Haluaisin kokemuksia miten ajokoirat ovat menestyneet asuntoalueella. Koirat kyllä pääsevät viikonloppuisin ja joskus iltaisinkin metsään, mutta miten esimerkiksi koirien haukuntaan yöllä on naapurissa suhtauduttu? Oletteko ottaneet koirat sisälle yöksi? Onko tällä ollut vaikutusta mm. koiran hajuaistiin (=ajoon)?
koirat asuntoalueella
9
189
Vastaukset
- vaimoke koiraperhe
Tarkennus, siis koira saattaa yöllä haukkua monta tuntiakin rusakkoa, kettua tai kissaa, jos sellainen pihapiiriin uskaltautuu.
- miksi ulkona ?
No ainakin täällä asuu kerrostalossa ajokoira, ja on niitä rivitaloissakin ollut, hyvin pärjäävät kun ovat yötkin sisällä. Ajokoira on viluinen koira, joten jos ulkona pitää, on oltava lämmitetty koppi. Ihan hyvin siis menee ns. sisäkoiranakin.
- vaimoke koiraperhe
Lämmitetty koppi on
- hjjddj
Minun naapurissani ainakin asuu dreeverinarttu aivan hiljaisena. Lisäksi kahdessa muussa lähistoni asunnossa on beagle. Kerrostaloissa kaikki, aivan rentoja tapauksia. Ainakin sitä dreeveriä käytetään metsästykseen. Ja olen tavannut suomenajokoiria kerrostaloista asumasta. Pirteämmiltä ja rennommilta ne vaikuttavat kuin tarhoissa asuvat, ainakin keskimäärin.
- Uroskoiru
Ajokoirauros (kotikoira, ei ajava) asui kanssani rivitalossa sekä kerrostalossa, oli tosi hiljainen kaveri koko elämänsä. Haukkui ovikelloa ja vinkui leikkiessä/narttuja jahdatessa, muuta ääntä ei pitänyt. Hiiret ja muut pieneläimet kiinnostivat siinä määrin aina ulkona että yritti syödä ne, mutta silloinkaan ei haukkunut. Suomen ajokoira on ymmärtääkseni rotumääritelmän mukaan sisätiloissa rauhallinen, ulkona villiintyy ja haistelee, sellainen oli myös minun koirani.
- rtui675
itselläni ihan metsästyskoirana ajokoira, joka asuu kerrostalossa sisällä, todella helppo tapaus, ei hauku turhia jne. Suosittelen kyllä ihan kokonaan sisäkoiraksi ajokoiraa, meiläkin poika käyttäytyy tosi rauhallisesti sisällä kun on tottunut, tutun ajokoirat taas kun pääsevät sisälle niin alkaa kauhia hullunmylly. :)
- Beagles
Ei tosiaankaan vaikuta hajuaistiin nukkuuko ulkona vai sisällä. Meidän piikkeli ajaa tosi hyvin, vaikka on kerrostalokoira ollut koko pienen ikänsä. En voisi kuvitellakaan meidän koiraa ulkokoiraksi. On sen verran seurallinen ja varmasti palelisi ohuen turkkinsa kanssa. Ei ne sinne koppiin välttämättä mene aina kun palelee,
- hae hae hae
Kyllä ajokoiran voi sisälle ottaa jos sitä pienestä pitäen siihen opettaa. Rauhallinen tyyppi eikä turhia hauku.
- Tupaukko + sen koira
Meillä on ajokoira ihan sisäkoirana eikä varmasti ole tuvassa olo vaikuttanut hakuun. Justiin pari päivää sitten mentiin metille, aamu-unisina vasta tuossa yheksän jälkeen, tuli kaveri vastaan ja sanoi ottaneensa koiran pois kun "ei siinä jäneksiä ole". No arveltiin kokeilla, 20 minuuttia ja ajo päällä. Meillä koirat on aina olleet sisäkoiria eikä niitä edes tarvi siihen mitenkään opettaa, siinähän ne oppii kun ovat sisällä. Ei kait niitä erikseen häkkikoiriksikaan opeteta?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.4523373SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1142597Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj842132Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1621940- 1461765
- 931580
Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi381471Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3491308Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li321275Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä41093