Niin että löytyykö?
Löytyykö Windows-pohjaisia digiboxeja?
kuuluttaja
22193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Taitaa joutua itse rakentamaan. Linuxilla olevia on kyllä kaupanhyllyt täynnä.
läpätilää...
...digiboksit ja ulkoiset kiintolevyt nimittäin:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11696441
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11700246
Mihin linuks vain asennetaan, siellä poksahtaa!
Eipä niitä Windows-pohjasia löydy, eivät menisi kaupaksi kun kuluttajien aika menisi TV:n katselun sijasta haittaohjelmien skannaamiseen ja digiboksin levyn eheytykseen.
Windows 8 Media Center sopiva tietokone, ei se sen kummempaa Windows-puolella vaadi.
pöhisevän tietokoneen telkkarinsa viereen?
Windows-käyttöjärjestelmissä on mainiot virransäästöominaisuudet toisin kuin Linuxissa, jossa monilla distroilla on taipumus hitsata prosessorit tuhannan päreiksi.
tosi hyvät. Miten wintoysissa voi säätää prossun nopeutta?
Linuxilla tuollaisen voi toteuttaa laitteistolla jossa ei ole tuulettimia eikä muitakaan meluavia osia, esim. Raspberry Pi ja siihen SSD-levy niin tuloksena on täysin äänetön ja toimintavarma paketti. Ja huomattavasti edullisemmin kuin Windows-melutoosa.
Windowsin virransäästöominaisuudet ovat kyllä aika naurettavat verrattuna linuxien vastaaviin. Windows ei edes osaa kunnolla laskea prosessorin kellotaajuutta vaan hehkuttaa sitä tarpeettoman suurella taajuudella jatkuvasti, linux osaa pitää kellotaajuuden ja lämmöntuoton alhaisena silloin kun tehoa ei tarvita.
Aikas masentavaa katsella sinistäruutua ja käynnistää
laite uudestaan.
Päivityksistä puhumattakaan....
Päivitetään, päivitetään.....
löytyy mutta ei toimi kuin iranissa.
Windows-digiboksista ei tulisi kuin mainoksia
tosi halpa fujtech dvb-t tuneri esmerkitteks, linkkura-ajureista ei laitteelle kuitenkaa tietenkää mittää tietovakaan, ei kaite net digi-tunerit linkkuran-reuhkoissa sitte toimisikaan vai kui mahtaa olla tääkii linkkura-juttu linkku-urpo ?
no eipä hättää mittää, vakkoiluohjelmat ilmeisestin ainakii niissä tosi halvoissa linkkuran-reuhkoissa joissa tietoturvasta ei vielää oll tietovakaa ainakii jotennii pelittävätten :
http://www.tietokone.fi/artikkeli/uutiset/hammastyttava_jarjestelma_nsa_n_jattivakoilun_takana
" NSA:n kuvailee itse, että Xkeyscore on ”massiivinen hajautettu Linux-klusteri”. Asiakirjat ovat vuodelta 2008. Silloin järjestelmään kuului yli 700 palvelinta. Kokonaisuus on rakennettu helposti kasvatettavasti, joten järjestelmään voidaan jatkuvasti kytkeä uusia Linux-koneita. "
niiettä on se ainakii tosi halpa vakoilu-käyttis se iha hirvee ja ainaa luotettavasten vuotava ja jumittava linkkuran-reuhka, jokkaisen vakoilijan unelma, tietoturvasta ei tosi halvassa linkkura-rypistyksessä vielää tosijaan tietovakaa vai kui linkku-urpot ?
linkku-urpot varmaa tästä linkkura-jutusta taasen aivan silmittömästen hermostuvat vieläkii vissii iha rahattomat reppanat ja vaativat sen ihan välitöntä linkkura-sensurointia ja foorumilta ihan totaalista linkkura-piilotusta eiköstä vaa linkku-urpot, mutta linkkura-tottuus se peijoona vaa ei maalimasta katova etes sillä tosi halvalla linkkura-sensuurillakaa että sillee linkku-urpot hih hih !
asiaa pukkaa
Hyvin näyttää tuo fujtech dvb-t viritin linuxissa toimivan, Windowsissa sen kanssa näkyy olevan aika paljon ongelmia (liekö syynä surkeat Windows-ajurit?).
NSA luottaa myös linuxiin, siksi tuo Xkeyscore järjestelmä onkin rakennettu linuxin pohjalle eikä sen kaatuilevan Windows-reuhkan pohjalle. Et ilmeisesti ymmärtänyt mistä tuossa on kyse ? Luulet että kyseessä on jokin Windows-koneista tuttu bottiverkko ?
Niin pukkaakin! Hyvä!
Anteeksi, digiboxia haen.
Ei täällä kukaan tiedä mistään mitään.
jos windowsin lisenssi maksaa enemmän kuin koko muu digipoxi-roska, niin varmaan kannattaa tyytyä vähän toisenlaisiin ratkaisuihin
älyä pystyy kehittämään, esim. tekemällä asioita, jotka pitävät aivotoimintaa vireänä
Kysymys kannattaa kohdistaa suoraan Microsoftille ja voit saada ihan oikean vastauksen kuinka asia on tai ei ole.
Bill setä mainosti aikoinaan, että pian tietokoneet olisi ilmaisia. Ts. itse laatikko, mutta windowsin ilmaisuudesta hän ei sanonut halaistua sanaa.
Jos digiboxiin tulisi windowsin lisenssimaksu, ei kukaan niitä ostaisi.
Windows on myös digiboxiin liian järeä ja jos se sievennettäisiin sopivaksi ei se enää olisi windows, koska siinä ei enää olisi ikkunoita.
Bill oli tainnut pössytellä vähän liikaa tuolloin.