Ristomatti Ratia ei huolestunut Andy McCoyn uhkailuista.

Minäkin suuttuisin

"- Tunnen Andyn, häntä on varmaan provosoitu. Andy varmaan nauraa koko asialle myöhemmin, muotoilija arvelee.

Hän ei ole seurannut Julkkis Big Brotheria, mutta arvelee, että jännitys ja eristyksessä oleminen voi käydä hermoille. Ratialla riittääkin ymmärrystä McCoyn pillastumiselle.

- Jos minun taiteelliseen työhöni koskettaisiin, kyllä minäkin suuttuisin, hän sanoo.

Vaimonsa käytöstä Ratia sen sijaan kummastelee. Hän arvelee, että ehkä Saagimia on provosoitu sotkemaan McCoyn maalaus."
http://www.iltalehti.fi/viihde/2013091217479968_vi.shtml

15

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkeväätekstiä

      Ristomatti on järkimies, respektiä hänelle.

    • täysinymmärrettävää

      Joo niin näkyi olevan uutisissa tuo, minäkin maalasin, öljyväreillä joskus aikoinaan, 1993 maalaamani taulu, äkkiä näppäisin kuvan tuosta:

      Esittää eräänlaista tunnetilaa, jonka taitaa arvata taulusta:
      http://s21.postimg.org/b1u76chx3/taulu.jpg

      1993 maalasin tuollaisen muun muassa :) Sittemmin olen antanut tytöille lahjoina tauluja paljon, joitain on jäljellä vielä.

      • 32423423452342342342

        Ihan ensimmäisiä mitä maalasin, tuossa on messinkilaatta takana, johon on kaiverrettu taulun nimi "The Ripper" '93, tammiset kiilakehykset.

        Sitten luin tuollaisen kirjan kuin Salvador Dalin päiväkirja, siinä Dali on kuvaillut aika hyvin maalaustekniikoitaan, aloin soveltamaan samantyylistä tekniikkaa itsekin, taulut tarkentuivat paljon.

        Katsoin joitain mitä nyt internetin kautta pystyy näkemään, niin aika hyviä on kyllä, näyttää hyvälle .... hirvittävä tappio Suomen yhteiskunnalle kun piti mennä tuhoamaan se taulu. SE ON VALTIOPETOS. RIKOS SUOMEN VALTIOTA VASTAAN.

        Sormenjälkiä menee painamaan toisten keskeneräiseen tauluun.

        Rangaistus on karkoitus Suomen valtiosta :)


    • ikuiseksimysteeriksi

      Andyn taulu näytti väreiltään aika mielenkiintoiselta, mutta ainoa kuva siitä taitaa olla se sormenjäljillä sotkettu sitten.. jää vain mysteeriksi mitä olisi maalannut sitten.

    • bbbaaskaa

      Anun mielestä andy on juoppo nisti, entinen stara. Vittu se mitään tauluja osaa maalata.

      Nää muijat pelaa noi miehet ulos.

      • HA HA

        Silti Andy tullaan aina muistamaan. Mitä sä olet tehny? Et mitään vitun luuseri. Googlaa Mccoy Groupie kuvahaus jäbä osaa kyl maalata.


      • Andy on taiteilija

        Kaikki merkittävimmät taiteilijathan ne ovat olleet juoppoja kuten Juicekin. Ei Palmukaan taidetta taida ihan selvästä päästä tehdä. Andy on värikäs persoona ja taulutkin näytti ihan häneltä itseltään. Tykkäsin Andyn taideteoksista eikä olisi tullut mieleenkään alkaa niitä pilaamaan jollain käpälän jäljillä. Tyhmiä ne ämmät todellakin. Kauhea loukkaus taitelijalle mennä kova työ pilaamaan niin kuin ei arvostaisi sitä ollenkaan. Ajatelkaa itse jos oikein tunteella tekee jotain ja sitten ajattelemattomat ihmiset väheksyy sitä ikään kuin raiskaamalla sen. Olisin itsekkin suuttunut verisesti.

        Tekin nekin ämmät jotain hyödyllistä muuta kuin keikuttaa peräänsä ja tappelevat keskenään. Naamaansa ne vanhat ämmät osaavat kyllä sotapakelin maalata että näyttäisi kakskymppiseltä. Ilman pakkelia näyttävät suohirviöitä. Saagimi toivo kauneushoitoja ettei ala pinta rupsahtamaan. Taitaa ämmä maata kauneushoitoloissa päivät pitkät ja haukkuu suomalaisia naisia rumiksi. On siinä akalla tekemistä ettei ala vanhetessa näyttämään rumalta ja kirurgeilla on täys työ pitää rouvaa ikinuorena.


    • jkl34h23lg423423gl

      Stephen Kingis kirjailijana puhumattakaan, kaikki parhaat teoksensa kirjoitti humalassa.. Paljasti juuri tuon faktan itsestään jo aikaa sittenkin.

    • hahhahhhahaa

      Mutta niin tuo kirja, Andyllekin voisi olla hauska luettava, tuo Salvador Dalin päiväkirja, on hauskoja juttuja.

      Erittäin hauska harrastehan tuollainen maalaaminen on, koska siinä voi esittää hyvin oman mielipiteensä hyvin, kuvallisestikin.

      Andy olisi tietysti maalannut sateenkaaren värisen mielisairaalan siihen :D:D

    • oikeatasurrealismia

      Kunnon surrealismia.

      Hmmm, mutta niin ehkä siitä tuli nyt parempi bb-mielisairaiden taulu, on peräti mielisairaiden sormenjälkiäkin taulussa!

      Entistä arvokkaampi on sitten, Andyhan vertasi paikkaa "mielisairaalatouhuun".

    • BBtv

      Tuskinpa Andy tuolle asialle nauraa. Ei se mikään hauska asia ollut. Ristomatti vaan yrittää pehmentää asian julkisuuskuvaa. Eikä varmaan ole mikään Andyn ystävä kuten itse antaa ymmärtää. Tuo viimeisin väite että Saagimia on provosoitu pilaamaan tuo taulu on myös naurettava. Ilkeä akka, turha siinä on alkaa puolustelemaan.

    • claudiaonkylminilkei

      Niin Andylla ei ehkä ollut sitten sellaista kunnollista juttukaveria siellä, se sitä kai lähinnä tympi, mutta tuo "sormenjäljet puolimielistä talosta" kannattaisi hakea pois, voisi tulla kovakin menestys.

      Tutkin estetiikkaa, ja erityisesti Dalin töitä, Dalin päiväkirja tuli vastaan sitten värien päälle maalaaminen, kun ovat kuivuneet vähän, jne... erikoista tekniikkaa.

      Tiputtihan se sitten jonkun taulunsa kaivoonkin kun piti kaivon päällä maalata :)

    • hyvä näin

      Ratia on järkevä ihminen, ei mennyt BB taloonkaan.

    • yhhuuiloop

      Vanha hölmö koko huru-ukko.

    • pahasaapalkkansa

      eiköhän tuota Ristomattia hävetä tuo tyhmä,moukkamainen horo,joka laukoo suustaan ihan mitä tahansa ja luulee voivansa tehdä mitä vain ja loukata kaikkia ihmisiä.horo on ylentänyt itsensä muita paremmaksi,huonosti vielä käy,toivottavasti.enkä todellakaan ole kateellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4832
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3860
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1319
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      558
      1216
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe