Mitä leluja

Mitä ostaa

Eli siis minkälaisia leluja tarvitsee noin puolitoistavuotiaat lapset?
Mitä leikkejä osaavat leikkiä?

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kolmen lapsen perhe

      Meillä lapset ovat noin puolitoistavuotiaina leikkineet ulkona hiekkaleluilla (ämpäri, lapio, kuorma-auto). Sisällä on enimmäkseen leikitty Lego dubloilla, palikkataloilla, nukenvaunuilla jossa nukkuu nalle useimmin kuin nukkevauva. :)
      Nuppipalapelit eivät enää kiinnosta, mutta helpot "oikeat" palapelit ovat kova juttu. Meillä vähän piirrellään ja väritetään.

      Eniten etenkin tätä nuorimmaista kiinnostaa tehdä kotitöitä vanhempien kanssa eli kun isä kuskaa kottikärryillä pihalla puiden lehtiä, tyttö kulkee omien muovikottikärryjen ja haravan kanssa perässä. Tyttö haluaa myös aina tyhjentää pyykkikoneen ja astianpesukoneen. Syyskuun viimeinen päivä lapsi täyttää 1½ vuotta.

    • oikeatparempiakai

      Kaikista jännittävimpiä varmaankin olisivat oikeat eläimet, siis hyönteiset ja sellaiset mitä voi laittaa purkkiin ja syöttää katsoa mitä ne tekevät. Pikkuterraario.

      • Kolmen lapsen perhe

        Riippuu varmaan lapsesta. Jotkut lapset tuossa 1½-vuoden iässä ovat juuri alkaneet hiukan pelkäämään ötököitä, mikä on ihan vaistonvaraistakin tai opittua. Ampparit voi pistää ja paarmat ja muurahaiset purra.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      68
      3791
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      64
      3524
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      47
      3207
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      64
      3020
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      53
      2611
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      36
      2182
    7. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2149
    8. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      60
      2012
    9. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      50
      1937
    10. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1716
    Aihe