajana saa aina vankeutta,minkä verran ja tuleeko se ehdonalaisena jos ei ole sitä jo ennestään?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu