^^^
siis haetaanko lukioon joulutodistuksella???
ftyjl
16944
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä. :D Päättötodistuksen numerot päätyvät hakemaasi lukioon sitten myöhemmin, ainakin näin opo minulle asian selitti.
Vaikuttaako päättötodistus enää sitten mitenkään???
Se on se ratkaiseva. Se "joulutodistus" tai aikaisemman jakson todistus ei vaikuta mitenkään.
Ai voiko ne vielä perua sen valinnan? Kun päättötodistus tulee.
Ei. Hakemus on sitova.
Mutta jos esim joulutodistuksen numeroiden keskiarvo on 8.5 ja siihen lukioon pääsee keskiarvolla 8.2. Ja ne on valinnut minut. Mutta sitten päättötodistuksesta tulee keskiarvoksi 7.5... pääseekö siihen lukioon enää?
Ei. Päättötodistus on ainut joka vaikuttaa.
Sillonhan se on perumista...
Hä? Siis se toidistus joka on ennen hakemista ei vaikuta oikeastaan mitään, vaan on suuntaa antava. Eli jos keskiarvo olisi 8.5 ennen, ja lukioon johon haluat pääsisi 8.4, ja åäättötodistuksessa onkin keskiarvo 8.0 et pääse 8.4 lukioon, koska keskiarvosi on sen rajan alla. Oppilaat valitaan lukioihin VAIN päättötodistuksen perusteella.
Juuuu....
Kyllä haetaan. Se on tosin vain suuntaa antava, ainoastaan päättötodistus oikeasti vaikuttaa mihinkä pääset.
Ei lukioon lähtee se päättötodistus, haussa kannattaa ottaa suuntaa siitä joulutodistuksesta kun ei hakiessa lopullisia arvosanojaan vielä tiedä.
Eli päättötodistuksella haetaan, vaikket sen arvosanoja tiedäkään. Omituista, mutta totta.
Lukio vahvistaa valinnat vasta päättötodistuksen antamisen jälkeen. Joulutodistus on suuntaa antava, mutta ei ratkaise.
Lukiovalinnat julkistetaan vasta kesäkuussa.
Aa... kiitos 3 3! Tuota minä hain, että ne valinnat julkistetaan vasta kesäkuussa. Mutta mistä sen sitten tietää/näkee, että mihin on päässyt, silloin kesäkuussa?
Tulee kirja ja koululla on lista, ja ehkä netissä
Mä ainakin katoin koulujen sivuilta, pääsin ykkösvaihtoehtooni. Kirje tuli sitten pari päivää myöhemmin.