Narttu metsällä

mitä mieltä

Avaisin uutta keskustelua liittyen aiemmin aloitettuun piiitkään ketjuun(aloittajana vihainen metsästäjä) metsästyskoirien pitämisestä seurakoirina.
Omasta mielestänikään metsästyskoiraa ei tule ottaa pelkäksi seurakoiraksi, mutta monille metsästysroduille on kehittynyt myös uusia tehtäviä, kuten labradorille huumekoiran työ jne., joten asia ei ole yksipiippuinen.

Varsinainen kysymykseni liittyy kuitenkin kohdennetusti narttukoiriin. Koirani ovat päässeet varsinaiselle metsälle vain muutaman kerran elämänsä aikana; useita kertoja juoksut ovat alkaneet juuri parhaan metsästysajan kanssa päällekkäin, ja enää metsälle ei ole mahdollista päästä, kun se metsästäjä puuttuu. Täytyykö aina saada saalista, vai riittääkö pelkkä lintujen haukkuminen? Mielestäni koirieni metsästysvietti ei ole todellakaan hävinnyt mihinkään, vaikkeivat pääse oikealle metsälle. Silti sain kommentin, että olen pilannut koirani. Olenko?

Mitä juoksujen kanssa olisi pitänyt tehdä? Vai käyttekö juoksuisen nartun kanssa normaalisti metsällä? Mikä on sopiva määrä metsästystä/elämä, että metsästysrotuihin lukeutuvan koiran saa ottaa? Onko koira silloin seurakoira, jos sille ei ikinä ammuta lintua, vaikka metsästettäisiin (jos vaikka omistaja on niin tumpelo, ettei osu, tai lintuja on tosi vähän, tai saalis ei ole tärkeä, vaan halutaan vain eräillä). Mitä eroa on koiralla, jolla metsästetään, muttei saada saalista, ja koiralla, joka vapaasti saa haukkua lintuja, muttei luonnollisesti saa saalista?
Tämmöistä tuli mieleen. Laittakaahan omia ajatuksianne aiheeseen liittyen, tai vastailkaa kokemustenne perusteella esitettyihin kysymyksiin!

5

9255

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miet-te-li-äs

      Onko kellään ajatuksia tai mielipiteitä?

    • kkk 021

      Jos koira ei vain yksinkertaisesti sovi metsälle esim. paukkuarkuus tai muuten vaan vietti hukassa niin miksei metsästyskoirakin voisi olla seurakoira? Meidän melko huono viettinen kkk pääsee kyllä välillä metsälle, mutta ihan mainio on kyllä seurakoirana lapsiperheessä. Että ehkä hieman ajattelematonta tulla puhumaan muiden koirien pidosta jos ei tiedä niiden taustoja mitenkään.

    • mäykkytyty

      Meidän laki edellyttää, että metsästyskoira on puoli vuotta vuodesta ns, sohvaperunakoirana;) Meidän kk mäykky on mielellään lenkeillä ja "tokoilee" jne. mutta kun se pääsee metsään, niin kyllä se on siellä ihan eri koira, siitä näkee, että se "syttyy". Ja alkuun jouduin jopa tekemään sitä, että ensin käytiin metsälenkillä ja vasta sitten aloitettiin tokoilu, jotta koira pystyi keskittymään. Mutta tosiaan metsälenkki, ei metsästystilanne, purki koiran "latausta" riittävästi.

    • tassuttajat

      Kolme narttukoiraa tällä hetkellä itellä, eli hirvikoira plus kaks ajavaa. Ajureilla välttämättä sattuu toinen juoksuista metsästyskaudelle, kun syyskuun alusta helmikuun loppuun saa käyttää metsästyksessä. Hirvikoiralla on juoksu sattunut pahimmoilleen juuri hirvenmetsästyksen alkuun. Kyllä meillä se on käytäntö, että juoksuaikana pysytään kotona. Ei koiraa metsästys kiinnosta juoksuaikana, hölmöilevät vaan ja aina on sekin vaara, että metsässä juoksee vastaan astumishaluinen uros, tai narttu karkaa jonnekin uroksen perään. Ei ne metsästysvaistot minnekään katoa, jos joutuu välillä olemaan pois metsästä, metsästyskauttahan on kuitenkin maksimissaan se puolet vuodesta muutenkin. Joinakin vuosina säätilat ym. rajoittaa metsästystä niin, että tositoimiin ei päästä kuin ehkä 10-20 kertaa syksyssään. Metsälenkillä ym. toki sitten käydään muulloinkin.

    • deux chiennes

      Täällä on kaksi suurimman osan vuodesta seurakoiran elämää elävää metsästyskoiraa, jämtti ja sekarotuinen pystykorva, molemmat narttuja. Asun koirieni kanssa kaupungissa ja metsästyskaudella käymme viikonloppuisin hirvi- & lintujahdissa, järjestän myös yleensä metsästystä varten syyslomaa 1-2 viikkoa. Ei ole metsästysvietti kärsinyt näillä millään tavalla, vaikka elävätkin sisällä seurakoirina. Noh, mitä nyt tuo pystykorva tulee nuotiolla syliin istumaan, jos pakkasta on enemmän.

      Pystykorvan steriloin ensimmäisten juoksujen jälkeen, koska en pentuja sekarotuiselle aio teettää. Maksoi n. 400 e ja pari viikkoa kesti, että koira oli täysin ennallaan. Jos ei koiraa meinaa pennuttaa, niin suosittelen lämpimästi sterilointia, koska se a) ennalta ehkäisee kohtutulehduksia ja nisäkasvaimia ja b) mahdollistaa metsästyksen huoletta. Vastoin yleistä luuloa, koiranluonne ei kärsi steriloinnista, kuten ei uroskoirallakaan kastroinnista. Kiinnostaa vain olennainen enemmän. Jämttiä en vielä ole malttanut steriloida, pitää vaan toivoa, ettei juoksut satu metsästyskaudelle. Juoksuisen nartun metsään viemällä voi melkein 100 % varmasti odottaa ei-toivottuja pentuja.

      Luultavasti jonkun mielestä pilaan omat koirani tällä tavalla tai etten ole "oikea" metsästäjä... :D Kukin hoitaa/käyttää koiriaan metsällä mahdollisuuksien mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      212
      999
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      854
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      94
      786
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      718
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      67
      652
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      550
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      38
      531
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      503
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      503
    Aihe