apua nuorellemiehelle!

apua213

hei, olen siis 18-vuotias nuori miehenalku! muuten täysin terve, mutta pahoin pelkään että minulla on jonkin sortin erektio-ongelma. Minulla on tyttö-ystävä, joka ei ole tietoinen asiasta koska minulla hävettää niin paljon. Lääkäriinkään en mieluiten menisi, joten mikä avuksi? millaisia testejä he tekevät lääkärissä? mikä avuksi? auttakaa!

11

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34v Sonni

      Siis ei seiso..... lääkäri laittaa kumikinttaat käteen, käskee hitusen pyllistään, laittaa liukuvoidetta käsiinsä ja survaisee sormensa persukseesi ja tutkii eturauhasen. Kuulostaa ikävältä, ei se satu(kokemusta on) muttei liittynyt erektio-ongelmiin. Noloahan se on kuin mikä!!!! Todennäköisesti mitataan myös testosteroni arvot ja kysellään tyhmiä. Jos testoarvot ok. Ongelma voi liittyä alapään verenkiertoon ja sehän hoituu vaikkapa Viagralla. Se ei tosin korjaa ongelmaa vaan vaatii ehkäpä urologilla asioimista. Kannattaa hoitaa asia pian nimittäin sille morsiamelle ei riitä kauaa se että hiplaat pimppaa sormella ja ehkä mutustelet vähän tussuakin, se haluu kikulia:) nykypäivän potenssilääkkeet maksaa reilun euron kappale respalla, marssit vaan tohtoriin ja sanot laitas kandi nuorelle miehelle kunnon satsi Sildenafiiliä, se on halvin ja täysin sama ku viagra. Ei täällä pysty kukaan sua tutkiin, alahan varaan sitä lekuri aikaa. Toisaalta jos parisuhteenne on hyvä niin sun pitäs pystyy puhuun asiasta typylles?! Naiset ymmärtää yllättävän hyvin ja arvostavat rehellisyyttä! En mää muuta osaa sanoo. Tsemppiä

      • sonni 34v again

        Tosin et juurikaan kertonut ongelmastas, jos on aamuseisokkeja niin et ole varmaankaan impo...Jännittääkö sua se että tyttökamus alkas puhuun et ois aika alkaa nussutteleen ja sit stressaat valmiiksi ja alapää temppuilee?? Stressi ja jännitys on yleisiä syitä jos ei seiso tai jotain. Kerro enemmän, seisooko sulla ollenkaan, vaikka omin käsin??


      • t5h b gfd

        Ei kyl tk-lekuri yleensä tunge sormea pyllyyn, kyl se urologien hommaa


    • Muutama ajatus

      Jaa. Et nyt kertonut että miksi epäilet erektio-ongelmaa. Onko aamuseisokkeja? Jos on, onko erektio kova vai puolittainen? Jos toimii ihan ok, niin ongelma ei ole ainakaan fyysinen.

      Seisokin lässähtäminen tai sen saamisen vaikeus voi johtua ihan vaan jännittämisestä. Siihen auttaa kun ei yritä väkisin pakottaa itseään seksiin, vaan alatte hommiin vasta kun molemmat ovat siihen valmiita, ettekä jännitä liikaa tilannetta.

      Yksi mahdollinen syy ongelmiin on liiallinen nettipornon katsominen. Pidemmän päälle se alkaa muovaamaan aivoja siten, että normaalista seksistä kiihottuminen on aina vaan vaikeampaa. Ensin voi olla vaikeuksia laueta. Sitten erektio alkaa lässähtämään kesken kaiken. Lopulta on vaikea saada edes erektiota aikaiseksi ilman pornoa.

      Jos kyse on tuosta, hoitona on riittävän pitkä tauko pornosta ja turhasta runkkailusta. Vähintään muutama kuukausi, pari viikkoa ei riitä aivojen toipumiseen.

      • Masa1989-

        Hei,


        pystyykö ihminen todella palautumaan pornosta jos sitä on katsonut liikaa? Olen katsonut paljon elämässäni pornoa (24v.) mutta haluaisin päästä eroon siitä. Voinko todella lopettamalla pariksi kuukaudeksi hommaamaan uuden alun?

        Kommenttisi on todella hyvin kirjoitettu. Täydet pisteet siitä sinulle!!!

