Simon Rysä

Missä päin L:rantaa sijaitsi Simo Salmisen omistama Simon rysä joka toimi kai joskus 60-/70-luvuilla? Millainen paikka oli kyseessä, kauanko toimi? Osallistuiko Spede Pasanen toimintaan jollain tavalla?
217850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Simon Rysä oli Valtakadulla, sellainen ruokapaikka sen ajan tyyliin. Spede ei ollut siinä mukana Salmisen yhtiökumppaneina oli kaksi muuta miestä joiden nimiä en muista. Ravintola oli vain vähän aikaa toiminnassa, sitten konkurssi.

Äänestä

Hyvä ja omanlaisensa ruoka siellä Simon Rysässä oli ja mukvava paikka muutenkin.

Kyllä siellä asiakkaita piisasi, menikö se todella konkurssiin?

Äänestä

Oliko se siinä nykyisestä Handelsbankin talosta seuraavassa kirkolle päin?

Äänestä
  • Eiköhän se ollut siinä missä nyt on Old Cock.

    Äänestä

Juu Pasanen ei ollut mukana hankkeessa koska Spedellähän oli oma ravintola Kouvolassa. Muistaakseni Spede kävi esiintymässä Rysässä muutaman kerran.

Konkurssiin paikka Salmisen elämäkertakirjan mukaan lopulta meni koska laskujen kanssa oli jotain hämminkiä tullut. Kaksi muuta omistajaa syyttivät Simoa väärinkäytöksistä mutta saivat ystäväänsä puolustaneen tempperamenttisen Speden vastaansa. Spede kirjoitti paikalliseen lehteen näin:

"Julkisuuden ihminen tahtoo aina pakosta joutua huonoon valoon tällaisissa tapauksissa, olipa hän sitten kuinka oikeassa tahansa. Mitä enemmän selität, sen pahemmaksi se menee. Olisi ollut itsellänikin paljon selittämistä Speden Saluunan asioissa, mutta katsoin mainitusta syystä parhaaksi pitää turpani kiinni ja kärsiä nahoissani. Omaa asiaansa on siis vaikea puolustaa, mutta ystävääni Simoa ei sorreta. Olen tuntenut Simon monta vuotta ja tiedän täsmälleen, että sen ihmisystävällisempää ja vilpittömämpää miestä on turha etsiä. Ja kun on itse vilpitön, ei juuri arvaa epäillä toisiakaan. Tilintarkastajaa ei Simo arvannut käyttää ennen kuin oli liian myöhäistä. Sanonpa tässä kommenttini lopuksi sen, että joka nyt alkaa raapia tätä asiaa Simolle negatiiviseen suuntaan tuntematta tosiasioita, hän joutuu ikävään välikäteen eli käsieni väliin. Piste."

Äänestä

Simon rysä oli siinä missä on nyt punaiset lyhdyt eli vanhan keilatalon alakerrassa. Sisäänkäyntihän oli siinä tolppagrillin takana, niinkuin nykyäänkin.

Monta kertaa tuli pentuna tuolla käytyä vanhempien kanssa syömässä.
Hyvin on jäänyt baaritiskininä toiminut "laiva" mieleen.

Äänestä

Simon rysä sijaitsi keilatalossa, nykyisen Punaisten lyhtyjen paikalla. Baaritiskinä viikinkivene ja vieressä iso akvaario, olikohan jotain 700 l muistaakseni. Paljon tuli käytyä

Äänestä
  • Alkuperäinen Simon Rysä sijaitsi myöhemmin paikalle tulleen Viikinkihovin paikalla Valtakadulla. Spede oli pääomistajana. Myöhemmin se muutti silloiseen keilatalon tiloihin.

    Äänestä

Vanittaja on väärässä!
Simon Rysä oli ns. keilatalossa, siinä missä nyt Punaiset lyhdyt, ei siinä Nuijamiehen vieressä olevassa talossa, siinä oli Hotelli-ravintola Viikinkihovi.
Kouvolassa oli samaan aikaan ravintola jonka nimi oli Speden saluuna.
Spede ja Simo Salminen olivat osakkaina noissa kaikissa, jonkinlaisella pienellä osuudella, ja siksi olivat antaneet nimensä käyttöön noihin ravintoloiden nimiin.

Äänestä

Lemin Kuukanniemessä oli puolestaan Pasasen ja Salmisen pyörittämä tanssilava Raikulimaa 1960-luvun loppupuolella. Niillä kohdin lienee muistona vielä nykyisinkin Raikulitie -niminen katu.

Äänestä

Uuvestaan kyselee vaikka vastattu jo monta kertaa. Lukutaidotonko oot?

Äänestä

Mietippä hetki kuka on lukutaidoton..

Äänestä

Elämänkerran mukaan Simo työskenteli useina päivinä viikossa ravintolassa. Asuiko Simo tuohon aikaan Lappeenrannassa?

Äänestä

Onkohan Simo majoittunut jossain majapaikassa nuo Lappeenrannan työskentelyajat

1Äänestä
  • Siellä se rysän keittiön tiskipöydän alla nukkui.

    Äänestä

antoiko lenita simolle ja spedelle ? ja miten sai ruhon siirrettyä päältään, vai pelkästään niillä vahvoilla jaloillaan?

Äänestä

Speden saluuna oli kouvolassa saatanantrolli.

Äänestä

Ei saa puhua. Oli sosialistien systeemi. Jos puhuu niin kalsarit myrkytetään hyshys.

Äänestä

Upea paikka. Vakiomesta 60-70 luvun vaihteessa. Tykkäsin!!

Äänestä

Kuka muistaa rysänrihma ruuan Simon rysässä?

Äänestä

Missä Raikulimaa tarkalleen ottaen oli Kuukanniemellä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuka muistaa vielä kirjoitti:

Missä päin L:rantaa sijaitsi Simo Salmisen omistama Simon rysä joka toimi kai joskus 60-/70-luvuilla? Millainen paikka oli kyseessä, kauanko toimi? Osallistuiko Spede Pasanen toimintaan jollain tavalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu