Egyptin sisällissota,

28x...

siitähän ei palstalla puhuta mitään? Ainoastaan jotain kyselyitä että ammutaanko turisteja suosituimmilla uimarannoilla ja muuta roskaa.
On huomattava että tilanne on ulkopuolisesta absurdi. Tiedoitusvälineet eivät voi poliittisista syistä kertoa ilmiselviä totuuksia. Puhutaan Mursin kannattajista ja vastustajista. Miksi ei voida sanoa suoraan että kyse on islamistien ja muiden välisestä kiistasta. Se on nähdäkseni demokratian keinoin sovittamaton.
Ainoa tapa ratkaista asia on sisällissota, joka tulee olemaan verinen ja kauhea.
Veikkaan että islamistit tulevat häviämään sen koska armeija on vastassa. Heillä on taloudelliset syyt intresseinä, islamisteilla ainoastaan uskonsa oikeutus jota en toki kiistä. Se on sydämen asia.
Toivon rauhanomaista ratkaisua mitä ei ole.

1

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 28x...

      Olen vastaväitteitä odotellut lausumaani jo kohta 3 kuukautta. Ei ole tullut; mikä on masentavaa koska kaikki siis katsovat että sanomani ovat totuudellisia.
      Ainoastaan poliittinen keulakuva vaihtuu ja luullaan että sillä saadaan kansa tyyntymään, mitä vielä.
      Ongelma on laajempi mitä nämä pakettimatkalaiset eivät tajua.
      Verta tulee vuotamaan vielä paljon, eikä ongelmaa muslimien ja muiden välillä saada kuitenkaan poistettua ennenkuin vastustajat on tapettu viimeiseen mieheen.
      Taistelua muslimien ja kristittyjen välillä on käyty tuhansia vuosia eikä loppua näy...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5097
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3332
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3089
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2358
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1807
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1484
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1159
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      30
      1099
    Aihe