ja ketkä ovat legendoja jo ''eläessään''
Missä kaupungin paras ja mieleenpainuvin palvelu?
Jyväskylän legendaariset portsarit
33
6764
Vastaukset
- asiakad
Malleysissa portsari ja muukin henk.kunta mukavia
- joskus viihteellä
Mulle ei ole mitään merkitystä kuka portsari on kunhan hommansa tekee.Ei ole tarvitta mielistellä ketään portsaria.Mikä ihmeen legendaarinen portsari?--
- kungfutaistelee
Egovammaista porukkaa kuppiloiden ovella, appelsiinit kainalossa.
- kanta kuppila 1993
Mursu ei jättänyt ketään kylmäksi...
- ostarin helmi
Joo mursu oli ihan kunkku,joskus yritin sitä nuorena poikana hivauttaa mutta ei ois kannattanu,sen jälkeen en nähnyt muuta kuin taivasta ,hankea,taivasta..
- regewg
Mitähän jykälle kuuluu?
- lfiefi
Joku 10 vuotta sitten oliko se joku Punaniska niin myönnän että olin humalassa ja olin menossa ko.paikkaan niin iso podarin kokoinen käänsi käden selän taakse ja heitti väkivalloin ulos oli muuten käsi kipee monta kuukautta jälkeenpäin harmitti kun en tehnyt rikosilmoitusta.Syy mielestäni oli ainoastaan että olin liian humalssa.
- tiukka henkka
lfiefi kirjoitti:
Joku 10 vuotta sitten oliko se joku Punaniska niin myönnän että olin humalassa ja olin menossa ko.paikkaan niin iso podarin kokoinen käänsi käden selän taakse ja heitti väkivalloin ulos oli muuten käsi kipee monta kuukautta jälkeenpäin harmitti kun en tehnyt rikosilmoitusta.Syy mielestäni oli ainoastaan että olin liian humalssa.
Kake Himoksella on ihan paras. Tiukat pakarat. Voi kun pääsisi niiden väliin tuikkaamaan.
- sdgfhdjfgh
Hahhah haa! Kauko Kauhia!
- YhtYO 80-luvulta
En näistä nykyisistä tiä, mutta Ilokiven Ilkka ja Oiva(?) olivat mainioita aikoinaan. Ei tarvii olla himmeeqppanen bodarikorsto.
- Haapaniemen Herttua
Poke kuin poke muuttuu linkkuveitseksi kun viisikymppinen vilahtaa taskuun, ei tunneta jonoja ja taksi odottaa illan päätteeksi kysymättä. Lähtiessä vielä toinen vitonen ja punttiantti tulee vielä taksin takapenkille toivottamaan hyvät yöt ja kyselemään että oliko taksi oikeaa merkkiä varmasti. Ja taksisuhari saattaa tasarahasta kotiovelle saakka ja laittaa vielä aamupostin kainaloon.
Mukavuutta saa vain rahalla, niin se vaan on.- voi että joku jaksaa
Eiks ne viel peittele ja pistä ....... suuhun!
- Sama herttua
voi että joku jaksaa kirjoitti:
Eiks ne viel peittele ja pistä ....... suuhun!
Joskus naispuolinen renki kyllä istahtaa, kieltämättä. Vauraus kiihottaa joitakin.
- Viken baari
Paakkunainen ja Siltasen Kake,
- Meikän meriitit
Minä en voi sanoa tuntevani yhtään portsaria, mutta olen ollut Urho Kekkosen kanssa samassa auringonpaisteessa!
- Pokemonkaks
Meikän meriitit kirjoitti:
Minä en voi sanoa tuntevani yhtään portsaria, mutta olen ollut Urho Kekkosen kanssa samassa auringonpaisteessa!
Kyllä paras Pokémon on hovissa, hyvät pakarat, hitsi kun pääsis yskäsee kakkoseen niin .....
- Hyvä tyyppi
Teriön Jukka.
- kjfklf
No eiköhän se Jykä oo aika legenda..
- ghgggdgh
Mitäs jykälle nykyään kuuluu?
- Viidenkympintipit
Tapasin Jykän taannoin tuolla Pariisissa sattumalta. Hän on nykyisin Moulin Rougen ovella tuuraajana. Eka kertaa satuin näkemään vaikka kuukausittain käynkin myllyssä.
- ggggghjkk
Paskapuhetta?
- Keväänkorvilla
Ei ole. Jykä lähetti viestin ja lupasin tulla moikkaa. Vielä en kerkeä mutta ajankohta lähenee.
Kyllähän sitä ensinmäiseksi lyödään painiksi kun näemme. Loisto kundi Jykä!Symppis ja luotettava.
- neujamilre
paskin poke on Pupujussin paksuposki Pedro.kusipää,kahtoo kaikkia et vittu mä oon kova!!paras oli Sikiön Ykä,reilu.ois pullaposki pedro saanu selkään.niinku muutkin paksuniska poket
- Reikkuolikova
Legendoista olikin puhe, ei taida pedroosa niihin kuulua.
