Olisi tuossa reilun metrin pätkä kipsilevyä, josta pitäisi reunankavennukset saumata. Löytyisi tilkka tapettiliimaa ja kaistele tasoitetapettia. Meneekö kovin pieleen jos liimaisi tapetin kipsi pohjalle ja sitten sitten päälle normaali tasoitus. Tuossahan joutuu useamman kerran täyttämään koloa, mutta ei tuo haittane kun on niin alue. Pintaan sitten maali riittävän monta kertaa.
Kyseista tasoitetapettia olen ainakin yhdessä valokotelossa käyttänyt, pohjilla kipsilevy puskusaumoilla, ilman mitään muita tasoitteita. 2v tuo on ainakin katossa ollut, eikä pinnassa näy halkeamia.
Käsissä tuo "venyy" ihan mukavasti, joten luulisi kestavän mahdollisen sauman elämisen. Mutta mitenhän mahtaa käyttäytyä normaalin pintatasoitteen alla, jolla tuo kipsilevyn kavennus tultaisiin täyttämään.
Tasoitetapetilla kipsilevyn saumaus
jokke789
1
243
Vastaukset 1
- Standardiratkaisut rules
Ehkä kestää ehkä ei. Kokeilemalla selviää.
Tai sitten voi käyttää niitä ratkaisuja ja työtapoja jotka tiedetään varmasti toimiviksi. Rahaahan tuossa ei pysty säästämään eikä oikein vaivojakaan, niin en ymmärrä miksi pitäisi alkaa keksimään "omia patentteja"?
Mutu-tuntumalla sanoisin että on todennäköisempää että ehdottamasi tapa toimii kuin että se ei toimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3551491- 1141216
- 1161084
- 116851
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22847- 111822
- 18470
- 38454
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i93441- 36423