Suihkutettava magnesium

sportti4

Kellään kokemuksia suihkutettavasta magnesiumista keholle? Onko tehokkaampi kuin tabletit?

15

14824

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitraattia

      Kirvelee iholla ja tahmaa myös.

      Annoin pois ja syön sitraattia.

      • minulla auttaa.

        Olen käyttänyt sillon tällöin olkapäille ja polveen kun kipeä ollut.

        On auttanut. Se kirvelee aluksi jonkun aikaa mutta iho tottuu jos käyttää pitemmän aikaa.

        Itse annan vaikuttaa 30min. Ja pesen poissa suihkussa. 10 suihkausta aamun illoin elimistö saa 300mg magnesiumia.

        olen tilannut iherbistä kun huomattavasti halvempaa.


      • tämä hyvä
        minulla auttaa. kirjoitti:

        Olen käyttänyt sillon tällöin olkapäille ja polveen kun kipeä ollut.

        On auttanut. Se kirvelee aluksi jonkun aikaa mutta iho tottuu jos käyttää pitemmän aikaa.

        Itse annan vaikuttaa 30min. Ja pesen poissa suihkussa. 10 suihkausta aamun illoin elimistö saa 300mg magnesiumia.

        olen tilannut iherbistä kun huomattavasti halvempaa.

        http://m.iherb.com/Life-Flo-Health-Magnesium-Oil-Sport-Spray-8-fl-oz-237-ml/49247


      • toimii1

        Suihkun jälkeen kun laittaa kostealle iholle, niin ei nipistele niin paljoa.


    • 30€

      Suomessa hinta karmaisevan korkea. 30€

      • Tallinnassa 26.50€

        Ja Tallinnassa 26.50€ eli ei paljoa edullisempi.

        Ihme ja kumma magnesium tuntuu toimivan ihon lävitse todella hyvin. Se oli asia johon suhtauduin äärimmäisen epäuskoisesti ennen käyttöä.

        Hiukan pistelee iholla mutta mielestäni imeytyy/kuivuu pois hyvin eikä vaadi edes paidanvaihtoa tms...


    • Huonojaon

      On tullu kokeiltua moneen vaivaan lihaskivusta iskiakseen ja yhteistä näille kokeiluille on että en ole huomannut mitään vaikutusta kertaakaan. Tahmaa ihon. Siinä ainoa huomioni.
      Ohjekin on outo. Ainetta pitäisi suihkia kipukohtaa niin monta suihkausta että eihän se pysy enää siinä vaan alkaa valumaan pitkin ihoa.
      Onnea niille ketkä saavat apua tuosta.
      Epäilen että mieto suolaliuos antaisi saman tai jopa paremman "tuloksen".

      • hellout

        Ei ole tullut mieleen hieroa sitä suihketta siihen ihoon? ethän sä vartalorasvaakaan länttäse iholle ja jätä siihen


    • Cairinho

      Siskollani on auttanut kipupisteissä,hän käyttää sitä aina.

    • vyftbjt

      Minulla tälläinen kokemus.
      Tilasin iherbiltä ja ihan älyttömästi kutisi iholla, lopetin käytön.
      Merkkiä en muista ja normaali iho mulla.
      Voihan noissa tuotteissa olla eroja.

      • toimii1

        Olen selkeän eron huomannut näiden välillä. Aluksi oli nordic healthin suihke, jonka jälkeen tilasin iherbistä edullisemmalla hinnalla toista. Ei auttanut yhtään ja oli ihan ällön tuntuinen iholla. Pakko oli palata tuohon nordic healt suihkeeseen ja se on kyllä toiminut. Onhan se kalliimpi kuin muut, mutta kestääkin onneksi hetken tuo iso pullo.


    • ixiffjxjxjxkx

      Toimii hyvin suihkeet ainakin täällä, otan osan päivän magnesiumista sitraattijauheena sisäisesti veteen sekoitettuna (ainakin Puhdas Mg-sitraatti -vesiliuos pitää juoda nopsaa alas, kun se maistuu ällöttävältä) ja osan suihkeena iholle aina iltaisin ennen nukkumaanmenoa. Tulee mukavan rento fiilis. Kokeilussa on suihkeista nyt Nordic Health Spraysin Goodnight Magnesium Oil ja sen jälkeen testaan Puhdas :n magnesiumsuihketta. Harkinnassa on jatkossa Mg-suihkeiden tilaaminen iHerbin kautta (esim. em. Life Flo Health), kun ne on Suomessa niin kalliita. :( Mutta mm. suonenvedot ainakin lähtivät. Kaikillahan ei nämä välttämättä toimi, tod.näk. silloin ei ole magnesiumin puutettakaan. Yliannoksiahan ei mitään ravintolisätuotetta kannata vetää, sillä ei ainakaan terveyttä edistä, vaan päinvastoin. Magnesiumoksidit ja -karbonaatit kannattaa jättää kauppaan, niistä magnesium taisi imeytyä huonoiten.

    • 453535

      Olen käyttänyt suihkeita ja olen tyytyväinen. Iherbistä tilailen. Ainut huono puoli on lievä kutina/kirvely, mutta siihen tottuu. Makuasia, mutta itse pysyn suihkeissa.

    • erojaon

      Kannattaa muitaa, että näissäkin on eroja. Jos yksi ei toimi, niin kannattaa kokeilla toista ennen kuin jättää kokonaan käyttämättä. Käytän itse ja olen havainnut hyväksi ja nopeaksi avuksi mm. koviin suonenvetoihin, hyvää palautetta tullut myös lähipiiristä kun olen magnesiumsuihketta suositellut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10569
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2281
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1071
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe