Kysymys tarkkarin jousista

Juu meinasin JG BAR-10:tä vähän viritellä ja ostaa muun muuassa uuden jousen. Proairsoftissa (MISTÄ EN OLE OSTAMASSA) lukee että esim m150 jousella, 300mm piipulla ja .2g kuulilla lähtee se 150m/s. Vaihtoehtoina meikäläiselle ovat M150, M160 ja M170 jousi. Paljonko noilla jousilla ja 430mm tarkkuuspiipulla lähtee? Ja sitten vielä ovatko ne vakiojouseen verrattuna hirveen jäykköjä ladata?
666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

1. Piippu ei juurikaan vaikuta lähtönopeuteen jousitoimisissa aseissa. Sylinterisetin ja hopin tiiviys.

2. Tarvitset väh.300e arvosta osia ennen kuin ase kestää jäykempää jousta

3 Onhan ne paljon jäykempiä kuin vakiojouset.

4. Koko setti kunnun virityksineen maksaa vähintään. 400- 500e, siihen vielä kunnon kiikari.

Äänestä

En kysynyt viripalojen hinnasta. Muoteilenpa kysymyksen uudelleen:

Kun paikassa missä ajattelin softata, on kertaviritteiseille aseille rajoitus 170m/s (0.2g) Että minkä jousen uskallan ostaa, ettei lähtönopeus ylitä sitä 170m/s?

Äänestä
  • Aloita M150 ja katso jaksatko ladata. Onhan aseessa kunnon metallinen liipasinkoneisto ja muut osat kunnossa?

    Äänestä

lol. Finsoft. kaikissa aseissa on metallinene koneisto, mutta ei laadukas. Osta se m160 tai m150.

Äänestä
  • Tuo ei pidä paikkaansa. Osassa aseissa on vakiona metallinen liipasinkoneisto ja osassa ei. Wellin "valmiiksi viritetyissä" aseissa on mutta muissa ei.

    Äänestä

  • somebody kirjoitti:

    Tuo ei pidä paikkaansa. Osassa aseissa on vakiona metallinen liipasinkoneisto ja osassa ei. Wellin "valmiiksi viritetyissä" aseissa on mutta muissa ei.

    Niin ja ne wellin metalliset ei ole paljoa muovisia koneistoja parempia. Kunnollisella tarkoitan AirsoftPro/PDI/Action Army jne.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jousiman kirjoitti:

Juu meinasin JG BAR-10:tä vähän viritellä ja ostaa muun muuassa uuden jousen. Proairsoftissa (MISTÄ EN OLE OSTAMASSA) lukee että esim m150 jousella, 300mm piipulla ja .2g kuulilla lähtee se 150m/s. Vaihtoehtoina meikäläiselle ovat M150, M160 ja M170 jousi. Paljonko noilla jousilla ja 430mm tarkkuuspiipulla lähtee? Ja sitten vielä ovatko ne vakiojouseen verrattuna hirveen jäykköjä ladata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu