VAROITUS VILNA

HOTEL PANORAMA

Älkää tilatko taksia hotellin respan kautta. Heillä on ilmeisesti diili tietyn taksifirman kanssa ja turisti maksaa reilusti tuplana joka kyydistä. Matka lentokentälle hotellilta maksaa 60 litiä mikä on yli tuplasti turistihinta. Luulisi tämänkin hotellin käyttävän jotain luotettavaa taksia mutta ilmeisesti saavat osansa turistihinnoista. Eivät ota kysyttäessä mitään kantaa kusetushintoihin vaikka taksia tilattaessa kertovat hinnan kentälle olevan maks, 30 litiä. Taksi ajoi jokaisena viitenä testattuna kertana "nelos" taksalla, lain ja hinnaston mukainen on "kakkos" taksa. Nelosella mittari juoksee kuin sekuntikello ja kyyti muodostuu kalliimmaksi kuin suomessa. Periaatteen vuoksi olisi hyvä välttää koko hotellia. Kaunasissa olemme voineet 50 kertaa luottaa hotellin tilaamaan ja jopa kadulta otettuun taksiin. Taksivertailut menevät erääseen matkailumediaan mutta tämä ihan nyt vain tiedoksi. Muistakaa siis aina vänkätä hinta kuskin kanssa hotellinkin tilaamaa taksia käytettäessä. ( 2 kertaa sama 15 vuotta vanha skoda mikä joinkuin pysyi kasassa matkan ajan)

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokenut reissaaja

      Päinvastoin taksi kannattaa tilata hotellin kautta. Mistä "hotellista" olet lähtenyt?
      Kun ottaa taksin lentokentältä hotelliin, se aina yleensä kallis. 90-100 litin välillä on maksettu, mutta hotellista kentälle on halvempi ollut joka kerta. 35 litiä on muistini mukaan halvin, kalleinta en muista koska hinnat ovat inhmillliset.
      Jaa, on kyse Panoramasta, sitä vähän ajettlinkin. Se on epämääräinen majoitus, halpa neukkutyylinen läävä. Mitä tarkoitat "turistihinnalla"? Jos asuu Panorama-läävässä, siinähän on bussiasema vieressä ja jos ei ole varaa maksaa taksia, menee bussilla (jonka laukkukuljetus on kysymysmerkki).
      Paremmat hotellit käyttävät ok-taksifirmaa , ei niillä mitään vanhoja ladoja tai skoa-autoja ole!
      Noin käy kun säästää rahaa.... se käy kalliiksi.
      15 krt Vilnassa, ei ajatustakaan mennä panoramaan!!!

    • pikku juttu

      No asia selvä. Kuvittelin tämän panoraaman olevan ihan ok hotelli ja onhan siellä paljon suomalaisiakin ( mikä ei tosin todista mitään) Yhtiömme vaihtoi juuri majoituspaikkaa ei siinä sen kummempaa

      • vilnankävijä

        Suomalaisia rymiä mm. matkanjärjestäjät vievät Panoramaan, ihmettelen sitä kyllä. On halpa eikä mikään suosittu hotelli, joten saavat hyvän katteen itselleen, kun saavat edullisia sopimuksia.
        Yksityiset matkaajat eivät tuota "kolhoosihotellia" valitse, Vilnassa on suuri määrä ihan kunnon hotelleja.


    • paljon vilnassa

      Kannattaa välttää tuota "hotellia", on aikamoinen läävä. Yksi ryhmän osa majoittui siinä, me muut maksettiin enmmän, kertoivat siellä olleen venäläisen ilolintusia töissä eli huoneissa.
      Taitaa taksihommalla ja venäläsillä olla myös yhteys...sijainti on myös huono eli sehän on lähellä rautatieasemaa ja sellaisilla seuduilla on aina himena levotonta, esim. huumekauppaa.
      Vilna on muuten turvallinen kyllä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2298
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      145
      1863
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      57
      1851
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      107
      1446
    5. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      26
      1258
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1130
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      68
      1065
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1038
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      861
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      857
    Aihe