Moi.

yks omistaja

Meidän sekarotusessa on saksanpaimenkoiraa,rottweilerii ja dobbermannii. Onko kellää tälläst sekarotusta? Millanen on luonteeltaan? Tää on seurankipee, mikä on toisaalta hyvä, koska vapaana ollessa pysyy ihan lähellä. Tykkää lapsista, mut on rauhallinen. Helppo kouluttaa, koska tottelee mielellää. Jakelen kyllä herkkujaki aina kun tottelee. Mutta asiat joissa tarvii enemmän muutosta, on eroahdistus ja haukkuminen. Toivon et tää eroshdistus helpottais, koska asutaan kerrostalossa ja se kuuluu. Mutta enemmän tässä koirassa on hyviä puolia. Ei vaikuta ollenkaa agressiiviseltakaan. Meidän nuorin muksu oli huomaamatta mennyt istumaan tämän koiran päälle, kun se nukkui, mutta tää ei ollut liikahtanutkaan paikaltaan. Ja luuta järsiessä on vieraitakin lapsia ollut ihan siinä vieressä ja koskenut luuhunkin, mutta koira ei oo välittänyt. Mutta jatkuvasti pidän silmällä lapsia ja koiraa, koska vaikka koira ei tekis mitään, niin lapsista ei koskaan voi tietää. Varsinki parivuotias saattaa satuttaa..Sisällä koira oikeestaa vaa röhnöttää mut ulkona ku pääsee juoksee ni se innostuu. Jopa niin, ettei osaa väistää, vaan juoksee päin. Mutta ehkä se oppii, ku oppii kaikkee muutaki :) Ja tää on viel nuori. Alle yks vuotias.

1

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • proudofmymx

      Hi
      Kind of sounds like my mix, she's rottweiler & berninpaimenkoira.
      Extreamly easy to teach but is owling when left alone. Not sure how to train her not to bark when we're not home...
      She's soo kind and wants to be right next to us at ALL time, annoying sometimes when kids and dog want the attention at same time,usually mornings :)
      She's almost 3 years and amazing with our kids(3 and 1½year olds) they are hugging and playing with her all the time, but she has got her own spot now were the kids are not allowed(under the stairs) so when i feel they get to rough i will send her there :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      125
      6659
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      57
      5733
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      85
      4467
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      94
      4366
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      139
      4161
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      84
      1486
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      380
      1380
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      29
      1298
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1287
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1074
    Aihe