Onko laillista ja varsinkin eettisesti oikein metsästää satoja hanhia ja sitten polkea ne pellonojaan? Vastenmielistä toimintaa tappaa huvin vuoksi ja jättää haisemaan lähelle asutusta, paikkaan jossa yritetään tuottaa puhdasta ruokaa suomalaisille.
Ammuttujen lintujen jättäminen luontoon
JussiW2
15273
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
...liian monta tiistaisaunaolutta??
Metsästyksestä en mitään ymmärrä, mutta ällöttävää mielestäni tällainen. Ehkä metsästäjien mielestä normaalijärkisen ihmisen toimintaa???
kerrohan missä on sellaisia "metsämiehiä", jotka tappavat huvin vuoksi.
Kyllä niitä vaan löytyy, kun silmät aukasee. Ei välitetä mistään kiintiöistä eikä säännöistä mitään. Jos pääsette polttamaan tälläiset roskametsästäjät, niin oikein!
niitä on löytynyt ja pistä kuvan kera juttua paikallisen lehden toimitukseen jotta asia tulee julkiseksi, vai oliko vaan taas näitä "mun mielestä" juttuja?
niin kauan kuin tälläisiä väittämiä esiintyy vain keskustelupalstoilla, niitä voidaan pitää täydellisinä roskajuttuina. todellisuuspohjaisissa tapauksissa olisi aikaa sitten noussut kova häly.
Alottajalla itellä taitaa heittää... kerrohan paikka ja aika missä tuollaista löysit! Ei taida olla munaa myöntää että koko juttu on noiden saunaoluiden tuotantoa!
Ei tämä liity mitenkään sauna-oluisiin.
Lähimarketissakin on irto-olut 95c, kun sixpäkki on 6,40, eli ihan selvästi kalliimpaa, mutta olen ostanut olutta myös lii delistä.
Kyllä siellä ojassa metsähanhelle haisi kun sinne kaaduin ja naapurissa asuu metsästäjä.
Kenen on tällaisissa tilanteissa vastuu ?
"mettähanhi" haisi. ettei vaan olisi pari keppanapurkkia pärskähtänyt naamalle.
Ei tässä toki muuta, mutta näitä saattaa lukea myös joku ei-metsästäjä, jollaiseen tä'llainen trollaus saattaa upotakkin.
Jos nyt joku väärinkäyttää riistaa, tavalla, tai toisella, on se jollain pykälällä metsästysrikos ja seuraamus on niiin ikävä, ettei kukaan järjissään oleva metsämies sellaiseen ryhdy.
Jos nyt kuitenkin on ryhtynyt, niin ilmoitus poliisille. ne tulee mielellään tällaisen toteamaan.
Ei polliisikaan tuollaista trollausta usko mutta viran puolesta sen on pakko käydä paikalla toteamassa tilanne. Samalla se tarkastaa ketjun aloittajan terveydentilan ja tarvittaessa toimittaa hoitoon!
Tänne ns villeille keskustelupalstoille on joillakin niin suuri kiusaus kirjoitella omia fantasioitaan - kyten tämä "JussiW2"kin tekee.
Oletko varma että ne kokonaisia hanhia? Jos oli vaikka rintalihat otettu ja loput kuopattu.
... naarailta viety rintalihat, uroksilta kivekset
Kerroppa missä suomessa on paikka jossa saa saaliiksi satoja hanhia?
Täällä Perä-Suolijoen Lusikkaliukun kylässähän sitä.
Tai ihan aikuisten oikeesti: paskaahan mie hauhoin ja työ raukat otitte tosisanne.
Kyllähän tosi mettämiehet tuon tiesi kertomattakin. Ei metsämiehet jätä hanhia luontoon mätänemään kun niissä on tosi mahtavat rintapalat.. Sinunkaltaiset provoilijat ovat vastuussa hienon harrastuksen vaikeutumisesta sillä vihersössöt jopa uskovat väitteesi.