Juu elikkäs oisin menossa kielikurssille rapakon taakse kesällä 2014. Olen 16v poika. Onko kellään kokemuksia USA:sta mikä kaupunki ois paras. Millasta oli. Oliko suomalaisia ohjaajia ja pärjääkö 7 englannilla, tai jos ei ole aiempaa kokemusta yksin matkustelusta.
Kielikurssille
2
208
Vastaukset
- Isänmaa
Usassa on sellainenkin paikka kuin Finland. Siellä luulisi asuvan paljon suomalaisia joten olisiko hyvä paikka aloittaa jos on vielä epävarmuutta selviytymisestä. Se on Minnesotan itärajalla siinä järven rannalla, lähellä Kanadan rajaa.
- UK13
Itse en ollut USAssa vaan Englannissa, joten en osaa kaupungeista sanoa. Kannattaa miettii mikä itteä kiinnostaa ja onko esim aktiviteeteissa eroja. Suomesta matkustaa mukana suomalainen liideri, mutta kohteessa on usein paikallisia opettajia ja ryhmästä riippuen ulkomaalainen liideri.
Kielimatka on hyvä ja turvallinen tapa tehä eka ulkomaanmatka. Liidereltä saa aina apua eikä tarvii selvitä niin paljon yksin. Pärjäät enkullas ihan hyvin ja kehityt varmasti paljon. Kannattaa ehdottomasti lähteä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1083766Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta163567Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1152449Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532422Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten772411Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom52340Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1532191HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364361977Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin581913Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt411903