purimme saunastamme seinä/kattopaneelit uudelleen laatoituksen takia joten sinne tulee uudet paneelit vanhoja emme enään takaisin laita. pihallemme pitäisi rakentaa myös aita ,mutta nuo aita elementit/laudat ovat myös aika tyyriitä joten mietimme voisiko vanhoja saunapaneeleita käyttää hyödyksi ja rakentaa niistä pihalle aidan? kestäväthän ne saunassakin kosteutta ja kuumuutta, joten miks ei ulkona? kestääkö pakkasia?
saunapaneeleista piha-aita?
sau2
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kukas sitä estää. Jos ne ei vaan ole maan tai betonin kanssa kosketuksissa niin miksi ne ei kestäis ihan siinä kun uusikin lauta. Höyläpinta ei kyllä ole paras maalattavaksi ulkona mutta onhan noita muita aineita. Pakkanen on pienin ongelma, eihän silloin ole kosteutta.
Ei vanhaa käyttökelpoista materiaalia kannata heittää haaskiolle. Vanha vaan yleensä vaatii vähän soveltamista mutta toimii kyllä käytännössä monta kertaa paremmin mitä uusi.
kiitos. siis nurmikollehan tuo tulisi, tietenkään paneeleita ei isketä maahan asti ,päihin tulisi aidan tolpat, joten kuinka sillon kestäne :/ ?