Madeiralle

Lompsis matkaan

Marraskuun lopulla siis matka varattu Eden mariin. Säät voi varmaan olla sateisemmat siihen aikaan, mutta eikö tuo hotelli pitäisi olla ok? Uskaltaako levadoille lähteä tuohon aikaan

9

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • levadatar

      Sää voi olla myös tuohon aikaan aivan hyvä, mm aikanaan vaelsimme Arierolta Pico Ruivolle(vuoristovaellus) juuri tuohon aikaan täysin selkeällä kelillä.
      Eden Mar on loistava valinta. Hotellissa on todella laaja puutarha-alue ja 2 sisäallasta poreallas ulkona ja sisällä.Tietenkin laaja ulkoallas myös.
      Joinakin vuosina marraskuussa taas kelit ovat olleet rankkasateineen vähemmän mukavat, juuri siksi tuo hotelli on hyvä valinta.
      Hyvää matkaa ja kiertäkää kaukaa Information Centret, ne ovat ovelasti järjestettyä lomaosakekauppaa.

    • Eden Mariin

      Eden Mar on hyvä hotelli. Hotellin puutarha on hieno. Puutarhaan järjestetään tutustumiskierroksia, joissa saa hyvän käsityksen kuinka paljon siellä on kasveja.
      Hotellin oma bussi kulkee kaupunkiin ja takaisin. Respasta saa lipun menomatkalle kaupunkiin.
      Sateet ovat yleensä pieniä ripauksia, joten ei haittaa.

    • Riittävät sateet ovat ovat luonnon kannalta aivan a ja o. Kesä on Madeiralla ollut niukkasateinen. Metsää on palanut 800 ha. Nyt vettä tarvitaan enemmän kuin ”ripaus”. Tällä palstalla on käsitelty jokaisen kuukauden sää enemmän kuin kerran vuosien varrella. On totta, että virallisten pitkäaikaistilastojen valossa marraskuu on Madeiralla vuoden toiseksi sateisin kuukausi, josta tammikuu vie vain niukan voiton. Sademäärissä on kuitenkin huomattavia vuosittaisia eroja, ei pelkästään Madeiralla vaan myös muualla maassamme.

      • Olisi pitänyt mainita, että lämpötilat ovat Madeiralla, myös pohjoisrannikolla, olleet moneen otteeseen keskimääräistä korkeammat. Niistä ovat kertoneet postiini Portugalin ilmatieteen laitokselta tulleet lukuisat tiedotukset. Pitkään jatkuvat korkeat lämpötilat, Madeiralla 30 C:n tietämissä, luonnollisesti lisäävät haihtumista luonnosta Etelärannikon sademäärät ovat heinä-elokuussa varsin vaatimattomat. Jos sataisi enemmän, ei levadojakaan olisi tarvinnut rakentaa.


    • Lompsis matkaan

      Kiitokset vastauksista.Totta, että vettä tarvitaan. Eihän muuten Madeira voisi olla kaunis vihreä saari. Jos paljon sataa, katsellaan enemmän kaupunkia.
      Innolla odotan lähtöä. Ei ole ennen tullut matkustettua Thomas Cookilla, mutta eiköhän ihan luotettava lentoyhtiö ole.

    • Cookilla

      Thomas Cook on ihan hyvä. Ainoastaan kerran on wc:t menneet epäkuntoon menomatkalla.

    • Rua do Nova

      Thomas Cookilla oli ainakin meidän reissulla niin vähän jalkatilaa, etten sellaista ole ikinä nähnyt, vaikka paljon olen lentänyt. Kannattaa siis varata tilavammat paikat tai edes käytävänvieruspaikat, muuten on kyllä ahdasta.

    • juhni3

      Eden Mar on huippu. Olen vaimon kanssa käynyt 7 vuotta peräkkäin loka-marraskuussa ja aina sama huone. Nyt lähdemme taas lokakuun lopulla ja odotan innolla nähdä upean puutarhan ja mainion henkilökunnan. Levadoille voi lähteä oikeastaan milloin vaan ellei ole annettu erikoisvaroituksia esim. rankkasateiden aiheuttamista tuhoista. Hyvä valinta:

    • Eden Marin ulkoallas ei kai ole lämmitetty? Vai onko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1217
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      833
    10. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    Aihe