Phuket vs. Bangkok

avuttomat

Tarkoitus olisi lähetä Joulukuussa ensikertalaisina Thaimaahan (kyseessä kaksi nuorta naista) - itseasiassa ensimmäinen kaukomatka kummallakin. Emme etsii pelkkää biletystä, vaikka sitäkin päivä tai kaksi. Shoppailua, rannalla löhöttelyä, nähtävyyksiä ja jotain actoniakin. Nyt on vaikeuksia päättää, että lähtisimmekö Phuketiin ja siitä tutustumaan lähiösaariin (jopa Krabille ehkä lautalla), tai Bangkokiin ja siitä vaikka Koh Samuille. Kaipaamme teidän kokeneempien mielipiteitä/kokemuksia/ajatuksia näistä kahdesta kohteesta. Tämän lisäksi voisitte jakaa mielipiteitänne myös kahdella vaihdolla lentämisestä (sanottakoon, että hintaero yhdensuuntaisen ja pidemmän lennon välillä olisi huimat 600e). Kiitos jo etukäteen! :)

1

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12 x ja kohta taas

      Jos ero on jopa 600 e, niin ottaisin ilman muuta halvemman vaikka joutuukin vaihtamaan. Sillä 600 eurolla voi tehdä Thaimaassa tosi paljon.

      Vaihdon voi suunnitella niinkin, että ehtii tutustumaan myös välilaskukaupunkiin, esim. jos vaihto on Euroopassa niin lähtee Helsingistä melko aikaisin aamukoneella ja parin-kolmen tunnin lennon jälkeen (edelleen aamulla tai varhaisaamupäivästä) on jo vaihtopaikassa, jossa voi viettää koko päivän ja jatkaa yökoneella Aasiaan.

      Itse lentäisin ehdottomasti Bangkokiin ja jatkaisin sieltä eteenpäin. Shoppailupaikkana Bangkok on varmasti yksi maailman parhaita ellei jopa paras.

      Parasta biletystä Thaimaassa on Pattayalla. Pattayalla on tosi hyvä vesipuisto ja Jomtienin lahti on uimakelpoinen mutta ei vedä vertoja Etelä-Thaimaan rannoille. Phuketissa ja saarilla rannat ovat ihania, mutta ne eivät ole biletys- tai shoppailupaikkoja. Hotellialueet eivät ole kovin edullisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2311
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1882
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1798
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1122
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1026
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      883
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      850
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe