Mitä mieltä olette.
Saako Belgianpaimenkoira tervuerella käyttää talutusvaljaita? Itse olen sitä mieltä että saa mutta pistäkää kommentteja.
Mitä mieltä olette..
12
1586
Vastaukset 12
- Dober
tietenkin saa. ihan millä koiralla vaan.
Miksi ei saisi? - Devil
Edellisellä Tervulla olen käyttänyt valjaita eikä tulisi mieleenkään käyttää pantaa jos ei ole pakko.
- Tervueren
Tämän tervuren kasvattaja sanoi että valjaita ei missään nimessä saisi käyttää. Ainoastaan puoli kiristävä panta, nahkapanta tai ketju.
Kiitoksia teille. Eiköhän sitten tämäkin karvakuono saa onnellisuutta ja vapautta lenkille kun hankimme herralle valjaat.- Devil
Valjaat ovat varmaan mukavin vaihtoehto normaaliin lenkkeilyyn.
Koirasi kyllä jaksaa vetää enempi niiden kanssa jos sillä on taipumuksia "hyökkäillä" jossain vaiheessa muita koiria kohti.
Ja kyllä sillä kuristuspannalla saa koiran seuraamaan paljon helpommin kuin valjailla, Huono puoli on kun esimerkiksi nämä ketjut syö turkin pilalle.
Koulutuskentällä ja kilpailussa sinun on kuitenkin käytettävä pantaa.. Ja koirasi vielä tottuu valjaiden käyttöön niin se alkaa vierastaa pantaa ja seisoo ihan hoona..
Mutta jos koirasi on vain kotikoirana niin valjaat on oikea vaihtoehto..
Toivotan mukavia lenkkejä koirasi kanssa!!! - Dober
Devil kirjoitti:
Valjaat ovat varmaan mukavin vaihtoehto normaaliin lenkkeilyyn.
Koirasi kyllä jaksaa vetää enempi niiden kanssa jos sillä on taipumuksia "hyökkäillä" jossain vaiheessa muita koiria kohti.
Ja kyllä sillä kuristuspannalla saa koiran seuraamaan paljon helpommin kuin valjailla, Huono puoli on kun esimerkiksi nämä ketjut syö turkin pilalle.
Koulutuskentällä ja kilpailussa sinun on kuitenkin käytettävä pantaa.. Ja koirasi vielä tottuu valjaiden käyttöön niin se alkaa vierastaa pantaa ja seisoo ihan hoona..
Mutta jos koirasi on vain kotikoirana niin valjaat on oikea vaihtoehto..
Toivotan mukavia lenkkejä koirasi kanssa!!!Ja kannattaa myöskin huomioida se, että mikäli käyt koirasi kanssa jaljestämässä ja käytät jälkivaljaita niin talutusvaljaiden käyttö saattaa sotkea koiran ajatusmaailmaa.
Mutta, omalla edellisellä koirallani käytin valjaita lenkillä (en jäljestänyt) jua ketjupantaa kentällä. Koira tiesi mitä se panta tarkoitti, oppi yhdistämään sen kenttään. Ja valjaat lenkkeilyyn. Molempien varusteiden kanssa lähti yhtä innolla matkaan :)
- 782
KÄYTTÄISIN ITTE AINAKIN JOS OIS SEN ROTUINEN KOIRA
- :o)
Eli aamut ja illat pimenevät niin olisi hyvä muistaa käyttää heijastinvaljaita koiralla! Meidän mustasta ei näy kuin hampaat pimeällä...
- Faith
Noh, itse en käytä Tervullani valjaita, mutta totta kai sillä voi käyttää niitä.
Tällä hetkellä käytän Rikulla kuristushihnaa, mutta nahkapantakin on jo, ei vain vielä ole otettu käyttöön.
On olemassa myös valjaat kahdelle vanhemmalle koiralle, mutta ei ainakaan vielä Rikulle. - man-legally
miksei sais käyttää.
- man-legally
miksi ihmeessä ei saisi käyttää.
- blackmagictiger
ja kunnolla.
- minä vaan
mooips. mun mielestä voi ihan hyvin käyttää, mutta en kyllä tiedä syytä siihen miksi ei voisi olla pitämättä. sehän on tavallaan oma asiansa. toivottavasti tämä riitti sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1371752
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2251155Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.172845Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.258622- 33571
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12541- 211533
- 189531
- 41456
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen19454