Eli siis minkälaisia leluja tarvitsee noin puolitoistavuotiaat lapset?
Mitä leikkejä osaavat leikkiä?
Mitä leluja
3
228
Vastaukset
- Kolmen lapsen perhe
Meillä lapset ovat noin puolitoistavuotiaina leikkineet ulkona hiekkaleluilla (ämpäri, lapio, kuorma-auto). Sisällä on enimmäkseen leikitty Lego dubloilla, palikkataloilla, nukenvaunuilla jossa nukkuu nalle useimmin kuin nukkevauva. :)
Nuppipalapelit eivät enää kiinnosta, mutta helpot "oikeat" palapelit ovat kova juttu. Meillä vähän piirrellään ja väritetään.
Eniten etenkin tätä nuorimmaista kiinnostaa tehdä kotitöitä vanhempien kanssa eli kun isä kuskaa kottikärryillä pihalla puiden lehtiä, tyttö kulkee omien muovikottikärryjen ja haravan kanssa perässä. Tyttö haluaa myös aina tyhjentää pyykkikoneen ja astianpesukoneen. Syyskuun viimeinen päivä lapsi täyttää 1½ vuotta. - oikeatparempiakai
Kaikista jännittävimpiä varmaankin olisivat oikeat eläimet, siis hyönteiset ja sellaiset mitä voi laittaa purkkiin ja syöttää katsoa mitä ne tekevät. Pikkuterraario.
- Kolmen lapsen perhe
Riippuu varmaan lapsesta. Jotkut lapset tuossa 1½-vuoden iässä ovat juuri alkaneet hiukan pelkäämään ötököitä, mikä on ihan vaistonvaraistakin tai opittua. Ampparit voi pistää ja paarmat ja muurahaiset purra.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh942294Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1741878- 1791446
- 243894
- 68816
- 62789
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11786- 55692
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako213643Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349611