"Heikoimmin korinsa ruostumista vastaan suojaavat japanilaiset Honda, Mitsubishi, Nissan, Toyota sekä Subaru."
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288594396031.html
http://www.iltasanomat.fi/autot/art-1288594396031.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Menikö paha olo ohi?
Näin se on. Halvalla ei saa laatua. Ja sen halvankin Aasian romuraudan raijaaminen ruostumaan Pohjolan perukoille suolakuraan on kansantaloudellista tuhlausta.
...
näin on.
Mutta liike korjaa takuun jälkeenkin ruosteet, vaikka pohja olisi mennyt puhki. Itselläni Korsumäellä tekivät sen eikä rahaa mennyt. Sijaan sain vielä hienon Avensiksen lainaan. Se on eri asia jos erehtyy ostamaan europelin, siinä ei tehdä mitään takuun jälkeen.
siis kysessä oli tuotevastuun piiriin kuuluva materiaali tai valmistusvirhe.
kuinka tuollaisia voidaan tehdä jotka ruostuvat puhki pohjastaan, no huhuu.
kiala viulu miksi kaikki japanilaiset autot, on ruostumis herkimpiä. haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. tojota suoltaa paskaa ihmisille jotka ikävä kyllä heränneet.. tähän päivään ei koskaan tojotan surkeeta laatua..
Kyllä Toyotakin pysyy pohjaltaan vuosia ihan hyvänä, kun vaan pesee alustaa talvella suolakelissä ajamisen jälkeen. Joka automerkille toivotan samaa tapaa. Omassa autossa ( Auris 2009) on pohjassa pintaruostetta, mutta nämä etelän suolakelit sen tekevät, sen sanoi minulle automyyjäkin. Kehotti vaan pesemään pohjan usein. Kuulemma tuo on tosiaan vasta kosmeettista pintaruostetta joka ei mene läpi pellin. Samaa on kuulemma muissakin merkeissä, en tiedä koska olen ajokortin saannista alkaen ajanut vain Toyotalla (36 v.).
siis täysin sokea ja tietämätön uhri joka on huollon puhutettavissa.
ei ne oikeat autot ruostu tuollalailla, niissä on tehtaanlla laitettu suojaus, eikä niitä tarvitse lutrailla yhtenään.
Kuinka ihminen voi olla noin yksinkertainen ja sokea?
Pintaruoste on siitä kiva että se pysyy pinnassa eikä etene :)
10 vuotta vanha testi uusittu,
valitse vain tuon perusteella autosi, minä en.
testi tehty siis uudelleen, kyllä se kertoo ihan oikeaa tietoa.
mistä näitä jääräpäisiä ja sokeita riittää??
Kaikki ruostuu jos ei suojaus ole kunnollinen, jopa Mercedes joka johtotähtenä näytti E-sarjallaan mallia muille että sattuu niitä huteja paremmissakin piireissä. Sokeaa on usko toisilla saksalaiseen ylivoimaan ja "laatuun"
Niin ruostuvat kaikki etenkin jos ruostesuojaus ei ole kunnollinen jo auton tehtaalta lähtiessään. Kuten Toyotalla se ei ole säästämisen vuoksi. Ei sitä peltiä voi jälkikäteen sinkitä asiallisesti. Toyota säästää kaikessa eikä ole myöskään taitoa.
mersuissahan korjataan koritakuun puitteissa ruostuvai takaluukkuja seksä rikkoutuneita jousen kuppeja
tuo vag suojaus ylistys naurattaa vag arenallakin,itselläkin 06 touran 125tkm ajettu ja takaluukku mäti pari vuotta sit oikein huolel(meni sentään tehtaan piikkiin,kun sisältä alko mätä).nyt on etu lokareista itse ruosteet karkoittanu.Pohjas elokuun katsastukses katsoes on pari kohtaa jotka pitää puhdistaa ja suojata.No onhan täl 12v ruostetakuu
Ainakaan Avensis 1-koppaisia ruosteisia yksilöitä ei ole näkynyt, vanhimmat näistä ovat 15 vuotiaita. Silloisten arvioiden mukaan tuon piti olla kovastikin ruostuva malli. No ehkäpä ruoste iskee pahemmin seuraavalla 15 vuotiskaudella ja vieläpä ensimmäiset viatkin alkavat ilmetä.
Mutta teknikka kestää!!!!
Vetokouku on kiinni vielä ja n vetää kärryäki ku veimme risuja kaatopaikalle!!
Tojo latuun voi luotaaa!!!
Tojo on parasta mitä rahalla saa ja huolot pelaa !!
Etulyhtyjä menee muta muu teknikka kestää !!!
Tukivarretkin ruostuvat poikki.
Aina voi luottaa, että Toyota on testien häntäpäässä.
Toyota ei suostu, vaan ongelma on saksalaisissa VAG tuotteissa. Myös jakoketju, turbo, öljypumppu ja DSG-vaihteisto ongelmat pahenevat yhä ruostumisen lisäksi, joka on vaivannut jo pitkään saksalaista romua mutta saatu pimitettyä hienosti
www.talouselama.fi/uutiset/saksalaisen laatuauton uusi ongelma ruoste kukkii ja asiakas maksaa/a2204468?mobileRedirect=false
"Toyota ei suostu" heh heh. Toyota on pahiten ruostuva auto tutkimusten mukaan. Jopa takatukivarret ruostuvat poikki eikä niitä saatu kuntoon ensimmäisellä takaisinkutsulla vaan piti tehdä toinen lähes miljoonaa autoa koskeva kutsu. Heikot ajo-ominaisuudet, kansivikaiset dieselmoottorit ja vertailutestien ainaiset jumbosijat ovat tuon japsiromun arkipäivää.
http://www.nbcnews.com/business/toyota-recalls-780-000-vehicles-fix-suspension-again-8C11117314
Juuttuuvat kaasupolkimet
http://img.gawkerassets.com/img/18n717hgm4cwyjpg/original.jpg
Eikä asiaan ole korjausta luvassa.
""Heikoimmin korinsa ruostumista vastaan suojaavat japanilaiset Honda, Mitsubishi, Nissan, Toyota sekä Subaru.""
Tämähän on ollut tiedossa. Ja asiantilan seuraukset myös. Mutta monella japsifanilla luuloja todellisuutta paremmasta kestävyydestä siksi, että vaihtavat autojaan jo pienillä kilometreillä. Sitten kun ajettu 150tkm niin joku lähiötäti sitten saa ihmetellä, että miksei toi ruskea lähde tosta enää pesemällä.
Lähiötäti ei nää, mitä auton alakerrassa on tapahtunut jo sitä ennen.
"Testijumbo ja ruostepommi..."
?
Ihan noin yleisellä tasolla:
Jos on ohuet pellit ja matalaa kierrätysstandardia ja päällä ohkaiset maalit, niin ruoste pääsee puraisemaan, merkistä riippumatta.
Jos ajo-ominaisuudet ovat vaatimattomat, se tulee testeissä esiin, merkistä riippumatta.
Jos takaisinkutsuja alkaa olla niin paljon, että heikko-onnisemman täytyy perustaa niille kirjoituspöydälle oma lokero, niin se alkaa syödä vannoutuneimmaltakin fanilta merkkiuskollisuutta, merkistä riippumatta.