Sijaisperhe piinasi lapsia vuosia

tEHO-kasvatusta

Sijaisperhe piinasi lapsia vuosia

Lapset avojaloin lumihankeen

Pohjoispohjalaisessa suurperheessä kasvatettiin neljää sijaislasta kovalla kädellä.
Kolme 2-9-vuotiasta sijaislasta sai perinteisesti piiskaa risulla. Syytteiden mukaan sijaisisä piti kiinni lapsista ja hänen vaimonsa hoiti lyömisen.
Lapsia piestiin takapuolelle ja reisille.
Seurauksena oli kipua, särkyä, mustelmia ja yhden tapahtuma- aikaan 4-9-vuotiaan pojan tapauksessa myös verenvuotoa.
Edelleen lapsia tönittiin, "kopsauteltiin", tukistettiin ja nipistettiin.
49- vuotiaalla miehellä ja hänen 44- vuotiaalla puolisollaan oli myös erikoisempia lasten kuristustapoja. Tapahtuma-aikaan 5-9- vuotiasta tyttöä he saunottivat välissään niin kauan kuumassa löylyssä, että lasta pyörrytti.
Nainen oli teoissa miestään aktiivisempi.
Kasvattiäiti muun muuassa telkesi kaksi pikkulasta talvella avojaloin yövaatteissa pihalle, joko terassille tai lumihankeen.

Teippasi pojan suun
Niin ikään syytteiden mukaan nainen työnsi kolmen lapsen suuhun palasaippuaa. Saippuakäsittelyn uhreista kaksi oli poikia ja yksi tyttö.
Sijaisäiti myös teippasi pikkulasten suut kiinni.
Alakouluikäistä tyttöä nainen riepottieli hiuksista ympäri suurta omakotitaloa siten, että tyttö kaatui välillä maahan.
Edelleen syyttäjä saatii naiselle rangaistusta kunnianloukkauksesta. Nainen on syyttäjän mukaan useaan otteeseen nimitellyt sukupuolisesti alentavasti teini- ikäistä kasvattitytärtään.
Nainen sai syytteet myös tämän vanhimman tytön pahoinpitelystä.
Hän on muutaman kerran lyönyt tätä nyrkillä kasvoihin.
Syytteissä mainitut rikokset sattuivat tammikuun 2006 ja tammikuun 2011 välisenä aikana.
Asiaa käsitellään nyt käräjäoikeudessa Pohjanmaalla.

Tunnustivat poliisille
Poliisin järjestämässä esitutkinnassa syytetyt ovat tunnustaneet osan väitetyistä rikoksista.
Mies on myöntänyt "olleensa paikalla" kun hänen vaimonsa on piiskannut kolmea lasta risulla. Edelleen hän myöntää nipistäneensä näitä lapsia niskavilloista ja tönineensä nuorempaa tyttöä "leikin varjolla".
Nainen myöntää kolmen lapsen piiskaamisen, tukistamisen samoin kuin pikkutytön tönimisen, löylyttämisen "leikinvarjolla" ja tyrkkäämisen nyrkillä vatsaan.
Nainen tunnustaa huutaneensa lapsille ja pesseensä kolmen lapsen suut saippualla.
Nainen kertoo ikään niin saattaneensa rikkoa "leikin varjolla" kananmunan jonkun lapsen päähän.
Kihlakunnansyyttäjä vaatii molemmille syytetyille ehdollista vankeusrangaistusta sekä oheissakkoa. lähde: Iltalehti 6.9.2013

Toisin kuin Perhehoitoliitto väittää, sijaisperheitä ei valikoida. Tosiasiassa sijaisperheeksi pääsee kuka tahansa lastensuojelijoiden lehti- ilmoitukseen tai feissaukseen vastannut vuorokauden mittaisen koulutuksen maksanut pari, kunhan jommallakummalla on näyttää, ettei aivan tuoretta merkintää seksuaalirikoksista löydy.

Hirveintä asiassa on, ettei edes toistuvista pahoinpitelyistä kiinnijääminen johda välttämättä lastenpitokieltoon. Esim. Haapasten lasten jo alunalkaen laittomassa huostaanotossa sosiaalityöntekijä ja Jyväskylän Pelastakaa Lapset ry sijoitti laittomasti huostatut lapset useita valituksia laiminlyönneistä ( viimeinen AVI:lta tänä vuonna) keräilleeseen perheeseen. On tapauksia, joissa kunta vain ohjaa väkivaltaan syyllistyneen ( tuntemassani tapauksessa lasta hyväksikäytettiin sijaisperheessä) sijaisperheen "uudelleenkoulutukseen".
Jo VALVIRAkin myöntää, että sijaisperheiden valvonta on täysin puutteellista.
Jotain tarttis varmaan tehrä?

9

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sanat ei enää riitä!

      Facebookis on sellainen ryhmä, kuin Lastensuojelun tilanne huolettaa - ja siellä on meneillään Uusi lakialoite - jossa vaaditaan muutoksia sosiaalilakiin eli kaikki lapsia rakastavat ihmiset liittykää ryhmään tai laittakaa nimenne tuohon aloitteeseen, että epäkohdat nykyisessä sosiaalilaissa saataisiin muutettua parempaan suuntaan ja lasten tilanne parantuisi.

      Myöskin siinä vaaditaan muutosta lasten vieraannuttamiseen vanhemmista, jota nykyisin tehdään, niin, ettei vanhemmat saa tavata lapsiaan, voin sanoa omalta kohdaltani, että yllätyin, että järkytyin näiden vanhempien kertomuksista ja esille tuli asioita, joista tavallisella tallaajalla ei ole mitään tietoa. Lapsia otetaan huostaan ilman mitään järkevää syytä ja tälläisten huostaanottojen määrä on kasvanut!!!

      Tämä lakialoite antaa mahdollisuuden jokaiselle vaikuttaa - allekirjoittakaa!!!

      • mitkäänlakialoitteet

        ei vaikuta ennenkuin kunnan lastensuojeluviranomaisilta viedään kaikki selvityksenteko ym oikeudet puuttua lapsia koskeviin asioihin
        ja annetaan kunnan perhepalveluille/ lastensuojeluviranomaisille,
        lastenvalvojille, sosiaaliasiamiehille, aluehallintovirastolle, oikeus-
        kanslerinvirastolle, oikeusasiamiehelle ja koko suomen valtio-neuvostolle kenkää lapsia koskevissa asioissa, käsittelyssä, selvitys
        työssä.. sairaan Raision kaupungin 27.5.2008 päivätty perätön lausuma tuomioistuimessa lapsen olosuhteista yhteistyönä lapsen äidin kanssa.


    • inhimilli

      Onko sosiaalitoimiston kiltti ja kiero täti se auttaja johon lapsi voi tukeutua oltuaan ensin vuuosikausia paremmassa turvassa kuin kotonaan, vaikeimman murrosikänsä ja erotetuksi perheestään tulemisen, ilman henkistä tukea ja fyysistä läheisyyttä eli äidin rakkaus. Onko huostaanotettu lapsi ikäänkuin valmistettu elämään yhteiskunnan avustukseella koko elämänsä, koska kukaan ei ole koskaan lasta kasvattanut, Ruoka ja nukkumapaikka eivät ole perhe.Kuka hänestä hiolehtii kun jälki huolto loppuu? Se huono äiti, joka ei kelvannut kasvattajaksi. Aikuista lasta ei voi enään alkaa kasvattamaan...

    • Aboriginaali
    • Aboriginaali
    • Aboriginaali
    • Aboriginaali
    • Aboriginaali
    • Aboriginaali

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1059
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe