Autopuoli

joku ihminen

Terve.
Olen ysiluokalla oleva poika ja pitäis kohta hakkee johonki kouluun.Minua kiinnostaisi ajoneuvoasentajan koulu mutta minua epäilyttää hakea sille alalle koska en ole paljoa autoja päässyt laittelemaan.Tietysti minä tiedän autoista aika paljon mutta käytännön kokemus puuttuu. Mutta eikö kiinnostus sitä alaa kohtaan tärkeintä vai kuinka?
Ja jos oleteraan että haen sitten autopuolelle niin mikä näistä ammattikouluista sopisi tälläiselle vähän kokemattomalle
Haapaveden ammattioppilaitos
Nivalan ammattioppilaitos
Ylä savon ammattioppilaitos eli Iisalmen ammattioppilaitos
Ja jos tiedätte muita niin kirjoittakaa.

6

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Startattu

      Käytännössä kaikki ovat kokemattomia, älä siitä huoli. Peruskoulusta ne tulevat, muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Eikä näitä poikkeuksia satu joka ryhmään ollenkaan.

      Hae sinne jonne on helpointa mennä. Kotona käyminen on kuitenkin mukavaa.

      • joku ihminen

        Kiitos vastauksesta:D


      • joku ihminen

        Olisi vielä kiva tietää että mikä näistä ammattikouluista minulle sopisi.


      • Puuhapetteri 45v
        joku ihminen kirjoitti:

        Olisi vielä kiva tietää että mikä näistä ammattikouluista minulle sopisi.

        Kaikki.


      • joku ihminen
        Puuhapetteri 45v kirjoitti:

        Kaikki.

        Ja sellasta vielä kyselisin että onko mahdollista tehdä niin että käy yhden vuoden ammattikoulua ja sen jälkeen vaihtaa oppisopimus koulutukseen? Koska en ole paljoa autoja laitellut niin keräisin näin vähän kokemusta ammattikoulussa niin olisi helpompaa sitten työpaikalla korjata autoja.


      • Amis Faktoja
        joku ihminen kirjoitti:

        Ja sellasta vielä kyselisin että onko mahdollista tehdä niin että käy yhden vuoden ammattikoulua ja sen jälkeen vaihtaa oppisopimus koulutukseen? Koska en ole paljoa autoja laitellut niin keräisin näin vähän kokemusta ammattikoulussa niin olisi helpompaa sitten työpaikalla korjata autoja.

        Mahdollistahan tämä oppisopimus-koulutus on mutta eihän kukaan ole seppä syntysëssään, tarkoitan vain että jos/kun haet auto-alalle niin sinun ei tarvitse edes periaatteessa tietää mikä auto on, sillä todennäköisesti opit kyllä sen 3-vuoden aikana kaiken tarpeellisen ajoneuvo-asennuksesta, sekä autoihin liittyvistä asioista. Ja sen kolmen vuoden kolutuksesi jälkeen voin kyllä sanoa että töitä löytyy! Ja jos tosiaan auto-asentajaksi haluat alkaa. Mutta kaikkihan on asenteesta ja sinusta itsestäsi kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      42
      2247
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      52
      1816
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      133
      1749
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1366
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1100
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      62
      969
    8. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      20
      916
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      847
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      831
    Aihe