Hullun kiinnostunut mitä tässä elämässä on meneillään, kun on nuppi niin sekaisin että syvä hämmennys valtaa mielen iltaisin. SYdän jäi johonkin ja tuntuu että voisi ihastua mihin tahansa.
Hämillään
elmiina3
360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nostan. Oon ristiverinen kauris, ajoittain tosi sosiaalinen ja toisaalta melko usein yksin.
Mennyt: Sul on joku ajan jakso elämässä tullut päätökseen ja sinne liittynyt ero tai ihmissuhteen katkeeminen jostain sulle rakkaasta ihmisestä. Jotenkii se sun sydän ja ajatukset sielä kipeissäkin muistoissa pyörii ja näin ollen tällanen työ on keskeneränen vaikka se on ollut tarkoitus saada valmiiksi. Sul on saattanut syttyä ajatus myös elämän rajallisuudesta ja tunnet kaipuuta elää täysillä jotta pystysit tuntee olevas todella elossa koettelemusten jälkeen..
Nyt: Tunnet ahdistusta menneestä ja pelkoa tulevaa kohtaa ja täs hetkes jotain pysähtynyttä. Itseltäs tunnut vaativan enempi mihin sun tän hetkiset voimavarat yltää. Kumminkin jotain tiedostamista olotilassas on ilmoilla, käsität et se "nuppi on sekasin" ja siit on hyvä alottaa pohtiminen mikä sua estää elämästä silleen kuin tuntisit hyväksi.. Välistä tarvitaan sellasta pysähtymistä ja itsensä tutkailua, vaikka aika ei pysähdy niin asiat tuntuu usein tekevän niin kun joku projekti ois saatava valmiiksi jotta uutta mahtuis taas tilalle. Sellasta kokonaisvaltaista elämänosa-alueiden arviointia ilman liiallista itse kritiikkiä sulta kaivattais jotta solmuun mennyt tilanne avautuis ja pääsisit näkemään parempaa...Jotenki täält nousee ettet koe et voisit olla ihmisten edes oma itses ja se tekee sulle ristiriitasen fiiliksen tän sosiaalisuus-yksinäisyys asian kanssa.
Tuleva: Sinne tulevas puolelle ois sitten kyllä tilanteen selkeämistä luvassa mm. niin että löydät tyytyväisyyden ja aurinko rupee viimein paistaa välistä "risukasaankin" et vaikka toi menneen ja nykyisen tilanne näyttää aikamoiselta työmaalta jonka läpi on tavalla tai toisella tarvottava, niin se työ kannattaa tehdä. Sellaseen ajatukseen pääset täällä et osaat nauttia niistä asioista jotka on hyvin, etkä juur murehdi mitä se tulevaisuus tuo tullessaan.
Tällanen avoin suhtautuminen elämään yllättää sut monin tavoin ja sieltä tulossa uusia naamoja ystäväpiiriin ja sielt on myös löytymässä joku oikeinkin läheinen.Tällasta tummahiuksista miestä tääl väläytellään jolla elämä aikalailla mallillaan..työ jolla talous vakaasti turvattu, saattas olla jonkunnäkönen yrittäjä tai pomo mut firma ei selkeestikkään ainakaan oo konkassa tän miehen johtotaidoilla. Monelta suunnalta hankkinut luottamusta osakseen ja pitää tärkeänä olla sen arvoinen.
Tääl vaan useampaan kertaan huomautellaan et näiden positiivisten muutosten eteen pitäis pystyä olemaan rehellisesti sitä mitä on. Sul on jonkunlainen vaisto joka sanelee sulle miten eri ihmisten kanssa pitää toimia mut tää tulis kääntyä niin, että et mieti miten sun odotetaan tekevän/olevan vaan teet niinkun susta itsestäs parhaalta tuntuu.Turha pelätä et menettäisit näin MITÄÄN, koska sieltä vain sellaset ihmiset häviää, joilla ei oo mitään merkitystä sun elämässäs.
Tuntuu koko tulkinta niin vaan samaa toistavan, ja no tällaset ulkopuolelta tulevat odotukset ns. normit jotenkin tulevaakin uhkaa varjostaa..Tällasen kaavan mukaan eläen sä vain uuvut joten kerää rohkeutta ja ihan itsekkäästi vaan mietit mikä on sulle hyvä. Unohda siis muiden mielistely. Loppuun tääl varoitellaan myös liiasta ylpeydestä siinä kohtaa kun omat asiat on kääntynyt parempaan, koska siin sitten se karma uhkaa kääntää homman päälaelleen. Sanoin et mielistelyllä ei edetä mutta ymmärrätkin varmaan et tää ei tarkoita heikomman polkemista jalkoihin. Jos sul on realistinen mahdollisuus auta aina apua tarvitsevaa ystävää vaikkei hän oiskaan se paraskaverisi.
Hämillinen kiitos vesimiesnainen1 :')
uskomaton tulkinta, ei voi muuta sanoa!
Kiitos