Älkää tilatko taksia hotellin respan kautta. Heillä on ilmeisesti diili tietyn taksifirman kanssa ja turisti maksaa reilusti tuplana joka kyydistä. Matka lentokentälle hotellilta maksaa 60 litiä mikä on yli tuplasti turistihinta. Luulisi tämänkin hotellin käyttävän jotain luotettavaa taksia mutta ilmeisesti saavat osansa turistihinnoista. Eivät ota kysyttäessä mitään kantaa kusetushintoihin vaikka taksia tilattaessa kertovat hinnan kentälle olevan maks, 30 litiä. Taksi ajoi jokaisena viitenä testattuna kertana "nelos" taksalla, lain ja hinnaston mukainen on "kakkos" taksa. Nelosella mittari juoksee kuin sekuntikello ja kyyti muodostuu kalliimmaksi kuin suomessa. Periaatteen vuoksi olisi hyvä välttää koko hotellia. Kaunasissa olemme voineet 50 kertaa luottaa hotellin tilaamaan ja jopa kadulta otettuun taksiin. Taksivertailut menevät erääseen matkailumediaan mutta tämä ihan nyt vain tiedoksi. Muistakaa siis aina vänkätä hinta kuskin kanssa hotellinkin tilaamaa taksia käytettäessä. ( 2 kertaa sama 15 vuotta vanha skoda mikä joinkuin pysyi kasassa matkan ajan)
Vastaukset 4
- kokenut reissaaja
Päinvastoin taksi kannattaa tilata hotellin kautta. Mistä "hotellista" olet lähtenyt?
Kun ottaa taksin lentokentältä hotelliin, se aina yleensä kallis. 90-100 litin välillä on maksettu, mutta hotellista kentälle on halvempi ollut joka kerta. 35 litiä on muistini mukaan halvin, kalleinta en muista koska hinnat ovat inhmillliset.
Jaa, on kyse Panoramasta, sitä vähän ajettlinkin. Se on epämääräinen majoitus, halpa neukkutyylinen läävä. Mitä tarkoitat "turistihinnalla"? Jos asuu Panorama-läävässä, siinähän on bussiasema vieressä ja jos ei ole varaa maksaa taksia, menee bussilla (jonka laukkukuljetus on kysymysmerkki).
Paremmat hotellit käyttävät ok-taksifirmaa , ei niillä mitään vanhoja ladoja tai skoa-autoja ole!
Noin käy kun säästää rahaa.... se käy kalliiksi.
15 krt Vilnassa, ei ajatustakaan mennä panoramaan!!! - pikku juttu
No asia selvä. Kuvittelin tämän panoraaman olevan ihan ok hotelli ja onhan siellä paljon suomalaisiakin ( mikä ei tosin todista mitään) Yhtiömme vaihtoi juuri majoituspaikkaa ei siinä sen kummempaa
- vilnankävijä
Suomalaisia rymiä mm. matkanjärjestäjät vievät Panoramaan, ihmettelen sitä kyllä. On halpa eikä mikään suosittu hotelli, joten saavat hyvän katteen itselleen, kun saavat edullisia sopimuksia.
Yksityiset matkaajat eivät tuota "kolhoosihotellia" valitse, Vilnassa on suuri määrä ihan kunnon hotelleja.
- paljon vilnassa
Kannattaa välttää tuota "hotellia", on aikamoinen läävä. Yksi ryhmän osa majoittui siinä, me muut maksettiin enmmän, kertoivat siellä olleen venäläisen ilolintusia töissä eli huoneissa.
Taitaa taksihommalla ja venäläsillä olla myös yhteys...sijainti on myös huono eli sehän on lähellä rautatieasemaa ja sellaisilla seuduilla on aina himena levotonta, esim. huumekauppaa.
Vilna on muuten turvallinen kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi3571106- 71748
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et37696- 49590
- 41588
- 63533
SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia
Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht321501Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri19481- 75471
kasariperjantai 2026
Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle22459