Olemme (ehkä) perheeni kanssa hankkimassa koiran. Ongelma on siinä, että kaikki haluaisivat erirotuisen. Toivelistalla on saksanseisoja, bordecollie, hirvikoira. Perheessämme on 12- ja 10- vuotiaat tytöt sekä vanhemmat. Lisäksi vanhempi tyttö haluaisi aloittaa harrastamaan koiran kanssa jotain. Olisiko mitään koirarotua, joka sopisi meille?
Mikä koirarotu?
Koirarodut.
11112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ihan rauhassa mitä oikeasti haluatte. Ja oikeasti parempi ottaa ne aikuisten toiveet enemmän huomioon, kuin lasten, kun lasten mieli muuttuu niin nopeasti. Oikeastaan mikään koira ei ole sopiva lapsen harrastus kaveriksi.
Asiaa ja varmasti tässäkin "Oikeastaan mikään koira ei ole sopiva lapsen harrastus kaveriksi" oli joku pointti, mutta en ihan saanut kiinni...
Lapsille sopivia (aikuisten tuella tietysti) ymmärtääkseni ainakin (korjatkaa jos olen väärässä!):
-möllitoko
-mölliagility
-juniorhandler
-match show
lisää näistä löytyy:
https://sites.google.com/site/prokoirat/kayttojahyodyt
Aika erilaisia koiria teillä taisi olla tuossa listassa... bordercollie on koiramaailman einstein, ja olen ymmärtänyt niin, että vaatii melko paljon aktivointia, normi lenkit ei siis riitä, vaan pitää päästä käyttämään aivojaan.
Melkein pitäisi luetella ne ominaisuudet joita kukin koirasta haluaa, niin niiden perusteella jotkut ehkä osaisivat ehdotella parhaiten sopivia rotuja...
Ihan vain lonkalta heitän; sheltti? Ymmärtääkseni taipuu moneen ja ei ole lapselle liian iso.
Cockeri aina suosikkini, jos vain trimmaus ei ole este, karvaahan voi pitää myös lyhyenä jos ei näyttelyjä harrasta.. Collie?
Vielä; täältä löytyy linkattuna koirarodunvalintatestejä, noista voi olla apua kun kartoittaa eri rotuvaihtoehtoja:
https://sites.google.com/site/prokoirat/linkkeja
"Oikeastaan mikään koira ei ole sopiva lapsen harrastus kaveriksi. "
-Vähintään 10-vuotias ei ole enää "pelkkä" lapsi, vaan oppii kyllä koirista paljon. Mutta tuskin aloittajan perheessä pelkkien lasten ehdoilla koiraa ollaan hankkimassa/elättämässä, onhan tuossa perheessä kumminkin molemmat vanhemmat, jotka voivat olla vaikka kuinka vastuullisia. Ja tietysti perheessä päävastuu koirasta on vanhemmilla.
Saksanseisojien ja hirvikoirien kasvattajat haluavat lähes aina koiriensa pennuille metsästävän kodin, koska ovat niin paljon nähneet vaivaa metsästysominaisuuksien säilyttämiseksi ja toivovat niitä myös hyödynnettävän.
Bordercollie noista mainitsemistanne voisi sopia. Urokset ovat aika voimakastahtoisia, narttu lempeämpänä ensikoiraksi minun suosituksen mukaan (kasvattaja ja omistajat ovat kertoneet). Lasenne varmasti innostuvat tarjoamaan koiralle kaiken maailman aktivointia tuossa iässä. Kannattaa käydä koiranäyttelyssä haastattelemassa rodun aitoja omistajia.
jos metsästätte niin saksanseisoja tai hirvikoira. jos ette niin suosittelen unohtamaan ne vaihtoehdot. tosin jos tyttö haluaa metsästämään ruveta niin ok. Seurakoira rotuja on paljon eli valinnan varaa on. Omistan itse metsästyskoiran, jolla vahvavietti, en voisi kuvitellakkaan sitä pelkkänä seurakoirana ja se on tosi että saatte etsiä kauan, jos sellaisen kasvattajan löydätte, joka myisi seurakoiraksi pelkästään.
Eiväthän nuo olekaan hankkimassa koiraa vain seurakoiraksi, vaan hrrastuskoiraksi. Ja mitä metsästyskoirat suurimman osan vuodesta ovat, eli metsästyskauden ulkopuolella? No seurakoiria tietysti. Mutta mielestäni metsästyskoira on hyvä antaa metsästäjälle, jotta metsästysominaisuuksia ei olla turhaan huolellisella jalostustyöllä säilytetty. Monesti metsästämättömät koirat saavat harrastuskoirina jopa enemmän liikuntaa kuin metsästyksessä olevat koirat keskimäärin (metsästäjät ovat usein laiakoja metsästyskauden ulkopuolella ja laiminlyövät silloin koiran liikunnan).
Venäjänajokoira tai viszla. Sopivat metsälle sekä harrastusten pariin. Aivan nappi mun mielestä on harmaa hirvikoira tai ajokoira jos lapsetkin käsitelee.
Vaan metsälle tien pitäisi käydä siltikin ;)
Mitä metsstyskoiran kanssa tulee tehdä metsästyskauden ulkopuolella, kun on pitkäaikainen koirienkiinnipitoaika? Kuinka ne pärjää? Vai pärjääkö ne hetkeekään metsästämättä? Jos pärjää yli puolet vuodesta, niin miks ei koko vuotta?
Ja onko joku sanonut, ettei norjanharmaan kanssa voisi harrastaa agilitya tms.? Se että yleensä ei ruukata ei tarkoita etteikö voisi olla tosihyväkin harrastusrotu nuorille samalla.
Minäkään en suosittelisi metsästysrotuja, ellei perheessä sitten metsästetä. Lähinnä sen takia, että metsästysviettinen koira voi olla lapselle hankala hallittava. Oletteko miettineet pienempiä rotuja? Tosiaan agilityä voisi lapsi ruveta harrastamaan, voitte pihalle tehdä radan, jne. Miten paljon liikutte yleensä? Kaikki viestissäsi luetellut rodut tarvitsevat keskivertoa koiraa enemmän liikuntaa, eikä pelkkä kävely riitä. Esim. saksanseisojaa kannattaa varmaan minimissään se 10-15km joka päivä, ja väliin tuplasti.
Voisin ehdottaa seuraavia rotuja: keeshond, keskikokoinen villakoira ja shetlanninlammaskoira.