Eli siis minkälaisia leluja tarvitsee noin puolitoistavuotiaat lapset?
Mitä leikkejä osaavat leikkiä?
Mitä leluja
3
229
Vastaukset 3
- Kolmen lapsen perhe
Meillä lapset ovat noin puolitoistavuotiaina leikkineet ulkona hiekkaleluilla (ämpäri, lapio, kuorma-auto). Sisällä on enimmäkseen leikitty Lego dubloilla, palikkataloilla, nukenvaunuilla jossa nukkuu nalle useimmin kuin nukkevauva. :)
Nuppipalapelit eivät enää kiinnosta, mutta helpot "oikeat" palapelit ovat kova juttu. Meillä vähän piirrellään ja väritetään.
Eniten etenkin tätä nuorimmaista kiinnostaa tehdä kotitöitä vanhempien kanssa eli kun isä kuskaa kottikärryillä pihalla puiden lehtiä, tyttö kulkee omien muovikottikärryjen ja haravan kanssa perässä. Tyttö haluaa myös aina tyhjentää pyykkikoneen ja astianpesukoneen. Syyskuun viimeinen päivä lapsi täyttää 1½ vuotta. - oikeatparempiakai
Kaikista jännittävimpiä varmaankin olisivat oikeat eläimet, siis hyönteiset ja sellaiset mitä voi laittaa purkkiin ja syöttää katsoa mitä ne tekevät. Pikkuterraario.
- Kolmen lapsen perhe
Riippuu varmaan lapsesta. Jotkut lapset tuossa 1½-vuoden iässä ovat juuri alkaneet hiukan pelkäämään ötököitä, mikä on ihan vaistonvaraistakin tai opittua. Ampparit voi pistää ja paarmat ja muurahaiset purra.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 122812
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.24757- 39695
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32658Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?45590Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?67538Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?52536- 76527
- 34525
- 63506