Suihkutettava magnesium

sportti4

Kellään kokemuksia suihkutettavasta magnesiumista keholle? Onko tehokkaampi kuin tabletit?

16

15555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitraattia

      Kirvelee iholla ja tahmaa myös.

      Annoin pois ja syön sitraattia.

      • minulla auttaa.

        Olen käyttänyt sillon tällöin olkapäille ja polveen kun kipeä ollut.

        On auttanut. Se kirvelee aluksi jonkun aikaa mutta iho tottuu jos käyttää pitemmän aikaa.

        Itse annan vaikuttaa 30min. Ja pesen poissa suihkussa. 10 suihkausta aamun illoin elimistö saa 300mg magnesiumia.

        olen tilannut iherbistä kun huomattavasti halvempaa.


      • tämä hyvä
        minulla auttaa. kirjoitti:

        Olen käyttänyt sillon tällöin olkapäille ja polveen kun kipeä ollut.

        On auttanut. Se kirvelee aluksi jonkun aikaa mutta iho tottuu jos käyttää pitemmän aikaa.

        Itse annan vaikuttaa 30min. Ja pesen poissa suihkussa. 10 suihkausta aamun illoin elimistö saa 300mg magnesiumia.

        olen tilannut iherbistä kun huomattavasti halvempaa.

        http://m.iherb.com/Life-Flo-Health-Magnesium-Oil-Sport-Spray-8-fl-oz-237-ml/49247


      • toimii1

        Suihkun jälkeen kun laittaa kostealle iholle, niin ei nipistele niin paljoa.


    • 30€

      Suomessa hinta karmaisevan korkea. 30€

      • Tallinnassa 26.50€

        Ja Tallinnassa 26.50€ eli ei paljoa edullisempi.

        Ihme ja kumma magnesium tuntuu toimivan ihon lävitse todella hyvin. Se oli asia johon suhtauduin äärimmäisen epäuskoisesti ennen käyttöä.

        Hiukan pistelee iholla mutta mielestäni imeytyy/kuivuu pois hyvin eikä vaadi edes paidanvaihtoa tms...


    • Huonojaon

      On tullu kokeiltua moneen vaivaan lihaskivusta iskiakseen ja yhteistä näille kokeiluille on että en ole huomannut mitään vaikutusta kertaakaan. Tahmaa ihon. Siinä ainoa huomioni.
      Ohjekin on outo. Ainetta pitäisi suihkia kipukohtaa niin monta suihkausta että eihän se pysy enää siinä vaan alkaa valumaan pitkin ihoa.
      Onnea niille ketkä saavat apua tuosta.
      Epäilen että mieto suolaliuos antaisi saman tai jopa paremman "tuloksen".

      • hellout

        Ei ole tullut mieleen hieroa sitä suihketta siihen ihoon? ethän sä vartalorasvaakaan länttäse iholle ja jätä siihen


    • Cairinho

      Siskollani on auttanut kipupisteissä,hän käyttää sitä aina.

    • vyftbjt

      Minulla tälläinen kokemus.
      Tilasin iherbiltä ja ihan älyttömästi kutisi iholla, lopetin käytön.
      Merkkiä en muista ja normaali iho mulla.
      Voihan noissa tuotteissa olla eroja.

      • toimii1

        Olen selkeän eron huomannut näiden välillä. Aluksi oli nordic healthin suihke, jonka jälkeen tilasin iherbistä edullisemmalla hinnalla toista. Ei auttanut yhtään ja oli ihan ällön tuntuinen iholla. Pakko oli palata tuohon nordic healt suihkeeseen ja se on kyllä toiminut. Onhan se kalliimpi kuin muut, mutta kestääkin onneksi hetken tuo iso pullo.


      • Anonyymi
        toimii1 kirjoitti:

        Olen selkeän eron huomannut näiden välillä. Aluksi oli nordic healthin suihke, jonka jälkeen tilasin iherbistä edullisemmalla hinnalla toista. Ei auttanut yhtään ja oli ihan ällön tuntuinen iholla. Pakko oli palata tuohon nordic healt suihkeeseen ja se on kyllä toiminut. Onhan se kalliimpi kuin muut, mutta kestääkin onneksi hetken tuo iso pullo.

        Oli apteekki myy hintaan 15,30 nyt!


    • ixiffjxjxjxkx

      Toimii hyvin suihkeet ainakin täällä, otan osan päivän magnesiumista sitraattijauheena sisäisesti veteen sekoitettuna (ainakin Puhdas Mg-sitraatti -vesiliuos pitää juoda nopsaa alas, kun se maistuu ällöttävältä) ja osan suihkeena iholle aina iltaisin ennen nukkumaanmenoa. Tulee mukavan rento fiilis. Kokeilussa on suihkeista nyt Nordic Health Spraysin Goodnight Magnesium Oil ja sen jälkeen testaan Puhdas :n magnesiumsuihketta. Harkinnassa on jatkossa Mg-suihkeiden tilaaminen iHerbin kautta (esim. em. Life Flo Health), kun ne on Suomessa niin kalliita. :( Mutta mm. suonenvedot ainakin lähtivät. Kaikillahan ei nämä välttämättä toimi, tod.näk. silloin ei ole magnesiumin puutettakaan. Yliannoksiahan ei mitään ravintolisätuotetta kannata vetää, sillä ei ainakaan terveyttä edistä, vaan päinvastoin. Magnesiumoksidit ja -karbonaatit kannattaa jättää kauppaan, niistä magnesium taisi imeytyä huonoiten.

    • 453535

      Olen käyttänyt suihkeita ja olen tyytyväinen. Iherbistä tilailen. Ainut huono puoli on lievä kutina/kirvely, mutta siihen tottuu. Makuasia, mutta itse pysyn suihkeissa.

    • erojaon

      Kannattaa muitaa, että näissäkin on eroja. Jos yksi ei toimi, niin kannattaa kokeilla toista ennen kuin jättää kokonaan käyttämättä. Käytän itse ja olen havainnut hyväksi ja nopeaksi avuksi mm. koviin suonenvetoihin, hyvää palautetta tullut myös lähipiiristä kun olen magnesiumsuihketta suositellut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      42
      5128
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      101
      2088
    3. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2016
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      115
      1853
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1819
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1730
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      49
      1097
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      237
      1033
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      45
      944
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      931
    Aihe