Perintötontti

virh. sananmuoto

Sain perintönä äidiltäni v.-05 perunkirjoituksessa pienen osuuden kantatilasta, jolle hain lainhuudatuksen samana vuonna. Asia jäi, siihen kun käräjäoikeus palautti hakemuksen testamentissa olleen sananmuodon takia! Kannattaakonenää hakea ollenkaan lainhuudatusta, vai tuleeko liian kalliiksi?

5

342

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huuda vaan

      Jos joskus aiot myydä tontin niin ilman lainhuutoa et omista sitä laillisesti eikä myynnistä tule mitään.

    • selvitäpä asia

      Ota perintöasioista tietävään lakimieheen yhteyttä.
      Käsittääkseni tällaisissa tapauksissa (testamentissa huono sanamuoto) pyritään selvittämään, mikä on ollut perinnön jättäjän tarkoitus.
      Etenkin itse tehty (tai asiantuntemattomalla teetetty) testamentti voi joissain tapauksissa vaatia "virallista tulkintaa".

    • selvä vastaus....

      Itse en ymmärrä tätä "sananmuodon" asiaa. Mikä se on? Kerro se sananmuoto niin siitä voidaan päätellä lisää.

    • nyt nelosella

      "Asia jäi, siihen kun käräjäoikeus palautti hakemuksen testamentissa olleen sananmuodon takia! "

      Niin mitä vikaa sanamuodoissa, vai testamenttasiko äitisi omaisuutta, jota hän ei omistanut? sanamuodot eivät testamentissa parane itsestään aikojenkaan kuluesssa.

      • Jnnlligfc

        Tosiaan, et omista tällä hetkellä yhtään mitään. Kiinteistön omistajuus määritellään vain ja ainoastaan lainhuutotodistuksen mukaan. Eli et tietenkään voi myydä tonttia koska et omista sitä. Tontin omistaa kuolinpesä. Suosittelen mitä pikimmiten hoitamaan asian kuntoon lakimiehen kanssa. Veronkorotuksikin on kertynyt jo 8 vuoden aikana aika lailla.

        Näin offtopiccina, monella varsinkin asunto-osakkeesta kiinteistöön muuttavalla on pahasti hakusessa mitä oikeastaan on ostamassa ja miten omistajuus määritellään. Vaikka ostaisit miljoonan arvoista luksuslukaalia mitättömän arvoiselta tontilta, juridisesti ostat nimenomaan sitä tonttia eli kiinteistöä, sillä nyt vain sattuu olemaan joku rakennuskin. Eli mihinkään virallisiin papereihin ei tule sanaakaan tuosta talosta (lainhuutotodistus, kiinteistörekisteriote). Samasta syystä jos pariskunta rakentaa taloa ja kiinteistö on vain toisen nimissä mutta talo on kustannettu puoliksi, ei tuo toinen puoliso omista yhtään mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      101
      1266
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      89
      759
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      506
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      181
      489
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe