Otsikko sen kiteyttää eli millä summalla saatte perheenne ruokittua ja mitä syötte? Syöttekö samaa ruokaa monta päivää? Teettekö kaksi eri ruokaa päivässä? Tuleeko koskaan syyllisyydentuntoa siitä, että käyttää valmisruokaa/puolivalmisteita tai huoli siitä saako lapsi kaiken tarvittavan ruuasta?
Paljonko rahaa ruokaan?
7
337
Vastaukset
- äiti x 9
Noin 2000 euroa kuussa menee ruokaan.
Kotona tarjoillana päivässä viisi ateriaa, mutta se, kuinka moni on kulloinkin syömässä vaihtelee.
Leivät leivotaan itse. Samoin tulee osa muista tuotteista omalta maalta.
On pieni pihakanalakin.- 2+3
Huhhuh! Kuulostaa hienolta. Meillä menee 250-400 e. Lapset syövät hoidossa ja koulussa ja minä töissä. Teen ruokaa pari kertaa viikossa. Illalla syödään leipää, makaroonia, nuudelia tai muroja. Köyhyys on "ihana" ystävä. Joku ryhtiliike tähän ruokahuoltoon on saatava!
- kkkklldsa
Meillä syödään paljon kasviksia ja hedelmiä. Liha on aina sitä parempaa jauhelihaa eli 10%:sta :) ja kana on fileitä. Kalaa ei meillä syödä. kalaöljy otetaan purkista. Vilja on vain ja ainoastaan täysjyvää. Kaikessa mahdollisessa ostamme myös luomua,jos mahdollista. Meillä ruoka tehdään yhtä ruokailua ajatellen aina. Mutta jos vahingossa jää, se käytetään hyväksi jotenkin. Meillä ei mene roskiin ruokaa koskaan. Valmisruokia ei meidän talouteen osteta. Kuka semmoista syöttää lapsilleen,jos haluaa pitää lapset terveenä. Ei tarvitse huolehtia saako lapset tarvitsemansa, kun tekee terveellistä ruokaa. Hb ollut kaikilla n. 140.> Tarkistamme ne joka vuosi.
Meillä on aamupala,lounas, päivällinen ja iltapala. Päivällinen on monesti keittoa.- kkkklldsa
Rahaa menee paljon. Emme laske paljonko menee ruokaan. Meille tärkeämpää on terveellinen ruoka.
- jkws
kkkklldsa kirjoitti:
Rahaa menee paljon. Emme laske paljonko menee ruokaan. Meille tärkeämpää on terveellinen ruoka.
hiih olen tuota mieltä kanssa ruokaan voi mennä joskus enemmänkin jos haluaa oikein terveellisen menyyn tehdä mutta kukapa köyhä aina tekee näin vaikkakin tv:ssä opetetaan kaikkilla nikseillä ja kyllä joskus siitä jää karvanen maku suuhun kun ajattelee että ostaan valmista muonaa mutta ei ole mikään sen parempaa kylläkään kun aito kotiruoka ja ihan itse tehtynä
- sfetet
Viiden teinipojan perheessä ruokaan menee 700 euroa kuussa. Siitä 600 euroa on kotiruokaan, satanen menee joka toinen perjantai-ilta syötäviin pizzoihin ja kebabeihin.
Kaikki syövät kouluruuan, vanhemmat ovat töissä eväiden kanssa. - kahden äiti
Meillä menee 4 hengen perheessä n.700€/kk. Molemmilla lapsilla erikoisruokavalio (lääkärin määräämä, molemmilla lapsilla erilainen), mies laktoositon, minä kaikki ruokainen. Summa sisältää miehen työpaikkaruokailun ja satunnaiset ulkonasyömiset. Syömme aika tavallista kotiruokaa, mutta alsten erikoisruokavaiot ja useamman ruuan tekeminen nostaa ruokakuluja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282547- 1142126
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?981825- 1221819
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91557Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161401157Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891041Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu211022Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987