- Enosetäkummi
Onkohan pääministeri Sipilän suvussa yhtään ovimiesyritystä. Ajattelin vaan että kuka hoitaa eduskuntatalon ovet?
- raflaviihtyisäksi
JKL:n portsarit niinkuin ylipäätään kaikki Suomen portsarit on käsitäneet hommansa väärin. Portsarihan pitää olla oikeasti ravintolan paras mainos ja esittelijä ja toimia niinsanottuna sisäänheittäjänä ja olla asiakkaan palvelija!
Mutta kun vaan ei, nämä suomalaiset hormoonipullistelijat ähkyvät ovella ja odottavat pamppuineen ja käsirautoineen että pääsevät pieksämään jonkin liikaa ottaneen.
Apua ei tule missään tapauksessa jos joku sitä tarvitsee. Sitten keräävät pimeää rahaa senkun kerkeävät, vai ilmoittaako ne veroilmoitukseen tulonsa? Hehhee!- Kuulopuhheita
Tuskinpa sinne liivikerhon postilaatikkoon paljon verolappuja tipahtelee. Joskus olen kuullut että portsarit myisivät otona ovilla joitakin huvitteluun liittyviä tuotteitakin.
- Mahtuukoovesta
Tietääköhän esim. vastuullisena itseään pitävä osl Keskimaa suurena ravintola- ja hotellioperaattorina minkälaisia taustoja heidän ovillaan olevilla portsareilla on?
Yleensä homma ostetaan pakettina joltakin välittäjältä joka palkkaa pakosta tai vapaaehtoisesti ukkoja karmien väliin.
Jos ne olisivat omaa henkilökuntaa niin olisi pakko tutkia vähän taustojakin.- kuittiakiitti
kyllä narikasta kuitti pitää saada?
- ravintolaasiakas
Käsittääköhän useakaan ravintolan omistaja kuinka paljon menettää myyntituloja juuri tuollaisten ovigorilloiden takia? Ovimieshän on ravintolan ensimmäinen imagonluoja ja julkisivu jonka mukaan moni asiakas päättää meneekö sisään vai ei!
Itse olen päättänyt useasti menemättä ja viemättä vieraitanikin!
Sitten ravintolat valittavat että asiakkaita ei ole ja myynti on huonoa ja pitää saneerata, mikä vaikeuttaa entisestään toimintaa! - Saranapuolelta
Portierin elikä ovimiehen tulisi olla kielitaitoinen, (väh. kolme kieltä), mielellään korkeakoulututkinnon psykologiassa suorittanut tyylikäs henkilö. Eikä sen tarvitse aina olla mies. Toki kohtuullinen itsepuolustuskoulutus tulee sallia oman työturvallisuudensa vuoksi.
Kaikki hormooneilla kasvaneet kaljut lihavuoret voi sijoittaa rakennuksille tiilien kantajiksi. Ajoi sitten harrikalla tai mopolla. - Anonyymi
Näyttää täällä paljon tulevan kommentteja niiltä jotka ei iltaakaan kestäis ovella pokena tai festareilla järkkärinä päivääkään.Kitistään liiasta voimankäytöstä,mut unohdetaan kertoa TOTUUS siitä mikä siihen johti.Ei noudatettu poistumiskehoitusta,joka ennettu useampaan kertaan,vaan tullaan toteamaan useasti : Ai minäkö liian humalassa.Ai minkä oon ainut joka on humalassa,en minä ole niin humalassa jne.Humalaisen lähimuisti häviää sekä ymmärrys ja työssä pitäisi hoitaa muutkin asiakkaat,nii ei pokella ole aikaa yhteen ongelma potilaaseen.Asiakkailla on aina kuulemma oikeuksia,mutta heillä on myöskin velvollisuuksia varsinkin kun ostavat tapahtuaan lipun.Järkkärinä on kyllä puhumalla ja asiakasta kunnioittaen ( vaikka on humalaisen poisto kyseessä ) aina pärjännyt ja tulee pärjäämään.Loppujen lopuksihan he palkan maksavat.Ymmärrän 80 luvulla esim. ovi poket,nuo teston käyttäjät ei ehkei aina ole ollut asiakaslähtöistä toiminta.Ollaan liian kauan oltu ovella ja kuunneltu samoja tarinoita lähikuppiloissa samoilta asiakkailta omasta elämästä kun se menny perseelleen.Mut loppujen lopuksi ammatinvalinta kysymys.Liika on liika pokelle,järkkärille ,pitää osata tuntea itsensä ja olla hyvä työmoraali ja lopettaa ajoissa jos ei homma maistu.Mut vikaa on molemissa osapuolissa,asiakas/poke joissain tapauksissa,varsinkin kun ihmisen oikeuksiin puututaan.Sit on ne asiakkaat jotka AINA haluavat olla erimieltä ja heille ei käy mikään,koskaan elämässä.Heidän annattaa olla ottamatta alkoholia ja jäädä kotio.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532484Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362331Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle272097Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt921826Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3101640Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle261514- 1501466
- 721289
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231068Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu111043