Yrittäjyyslukiot

Kenellä ois kokemusta yrittäjyyslukiosta, millasta siellä on? Saako valmiuksia yrittäjänä toimimiseen? Onko sitä yrittäjyyttä koko ajan vai sillon tällöin tunti pari?
4106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mene tavalliseen lukioon ja keskityt siellä olennaiseen. Hankit hyvät paperit ja haet yliopistoon. Tollaset lukiot on täysin turhia. Vähän kuin harrastus, mutta ei se yhtään enempää tarjoa.

Äänestä
  • Noh noh, ei se nyt mitään suurta extraa välttämättä tarjoa, mutta saattaa se jotain antaa.

    Itse luonnontiede linjan käyneenä sain skipata tiettyjä "turhia" kursseja (uskontoa, historiaa, ruotsia ym.) ja keskittyä enemmän keskeisiin luonnontieteisiin. Tulipahan myös harjoiteltua tutkielman tekoa (20-25 sivuinen tutkielma), sekä käytyä monilla kursseilla, joita ei normaali lukiossa olisi koskaan ollut edes tarjolla. Laboratorio töitä eri kemiantekniikan yrityksissä sekä yliopistossa. Niin, ja CERN:issäkin tuli käytyä abi vuonna.

    Olen kyllä itse ihan tyytyväinen tuohon luonnontiedelinka valintaan...ei siitä nyt suoranaista hyötyä hakuprosessissa ollut, mutta tulipahan koettua asioita, jota normaalilinjalla ei koe.

    Olettaisin asian menevän vähän samoin jokaisella erikoislinjalla...tuskin nyt suoranaista hyötyä jatko-opiskelupaikan hakuun, mutta mielenkiintoinen lisä. Eli tuskin saat hirveitä valmiuksia yrittäjyyteen (olet lukiossa, et omaa alaa opiskelemassa), ja kyllä selvä pääpaino on varmasti ihan normaaleissa lukio kursseissa (koska edelleen, olet lukiossa, et omaa alaa opiskelemassa). Jotain extraa voi hyvin olla. Hae lukion jälkeen kauppikseen jos haluat oikeasti eväitä yrittäjyyttä varten.

    Äänestä

  • "Mene tavalliseen lukioon ja keskityt siellä olennaiseen."

    Samaa mieltä. Lukiopainotteinen lukio on se ainoa oikea ja tavoittelemisen arvoinen.

    Näissä erityislukioissa eniten erityistä on se, että henkilökunta ottaa itselleen erivapauksia, koska luottavat siihen, ettei heidän työnsä tulosta voi verrata normaalien lukioiden tuloksiin.

    Äänestä

Ainoat erityislukiot ovat kaksikieliset/englanninkieliset linjat, koska niistä oikeasti hyötyy jotakin samalla kun käydään samoja asioita kuin muissa lukioissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Celsiu kirjoitti:

Kenellä ois kokemusta yrittäjyyslukiosta, millasta siellä on? Saako valmiuksia yrittäjänä toimimiseen? Onko sitä yrittäjyyttä koko ajan vai sillon tällöin tunti pari?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu