Nyt kun näitä kuntia aletaan pakko yhdistää, niin Kuhmo ja Sotkamo kannattais yhdistää?? Nimi ois sotkumo.. molempien murrekkin olis aika liki toisiaan.
Sotkumo
sököpekka
7258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ja voisi ehkä tarttua tämä kuhmolainen sivistys sotkamolaisiinkin!
Ja mitähän "vajakki 1! tässä yhteydessä tuollaa sanalla sivistys tarkoittaa? Onkohan se sitä perikuhmolaista, Serkun kans naimisiin. Aamusta iltaan, jahti puku yllä. Paska kotterolla, joutorallin ajamista tyhjillä kuhmon kaduilla, siltä varalta, että jos joku ulkopaikkakuntalainen olis erehtynyt kaupuntiin, niin pannaan porukalla turpaan.
Karhun, tai Koffin lippis. Luulo, että muodikkain kampaus, 14- 38v miehellä on vaalennetut, (usein raidoittamalla)..ja pystymalliin leikatut hiukset. Kuvittelu, että dr.alban on yhä kovinta sittiä, mitä raitilla voi luukuttaa. Piparin vonkaus vieraspaikkakuntalaisilta naisilta, Kehumalla millaisia haulikoita omistaa ja kuinka monta kisaa on taas tullut ammuttua.
Ehkä niin, tai toisinpän? En ole kotoisin kummastakaan kunnasta, enkä voi sanoa, että kumpi kunta siitä hyötyisi sivistyneisyydessä.. Nimi olis vaan aika hyvä?
Tuntuis kuhmo olevan alkukantaisempi kuin sotkamo. Mutta siksihän se kuhmo onkin niin ainutlaatuinen. Sotkamossa haisee kansainvälisyys ja isot rahat... Kuhmossa ei oo ku metsät, sudet ja karhut.
vieksi kanataa antaa hyrylle miehille ötypitäjä hyrywieksi
Akoista pulaa kuhmossa. Haarovälijutut sitä luokkaa...
Ei hätää. Jonain päivänä hallitus tajuaa, että jossain suomen syrjälaitamilla on sellainen paikkakunta kuin kuhmo, missä ei mamuja vielä ole... Mutta on kuhmo niin tylsä paikka, ettei ne varmaan viihdy täällä.