Helppiä! Täällä 2-vuotias krooninen vollottaja!

helenen

Siis missä vika?!
Meillä on 2,5-vuotias perusterve tyttölapsi jolla sanavarasto jo aivan mielettömän hyvin karttunut. Osaa siis ilmaista itseään jo todella hyvin sanallisesti,
MUTTA tekee sen aina ulisten, marisemalla, vonkumalla, määkimällä, uikuttamalla, itkien tai muuten vaan niin, että tulos kuulostaa valitusvirreltä.
Alan olla jo totaalisen väsynyt kun päivät ovat läpeensä ulinaa. Iloisenkin asian tyttö kertoo puoli-itkuisena minulle. Kaiken haluamansa pyytää itkien.
Meillä on kotona hyvä ilmapiiri, eikä aikuisetkaan riitele tai vollota, joten esimerkistä ei luulisi nyt riippuvan tai roikkuvan.

Mainittakoon vielä, että kylässä lapsi usein "ryhdistäytyy" ja juttelee tomerammin ja pirteämmin.

Onko muilla näitä vollottajataaperoita?

Miten saisin ohjattua lasta hieman iloisempisävyiseen kanssakäymiseen?

2

296

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pekka ja susi

      Osaatko yhtää keksiä, mistä moinen maneeri olisi hänelle tullut? Onko päivähoidossa kaverilapsia, jotka märisee? Voit yrittää hänelle sanoa, että hän esimerkiksi saa haluamansa, vasta kun sanoo sen normaalilla äänellä.

    • naukujaisia..

      Oma 1v10kk tyttöni helposti väsyneenä alkaa itkemään haluamaansa asiaa. Jos osaan reagoida tarpeeksi rauhallisella äänellä (mieluiten myös mahdollisimman hiljaisella) ja mahdollisimman pian, niin hän sanoo asian iloisemmin ja reippaammin.
      Eli riittää kun sanon esim. "miten sanotaan nätistä", niin kuuluu "kiitti" tai "joo".

      Nyt on kuitenkin nähtävästi alkamassa jokin "kausi", sillä kitinää on useampi kerta päivässä. Ja jos vahingossakaan menen tiukaisemaan tai kysyn, että mitä nyt taas, niin tyttö kyllä havaitsee pienenkin äreän sävyn äänessä...Ja siitä alkaa naukuminen ja itku :D

      Epäilen siis ihan ikään liittyvää kautta. Esikoisella oli muistaakseni samanmoista näin tarkemmin ajateltuna. Aika tuppaa kultaamaan muistoja.. :)

      Lääkkeeksi paljon yhteistä mukavaa puuhaa, kiistatilanteiden ennakointia (ja välttelyä) sekä nopeaa ja iloista reagointia etenkin kun tyttö pyytää/kertoo asiaansa mieluisalla äänensävyllä (siitä myös kehumista). Näyttää usein tepsivän kun sanoo, että "jopas sinä kerroit sen nätisti!".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2793
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1162
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1123
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1033
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      992
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      62
      864
    Aihe