No olenkohan nyt maailman huonoin äiti...

obladiiobladaa

Taustaa sen verran, että olen aina tuntenut itseni huonoksi äidiksi. Ja välillä kannan suurempaa murhetta milloin mistäkin asiasta.

No niin. Olen huomioinut lastani syntymästään lähtien aina vaipanvaihdossa, kylvetyksessä, kanniskellut, laulellut, katsellut yhdessä ikkunasta, leikkinyt helistinlelujen kanssa, loruillut ja höpötellyt yms. En mitään mahdottomia, vaan ihan varmaan normiverran (ainahan ois voinut tehdä vielä vähän enemmän...).
Nyt sitten satuin lukemaan vanhasta vauva/perhelehdestä, että varhainen vuorovaikutus vauvan kanssa on äärimmäisen tärkeää, kuten IMETYStilanne, jossa äidin katseella on vauvalle suuri merkitys ja vauva tuntee itsensä tärkeäksi äidin katsoessa häntä ja peilatessaan itseään äitinsä (silmien?) kautta ja ja ja... Ja minä olen joka ikinen imetyskerta katsonut televisioruutua.
Muistan yhden-kaksi kertaa, kun katsoin lapseeni päin ja hänen intensiivinen katseensa tuntui jopa vähän ahdistavalta.
Tää voi kyllä olla ihan typerää, tuntuu yhtä aikaa tärkeältä ja typerältä.
Tuli vain mieleen, että siinä se on lapsi raukka ensimmäiset kuukautensa yrittänyt hakea äitinsä sylissä äidin rakastavaa ja hyväksyvää katsekontaktia -ja nyt taas hajottaa ;/
Onkohan tää taas ylireagointia asiaan, joka ois muiden mielestä mtätön?

6

294

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Obladiiobladaa

      Ai niin ja lapsi on nyt 2vee, voi hyvin, leikkii, liikkuu, syö, nukkuu. Perheessä halaillaan ja osoitetaan muutenkin hellyyttä ja rakkautta (ja en kyllä tarkoita mitään pervoa).

      • ghjkyg

        Joillakin varhainen vuorovaikutus vauvan kanssa tulee luonnostaan ilman kirjojen lukua ja vauvalehden artikkeleita, ehkä ei kannata olla niin huolissaan jos lapsi on terve ja teillä on nyt hyvä suhde. Mutta se peilaaminen ei tarkoita mitään vastaavaa kuin peilistä peilaaminen.. Niinkuin ehkä ymmärsit että vauva katselisi omaa heijastustaan äidin silmissä konkreettisesti. Vauva näkee äidin silmissä oman arvonsa, katsooko äiti hyväksyvästi ja arvostavasti.. vai ei kohtaa vauvan katsetta tai katsooko inhoten tai arvostellen.

        Olen lukenut itse varhaisesta vuorovaikutuksesta aika paljon ja olen alalla töissä.. Tieto voi myös lisätä tuskaa, ainakin kun ymmärtää miten moni lapsi tulee laiminlyödyksi ja jää vaille..ja mitkä sen vaikutukset on loppuelämään..sama oman lapsen kohdalla. Kyllä ne varhaiset kokemukset on tosi tärkeitä. Jos ei ihan varma ole omasta onnistumisestaan niin aina on mahdollista antaa korvaavia kokemuksia! Silmiin katsomalla voi jakaa tunnetilan lapsen kanssa, parasta on kun löytää jaetun ilon ja lapsi saa tuntea tuottavansa iloa vanhemmilleen! Siinä saa myös vanhempi itse onnistumisen tunteen omasta vanhemmuudestaan, lapsesta näkee kuinka on kiintynyt vanhempaan ja haluaa kontaktia vanhemman kanssa. Kyllä kannattaa katsoa lastaan silmiin vauvasta asti!


