Yhdysvaltalainen prepaid liittymä Suomeen

Pälpättäjä

En nyt tiedä kuuluuko tämä tänne, mutta ehkä joku osaa neuvoa. Pitäisi saada jotenkin ja mahdollisimman halvalla tietysti jenkkien puhelinnumero, eli uusi SIM kortti, johon voi ladata puheaikaa suoraan netistä suomalaisella luottokortilla. Onkohan tällaista edes olemassa?

6

2164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 317

      WTF?

    • Hei mulla ois sama ongelma pitäis saada Jenkki numero

      • 315

        Millas saat jenkki osoitteen ensin?


      • penaalilate
        315 kirjoitti:

        Millas saat jenkki osoitteen ensin?

        Postiosoite USA:sta onnistuu helposti. Postin voi ohjata sinne, eikä palvelu maksa yhtään mitään. Sitten kun USA:n postilaatikkoosi tulee postia niin palvelu lähettää sinulle tiedon sähköpostilla ja voit surfata katsomaan valokuvan saapuneesta postista (näet esimerkiksi kirjekuoresta lähettäjän). Jos näkemäsi perusteella saapunut posti kiinnostaa niin klikkaat ja he edelleenlähettävät sen Suomeen. Tämä maksaa muistaakseni jotain 25-30 euroa. Voit myös odottaa pari kuukautta ja lähettää kaikki postit kerralla. Kulu on silti sama, sillä se ei riipu kirjeiden määrästä.

        Minulla on ollut palvelu käytössä vuosikausia ja sen kautta on tullut todella tärkeääkin postia. Nyt en ole käyttänyt sitä enää vähään aikaan, koska ei ole ollut tarvetta. Ainakaan itselleni ei ole koskaan tullut roskapostia ja mainoksia, ja jos tulisi niin jättää ne vain lähettämättä ne edelleen Suomeen. Ei maksa mitään. Itse olen käyttänyt seuraavaa Miamissa sijaitsevaa palvelua, mutta näitä löytyy muitakin.

        http://www.usabox.com/

        Seuraava askel on saada US puhelinnumero. Yhdysvalloissa Prepaid SIM-kortit eivät ole yleisiä, kuten Euroopassa. Käytössä on sen sijaan Prepaid Cellular Phones. Toisinsanoen koko puhelin, joka on operaattorilukittu eli toimii vain kyseisen operaattorin kortilla. Siihen voi ostaa netistä luottokortilla puheaikaa. Tällaisia puhelimia voi ostaa vaikka Walmartista. Jos hankit ensin US postilokero-osoitteen niin voit tilata onlinekaupasta tällaisen puhelimen ja toimittaa se US postilokeroon josta edelleen Suomeen. Ainut ongelma voi olla suomalainen luottokortti puhelinta ostaessa, mutta sekin voi toimia nettikaupassa ja jos ei toimi niin sitten ostat ensin verkosta Prepaid luottokortin. En osaa sanoa mitä soittaminen tällaisella puhelimella maksaa Suomesta käsin per minuutti, mutta luultavasti aika kallista. Muutoin puhelin on halpa. Varmista, että ostat sellaisen puhelimen jossa on Prepaid International Call Plan.

        Tästä tullaan seuraavaan vaihtoehtoon, joka on ehkä järkevämpi kuin US Prepaid puhelimen hankkiminen. Ainakin jos sinun ei ole tarvetta soittaa US-numerosta vaan vastaanotat puheluita, niin hanki mieluummin VIrtual Phone Number eli virtuaalinen puhelinnumero. Saat US puhelinnumeron ja voit ohjata siihen tulevat soitot suomalaiseen kännykkääsi. Tämä on halvin ja varmaan toimivin ratkaisu. En ole kokeillut itse, mutta ainakin seuraava palvelu mainostaa verkossa paljon:

        http://www.tollfreeforwarding.com/virtual-phone-number.html

        Myös ilmaisia vastaavia VOIP-pohjaisia ratkaisuja on tarjolla, lukaise vaikkapa seuraava artikkeli:

        http://www.mydigitallife.info/how-to-get-us-phone-number-virtual-number-for-free/


    • skypeen

      Skypen kautta aiemmin ainakin sai

    • Ihan uteliaisuuttani kysyn. Mihin tarvitset juuri jenkkilän puhelin numeron?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      86
      5381
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4719
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4670
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      370
      2114
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      97
      1756
    6. 99
      1627
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. 356
      1222
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      58
      1054
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1021
    Aihe