Suihkutettava magnesium

sportti4

Kellään kokemuksia suihkutettavasta magnesiumista keholle? Onko tehokkaampi kuin tabletit?

16

16019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitraattia

      Kirvelee iholla ja tahmaa myös.

      Annoin pois ja syön sitraattia.

      • minulla auttaa.

        Olen käyttänyt sillon tällöin olkapäille ja polveen kun kipeä ollut.

        On auttanut. Se kirvelee aluksi jonkun aikaa mutta iho tottuu jos käyttää pitemmän aikaa.

        Itse annan vaikuttaa 30min. Ja pesen poissa suihkussa. 10 suihkausta aamun illoin elimistö saa 300mg magnesiumia.

        olen tilannut iherbistä kun huomattavasti halvempaa.


      • tämä hyvä
        minulla auttaa. kirjoitti:

        Olen käyttänyt sillon tällöin olkapäille ja polveen kun kipeä ollut.

        On auttanut. Se kirvelee aluksi jonkun aikaa mutta iho tottuu jos käyttää pitemmän aikaa.

        Itse annan vaikuttaa 30min. Ja pesen poissa suihkussa. 10 suihkausta aamun illoin elimistö saa 300mg magnesiumia.

        olen tilannut iherbistä kun huomattavasti halvempaa.

        http://m.iherb.com/Life-Flo-Health-Magnesium-Oil-Sport-Spray-8-fl-oz-237-ml/49247


      • toimii1

        Suihkun jälkeen kun laittaa kostealle iholle, niin ei nipistele niin paljoa.


    • 30€

      Suomessa hinta karmaisevan korkea. 30€

      • Tallinnassa 26.50€

        Ja Tallinnassa 26.50€ eli ei paljoa edullisempi.

        Ihme ja kumma magnesium tuntuu toimivan ihon lävitse todella hyvin. Se oli asia johon suhtauduin äärimmäisen epäuskoisesti ennen käyttöä.

        Hiukan pistelee iholla mutta mielestäni imeytyy/kuivuu pois hyvin eikä vaadi edes paidanvaihtoa tms...


    • Huonojaon

      On tullu kokeiltua moneen vaivaan lihaskivusta iskiakseen ja yhteistä näille kokeiluille on että en ole huomannut mitään vaikutusta kertaakaan. Tahmaa ihon. Siinä ainoa huomioni.
      Ohjekin on outo. Ainetta pitäisi suihkia kipukohtaa niin monta suihkausta että eihän se pysy enää siinä vaan alkaa valumaan pitkin ihoa.
      Onnea niille ketkä saavat apua tuosta.
      Epäilen että mieto suolaliuos antaisi saman tai jopa paremman "tuloksen".

      • hellout

        Ei ole tullut mieleen hieroa sitä suihketta siihen ihoon? ethän sä vartalorasvaakaan länttäse iholle ja jätä siihen


    • Cairinho

      Siskollani on auttanut kipupisteissä,hän käyttää sitä aina.

    • vyftbjt

      Minulla tälläinen kokemus.
      Tilasin iherbiltä ja ihan älyttömästi kutisi iholla, lopetin käytön.
      Merkkiä en muista ja normaali iho mulla.
      Voihan noissa tuotteissa olla eroja.

      • toimii1

        Olen selkeän eron huomannut näiden välillä. Aluksi oli nordic healthin suihke, jonka jälkeen tilasin iherbistä edullisemmalla hinnalla toista. Ei auttanut yhtään ja oli ihan ällön tuntuinen iholla. Pakko oli palata tuohon nordic healt suihkeeseen ja se on kyllä toiminut. Onhan se kalliimpi kuin muut, mutta kestääkin onneksi hetken tuo iso pullo.


      • Anonyymi
        toimii1 kirjoitti:

        Olen selkeän eron huomannut näiden välillä. Aluksi oli nordic healthin suihke, jonka jälkeen tilasin iherbistä edullisemmalla hinnalla toista. Ei auttanut yhtään ja oli ihan ällön tuntuinen iholla. Pakko oli palata tuohon nordic healt suihkeeseen ja se on kyllä toiminut. Onhan se kalliimpi kuin muut, mutta kestääkin onneksi hetken tuo iso pullo.

        Oli apteekki myy hintaan 15,30 nyt!


    • ixiffjxjxjxkx

      Toimii hyvin suihkeet ainakin täällä, otan osan päivän magnesiumista sitraattijauheena sisäisesti veteen sekoitettuna (ainakin Puhdas Mg-sitraatti -vesiliuos pitää juoda nopsaa alas, kun se maistuu ällöttävältä) ja osan suihkeena iholle aina iltaisin ennen nukkumaanmenoa. Tulee mukavan rento fiilis. Kokeilussa on suihkeista nyt Nordic Health Spraysin Goodnight Magnesium Oil ja sen jälkeen testaan Puhdas :n magnesiumsuihketta. Harkinnassa on jatkossa Mg-suihkeiden tilaaminen iHerbin kautta (esim. em. Life Flo Health), kun ne on Suomessa niin kalliita. :( Mutta mm. suonenvedot ainakin lähtivät. Kaikillahan ei nämä välttämättä toimi, tod.näk. silloin ei ole magnesiumin puutettakaan. Yliannoksiahan ei mitään ravintolisätuotetta kannata vetää, sillä ei ainakaan terveyttä edistä, vaan päinvastoin. Magnesiumoksidit ja -karbonaatit kannattaa jättää kauppaan, niistä magnesium taisi imeytyä huonoiten.

    • 453535

      Olen käyttänyt suihkeita ja olen tyytyväinen. Iherbistä tilailen. Ainut huono puoli on lievä kutina/kirvely, mutta siihen tottuu. Makuasia, mutta itse pysyn suihkeissa.

    • erojaon

      Kannattaa muitaa, että näissäkin on eroja. Jos yksi ei toimi, niin kannattaa kokeilla toista ennen kuin jättää kokonaan käyttämättä. Käytän itse ja olen havainnut hyväksi ja nopeaksi avuksi mm. koviin suonenvetoihin, hyvää palautetta tullut myös lähipiiristä kun olen magnesiumsuihketta suositellut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      149
      5808
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      34
      4166
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3520
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      49
      2731
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2520
    6. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      31
      2494
    7. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      32
      2468
    8. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2338
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      2055
    10. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      26
      2015
    Aihe