    • Obladiiobladaa

      No tuo huolestuttaa juuri eniten: "Vauva näkee äidin silmissä oman arvonsa, katsooko äiti hyväksyvästi ja arvostavasti.. vai ei kohtaa vauvan katsetta tai katsooko inhoten tai arvostellen. " Koska en ole IMETYStilanteessa katsonut vauvaan vaan aina joka kerta televisiota. Sekin tv:n tuijottaminen lähti siitä, että raskausaikana luin vauvalehdestä, että tuoreella äidillä kannattaa olla tallentava digiboksi, että on sitten jotain mielekästä tekemistä monesti päivässä ja yössä, kun lapsi on rinnalla/pullolla ja jos sattuu vielä koliikkikin tulemaan. Eli olen täsmällisesti ja liian hyvin toteuttanut sen ohjeen. Luulin, että on ihan normia tuijotella muualle kuin lapseen päin, kun hän syö. Muissa kuin imetystilanteissa hänet on aina huomioitu ja kyllä olen rakastavasti, hellästi, kannustaen ja arvostavasti häntä katsonut.
      Niin että kuinkas suuri vaurio on lapselle nyt aiheutettu? On siis muulloin saanut katsekontaktin ja muut kontaktit äitiin paitsi rinnalla.

      • trdf&4

        No eihän se imetys ole ainoa hetki olla katsekontaktissa ja vuorovaikutuksessa!! Älä höpötä höpö enää!! Varmasti olet katsonut lastasi tarpeeksi! Itsellä oli monesti läppäri jota tuijottelin, silloin kun vauva söi silmät kiinni. Mut miks piinaat itseäsi vanhalla jutulla?!


      • Obladiiobladaa
        trdf&4 kirjoitti:

        No eihän se imetys ole ainoa hetki olla katsekontaktissa ja vuorovaikutuksessa!! Älä höpötä höpö enää!! Varmasti olet katsonut lastasi tarpeeksi! Itsellä oli monesti läppäri jota tuijottelin, silloin kun vauva söi silmät kiinni. Mut miks piinaat itseäsi vanhalla jutulla?!

        Koska luin vasta äskettäin kuinka se imetystilanne on niiin tärkeä vauvalle, eikä moinen ollut tullut mieleenkään aiemmin.
        Vähän on alakuloisuutta, joten kai siitä on helppo vaipua huono äiti -ajatuksiin.
        Kiva, että huoli on jonkun mielestä turha :)


      • murmurmurt
        Obladiiobladaa kirjoitti:

        Koska luin vasta äskettäin kuinka se imetystilanne on niiin tärkeä vauvalle, eikä moinen ollut tullut mieleenkään aiemmin.
        Vähän on alakuloisuutta, joten kai siitä on helppo vaipua huono äiti -ajatuksiin.
        Kiva, että huoli on jonkun mielestä turha :)

        Meillä vauvoilla lumpsahti silmät kiinni miltei heti kun pääsi tissille.. Ja sitten kun alkoi silmät pysyä auki niin silmiin katsominen aloitti sellaisen shown, että imeminen unohtui kokonaan. :D Minä siis surffailin kännykällä netissä imetyksen ajan... Ja vielä tiesin tuosta "suosituksesta". Ihania lapsia on molemmista tullut.. Rakastavat halailua, painimista, lukemista, leikkimistä ja meidän vanhempien auttamista kotihommissa. Kyllä sinä ap olet antanut sitä vuorovaikutusta muuna aikana katseella vauvalle oikein riittävästi.. Minusta katseen lisäksi tärkeää vauvalle on hyväksyvä ja hellä kosketus. koska näkökyky on vauvana vielä vajaa, niin tuntoaistin merkitys on suuri.. Sen avulla vauva hahmottaa oman kehonsa äärirajoja ja ympäröivää maailmaa. Rinnalla ollessa vauva on saanut nauttia sinun lämmöstä ja kosketuksesta.. Sekä rintamaidosta.

        http://ohjelmat.yle.fi/akuutti/sylia_silityksia_stressiin

        Tuossa mukava juttu luettavaksi. Nauti lapsesi kanssa olemisesta ja tästä hetkestä äläkä muistele menneitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 70
      539
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe