Tarkoitus olisi lähetä Joulukuussa ensikertalaisina Thaimaahan (kyseessä kaksi nuorta naista) - itseasiassa ensimmäinen kaukomatka kummallakin. Emme etsii pelkkää biletystä, vaikka sitäkin päivä tai kaksi. Shoppailua, rannalla löhöttelyä, nähtävyyksiä ja jotain actoniakin. Nyt on vaikeuksia päättää, että lähtisimmekö Phuketiin ja siitä tutustumaan lähiösaariin (jopa Krabille ehkä lautalla), tai Bangkokiin ja siitä vaikka Koh Samuille. Kaipaamme teidän kokeneempien mielipiteitä/kokemuksia/ajatuksia näistä kahdesta kohteesta. Tämän lisäksi voisitte jakaa mielipiteitänne myös kahdella vaihdolla lentämisestä (sanottakoon, että hintaero yhdensuuntaisen ja pidemmän lennon välillä olisi huimat 600e). Kiitos jo etukäteen! :)
Phuket vs. Bangkok
1
215
Vastaukset
- 12 x ja kohta taas
Jos ero on jopa 600 e, niin ottaisin ilman muuta halvemman vaikka joutuukin vaihtamaan. Sillä 600 eurolla voi tehdä Thaimaassa tosi paljon.
Vaihdon voi suunnitella niinkin, että ehtii tutustumaan myös välilaskukaupunkiin, esim. jos vaihto on Euroopassa niin lähtee Helsingistä melko aikaisin aamukoneella ja parin-kolmen tunnin lennon jälkeen (edelleen aamulla tai varhaisaamupäivästä) on jo vaihtopaikassa, jossa voi viettää koko päivän ja jatkaa yökoneella Aasiaan.
Itse lentäisin ehdottomasti Bangkokiin ja jatkaisin sieltä eteenpäin. Shoppailupaikkana Bangkok on varmasti yksi maailman parhaita ellei jopa paras.
Parasta biletystä Thaimaassa on Pattayalla. Pattayalla on tosi hyvä vesipuisto ja Jomtienin lahti on uimakelpoinen mutta ei vedä vertoja Etelä-Thaimaan rannoille. Phuketissa ja saarilla rannat ovat ihania, mutta ne eivät ole biletys- tai shoppailupaikkoja. Hotellialueet eivät ole kovin edullisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101651- 1711598
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1681506Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231298Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901184Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146953- 92851
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr185805Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud207759