Heippa,
ensimmäinen Lontoon reissuni ja lähenee ja lentokenttäkuljetukset ovat nyt mielenpäällä, lähinnä siis paluun osalta.
Lento lähtee Stanstedista aamulla klo 8:00. Yövyn Kings Crossilla ja lueskelin kirjoituksista että Liverpool asemalta lähtee jokin bussi/juna. Mutta pitäisi päästä ensin Kings Crossilta Liverpool asemalle! Mikäli tulkitsin metroaikatauluja oikein, niin metrolla en ehdi. Lähtöpäivä on nimittäin sunnuntaina.
Sattuisiko kukaan tietämään, että pääseekö tuon matkan esim. jollain bussilla?
Tältä keskustelufoorumilta löytyi paljon hyödyllistä tietoa mm. oyster cardeista. Kiitokset avuliaille vastaajille!
Lentokenttäkuljetuksesta
5
325
Vastaukset
- londinium
Bussilla pääsee, olen itse pari vuotta sitten mennyt, mutta en muista enää bussin numeroa. Se joka tapauksessa menee neljän aikoihin king's crossilta liverpool street stationille, ja sieltä sitten voi hypätä ekaan lähtevään junaan stanstediin. Lennolle ehtii hyvin.
Itse olen seuraavalla ja edellisellä reissulla ratkaissut aamulähtöongelman varaamalla hotellin stanstedistä viimeiselle yölle - saa nukkua pari tuntia pidempään ja stressiä ei ole. Olen lähdössä reissuun ylihuomenna :).- Reissuun 11.9
Meillä kans porukka lähtee huomenna tampereelta kohti lontoota :) Onkohan se halpa minibussikuljetus minkä niminen, siis joka kulkee väliä Stansted-Lontoo-Stansted. Pitäisi alkaa metsästämään heidän hintojaa ja olen jostakin lukenut että n 4 puntaa maksaa kuljetus keskustaan.
- Matka Jussi
Reissuun 11.9 kirjoitti:
Meillä kans porukka lähtee huomenna tampereelta kohti lontoota :) Onkohan se halpa minibussikuljetus minkä niminen, siis joka kulkee väliä Stansted-Lontoo-Stansted. Pitäisi alkaa metsästämään heidän hintojaa ja olen jostakin lukenut että n 4 puntaa maksaa kuljetus keskustaan.
Tarkoittanet väliä Stanstedt lentokenttä - Victoria station Lontoon keskusta? Vai siis Stanstedt lentokenttä - Stanstedt keskusta?
Noita aikatauluja ja hintoja löydät helposti kun googletat tuota Stanstedtin lentokentää ja menet lentokentän sivuille.
- N& E
Hei ja kiitos vastauksesta ja mukavaa matkaa!
Tietääkö kukaan mistä noita bussiaikatauluja pääsee katsomaan?
Tai että paljonko tuollainen matka maksaisi taksilla? Kings Crossilta helpoiten pääsee taksilla - tilaa sellainen jo päivää ennakkoon esim soittamalla Addison Lee:lle hotellilta (maksaa £5-10).
Bussilla tietty voit lähteä menemään sinne menee numero 205. Bussipysäkki (kirjain E) aivan aseman edessä Euston Roadilla. MUTTA tällä hetkellä siellä on isot aseman parannustyöt ja bussipysäkit tuolta kohdalta ovat suljetut. Eli kannattaa päivää ennen kävellä ohi ja tsekata onko se bussipysäkki toiminnassa vai ei. Jos ei ole niin mene seuraavalle pysäkille joka on muutaman minuutin päässä (bussi pysäkki X, Pentonville Roadilla, eli siitä McDonaldsin ohi). Ota bussi mikä menee Bow churchiin päin ja rohkeasti varmista vielä kuskilta että olet oikeassa bussissa (varmuuden vuoksi). Normaalibussikartat ja aikataulut löytyvät http://www.tfl.gov.uk/tfl/gettingaround/maps/buses/
Kuten olen maininnut aikaisemmissa postauksissa niin mielestäni ihan turhaa lähteä Stanstedin lähettyville jo edellisenä päivänä. Ainakin minusta tuntuu että ajan Lontoossa voi käyttää paremminkin (makuasia). Julkiset toimii hyvin ja kyllä sinne kentälle aamullakin pääsee.
hmm... en tiedä ketään joka haluaisi pelkän Stanstedin keskustaan mennä bussilla yleensä nää turistit on Lontooseen tulossa :) Terravision menee Victorialle ja sitten on bussi joka menee Liverpool Streetin kautta Victorialle . Terravision bussit löytyvät täältä http://www.terravision.eu/london.html
Jos olette sillä "karja" lennolla tulossa Tampereelta niin usein junalippuja voi ostaa myös lentolippuvarauksen yhteydessä tai koneesta. Tuolloin säästää n. £10 menopaluusta (saattoi olla enemmänkin).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815360Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151122- 102875
- 78801
- 41783
Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56757Kuinka monesti olet itkenyt?
Kuinka monesti olet itkenyt kuluneen viikon aikana toisen ihmisen takia? Itse itken joka kerta, kun joku sanoo jotain i132753- 56734
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss43719- 46718