        -Masa


      • Muutama ajatus
        Masa1989- kirjoitti:

        Hei,


        pystyykö ihminen todella palautumaan pornosta jos sitä on katsonut liikaa? Olen katsonut paljon elämässäni pornoa (24v.) mutta haluaisin päästä eroon siitä. Voinko todella lopettamalla pariksi kuukaudeksi hommaamaan uuden alun?

        Kommenttisi on todella hyvin kirjoitettu. Täydet pisteet siitä sinulle!!!

        -Masa

        Pystyy, mutta palautumisaika on yksilöllistä. Nopeiten palautuvat vanhemmat miehet, jotka ovat aloittaneet seksielämänsä normaalisti ja alkaneet käyttämään liikaa nettipornoa vasta myöhemmin. Palautuminen kestää sitä kauemmin mitä kauemmin mitä pahempi addiktio on ja mitä nuorempana se on alkanut.

        Toipumisen aikana on yleistä, että himot ensin yltyvät ja sen jälkeen häviävät lähes kokonaan. Tämä vaihe voi kestää kauankin, mutta sitä ei pidä säikähtää ja palata pornoon testimielessä. Kun ne himot palaavat tauon jälkeen, erektio-ongelma on yleensä lähes hävinnyt ja normaalitkin naiset alkavat näyttämään hyvältä. Bonuksen se, että peniksen tuntoherkkyys paranee.

        Lue lisää esim täältä:

        www.yourbrainonporn.com (tai .net)


      • yjn5bv4cfed

        "Yksi mahdollinen syy ongelmiin on liiallinen nettipornon katsominen. Pidemmän päälle se alkaa muovaamaan aivoja siten, että normaalista seksistä kiihottuminen on aina vaan vaikeampaa. Ensin voi olla vaikeuksia laueta. Sitten erektio alkaa lässähtämään kesken kaiken. Lopulta on vaikea saada edes erektiota aikaiseksi ilman pornoa. "

        Tosta on paljon kirjoitettu, ja siinä lienee perää, mut voisko olla niin, että tuo pätee lähinnä herkkiin, ujoihin jännittäjätyyppeihin, joilla ei ole juurikaan/ei lainkaan seksikokemuksia? Itse ainakin tiedän monta ns. ronskia pelimiestä, jotka katsovat paljon pornoa, eikä se vaikuta erektioon ainakaan negatiivisesti, pikemminkin päinvastoin....


      • Muutama ajatus
        yjn5bv4cfed kirjoitti:

        "Yksi mahdollinen syy ongelmiin on liiallinen nettipornon katsominen. Pidemmän päälle se alkaa muovaamaan aivoja siten, että normaalista seksistä kiihottuminen on aina vaan vaikeampaa. Ensin voi olla vaikeuksia laueta. Sitten erektio alkaa lässähtämään kesken kaiken. Lopulta on vaikea saada edes erektiota aikaiseksi ilman pornoa. "

        Tosta on paljon kirjoitettu, ja siinä lienee perää, mut voisko olla niin, että tuo pätee lähinnä herkkiin, ujoihin jännittäjätyyppeihin, joilla ei ole juurikaan/ei lainkaan seksikokemuksia? Itse ainakin tiedän monta ns. ronskia pelimiestä, jotka katsovat paljon pornoa, eikä se vaikuta erektioon ainakaan negatiivisesti, pikemminkin päinvastoin....

        Kyllä. Vaikutus on suurempi niihin joilla ei ole paljon oikeita seksikokemuksia, tai ovat herkkiä jännittämään. Se ei kuitenkaan tarkoita, että niihin ronskeihin pelimiehiin ei olisi vaikutusta.

        Ihan samalla tavalla se pornoon turtuminen vaikeuttaa laukeamista normaalissa seksissä ja tekee ylipäätään perusseksistä laimeamman tuntuista. Netistä voi lukea tarinoita pornoaddikteista, jotka katsovat jopa seksiä harrastaessaan pornoa, kun eivät muuten saa tarpeeksi virikkeitä. Ei kovin mukava ongelma.

        Eli olit ronski tai et, niin addiktio ei koskaan ole hyvästä. Valtaosa naisista ei myöskään innostu miehestä joka matkii sängyssä jotain pornoleffoja.


    • KamagraDeal.com
    • uh5gy4tfr3de

      Oisko pikemminkin lukihäiriö tai ongelmia henkisellä puolella, koska pitää trollata keskustelupalstalla?

    • Elä runkkaa

      Ylenpalttinen räpylään roiskiminen ja hässintäfilmien tuijottelu kostautuu juuri noin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10974
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe