Kymmenisen vuotta vanhan autotallimme alla on kellari, jossa olisi hyvää tilaa juuresten ja muiden säilytykseen. Emme kuitenkaan uskalla viedä sinne vielä mitään, sillä seiniin ja hyllyihin (uudet) on kertynyt valkoista hometta. Onko hyviä konsteja millä siitä pääsee eroon?
Hometta kellarissa
Säilöjä
3672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ensimmäisenä täytyy tutkia minkä vaikutuksesta siellä on hometta. Ei auta poistaa pelkästään hometta, vaan ensin pitää poistaa homeen aiheuttaja.
Miten homeen syy tutkitaan? Kellari on siis tyhjä lukuunottamatta uusia varastohyllyjä ja muutamaa tyhjää pulloa jotka ovat päältä valkoisen härmän peitossa. Mistä home tulee, onko kellari liian kostea? Miten sitä voisi kuivattaa? Voiko sinne laittaa lämmittimen? No, perunasato oli sen verran huono, ettei siitä juuri varastoitavaa jää. Lähinnä ajattelin toimenpiteitä ensi satokautta varten.
että siellä on liian kosteaa, kun kerran seinät homehtuu. Nyt sinun pitäisi tutkia, että miksi siellä on liian kosteaa.
Yleensähän kellaritiloihin tuppaa tulemaan kosteus ulkoapäin. Oletteko itse rakentaneet talonne? Miten seinän kosteuseristys on toteutettu? Onko salaojitus riittävä?
Pahimmassa tapauksessa joudutte kaivamaan koko talon ympäryksen auki, mikäli em. seikoissa on tehty rakennusvirheitä. Ei pelkkä tilojen kuivatus välttämättä riitä, vaan kosteusongelman aiheuttaja on poistettava. Tosin kesähän oli poikkeuksellisen kostea. Onko ongelmaa muuten esiintynyt aikaisempina vuosina?