MJ Suomessa

greenbingo

Haluaisin tietää kaikkea mahdollista Michael Jacksonin Suomen vierailusta History-kiertueelta 1997. Oliko joku Michaelin konsertissa? Missä hotellissa Michael yöpyi? Missä muissa paikoissa hän kävi? Kuka hänet otti vastaan Suomessa? Mitä hänestä kirjoitettiin Suomen lehdissä? Onkohan noita lehtiartikkeleita vielä saatavissa jossain? Oliko Helsinki ihan sekaisin kun Michael saapui? Kiinnostaisi kovasti tietää! Itse keikan olen kyllä nähnyt Youtubesta.

14

3962

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • true love

      Jacksonin Suomen vierailu ei aiheuttanut yhtä suurta mediarumbaa kuin Madonnan keikka 2009. Jacksonin maine oli jo tuossa vaiheessa aika ryvettynyt pedofiliasyytösten takia. MJ tuli Helsinkiin vain keikalle, eli viipyi täällä vain sen verran mitä konsertti kesti.

      • greenbingo

        Ok. Ikävä kuulla, että näin oli.


      • Jeppura
        greenbingo kirjoitti:

        Ok. Ikävä kuulla, että näin oli.

        Minäkin olin tuossa toisessa HiStory-konsertissa Helsingissä ja minusta taas hype oli tuolloin suurempi mitä Madonnan vieraiulun aikaan. Muistan kuinka eri musiikkialan ihmiset puhuivat siitä ja kertoivat sen todellakin olevan historiaa Suomessa, että saatiin tänne todella suuri (historian suurin stara oikeastaan sanoivat) esiintymään.

        Televisiossa näytettiin oikein dokumentti kiertueen tulosta Helsinkiin. Seuraavan päivän lehdissä oli monen sivun jutut konserteista ja miltei kaikki Suomenkin starat näky olevan paikalla seuraamassa konserttia. Harmi kun en vielä silloin ollut niin suuri
        fani, että olisin ostanut tai säilyttänyt lehtiä.


      • wsdrtf
        Jeppura kirjoitti:

        Minäkin olin tuossa toisessa HiStory-konsertissa Helsingissä ja minusta taas hype oli tuolloin suurempi mitä Madonnan vieraiulun aikaan. Muistan kuinka eri musiikkialan ihmiset puhuivat siitä ja kertoivat sen todellakin olevan historiaa Suomessa, että saatiin tänne todella suuri (historian suurin stara oikeastaan sanoivat) esiintymään.

        Televisiossa näytettiin oikein dokumentti kiertueen tulosta Helsinkiin. Seuraavan päivän lehdissä oli monen sivun jutut konserteista ja miltei kaikki Suomenkin starat näky olevan paikalla seuraamassa konserttia. Harmi kun en vielä silloin ollut niin suuri
        fani, että olisin ostanut tai säilyttänyt lehtiä.

        Hype oli huomattavasti suurempi kuin Madonnan konsertista. Minulla on lähes kaikki lehdet tallessa.

        Tuolta löytyy uutispätkiä aiheesta:
        http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/jackson-esiintyi-suomessa-1997---katso-videot/2171008

        Muistaakseni Michael ei yöpynyt Suomessa konserttien välillä, vaan lensi Tanskaan hotelliin.


    • mj muistot

      1. konsertti myytiin hetkessä mutta 2. myynti takkuili. Ostin silloin kenttälipun tosi halvalla, vaikken fani olekaan. En muista että keikka olisi ollut mediassa kovin paljon esillä, 1997 oli aikaa ennen nettiä joten vaikea verrata.

    • Michelle79

      M. Jacksonin käynti oli ainutlaatuinen hetki musiikin historiassa Suomessa, vain hetkeä ennen kuin musiikin aika lopullisesti muuttui, taiteellinen taso artisteissa laski lopullisesti sosiaalisen median, internetin, kännyköiden hallinnassa. Olin molemmissa konserteissa. Seurasin henkivartija- ja avustajaletkaa kiinteästi koko vierailun ajan. Hän yöpyi Ranskassa, ei Tanskassa. Minulla on hyvin yksityiskohtaista tietoa tämän vierailun tapahtumista, mutta muistot ovat niin rakkaat, että en ehkä koskaan tule puhumaan niistä kenellekään.
      Hänen tulonsa aiheutti Helsingissä suuremman hysterian yleisössä ja ihailijoissa kuin koskaan Madonnan ympärillä. Syynä se, että Jacksonin lahjakkuus kuuluu henkimaailman puolelle, hänen mysteeriään ja musiikillista taikuutta ei levy-yhtiöiden päättäjät koskaan kyenneet ratkaisemaan eivätkä ohjelmoimaankaan. Madonna kuuluu taloudellisin lähtökohdin insinöörimäisesti luotuihin artisteihin, ja on siltä osin keskinkertaisuus. Tämä ulottuvuus Jacksonissa laittaa ja laittoi aina suuret kansanjoukot liikkeelle, missä tahansa. Hänenkaltaisia artisteja suurilla levy-yhtiöille tulee muutama puolessa vuosisadassa.

    • Anonyymi

      Upeasti kirjoitettu 31.10.2017 19:27!
      Voisiko joku laittaa lehtijuttuja konsertista nettiin? Niitä on mahdotonta enää löytåä paperiversioina. Itse en ollut konserteissa, mutta muistan, että lehdissä kerrottiin ettei yövy Suomessa. Olisi ollut varmasti hotelli Kämpin ympärillä hulinaa ja iso joukko faneja :) Myös sen muistan, että jommassakummassa iltapäivälehdessä oli juttua australialaisista faneista, jotka olivat tulleet Suomeen saakka MJ:n konserttiin. Menkää fanit ihmeessä katsomaan EMMAan Espooseen On The Wall -näyttely. Aivan fantastinen ja ihmeellinen näyttely. Emma = Espoo Museum of Modern Art. terveisin Samppa.

    • Anonyymi

      Onko MJ nyt Thaimaassa pikkulapsien kanssa?

      • Anonyymi

        Kuollut se on


      • Anonyymi

        Kuollut se on


      • Anonyymi

        Etsi oikeaa tietoa MJ:stä. Googlettamalla Michael Jackson innocent. Loving Neverland : MJ voisi valaista tuollaista kaiken juorupuheen uskovaa ihmistä.


      • Anonyymi

        Mitä sä höpötät Michael Jackson on kuollut


    • Anonyymi

      Loving Neverland on hieno dokumentti. Ensi vuonna tulee myös Michael-elokuva. Popin kuningas on fyysisesti poissa, mutta legenda elää vahvana. Youtubessa on upeita biisien purkuvideoita, joissa Michaelin musikaalisuus tulee esiin. Kannattaa katsoa esim. Chris Liepe Smooth Criminal-pätkä.
      Marraskuussa on Sergio Cortesin Michael Jackson-tribuuttishow. Tyyppi ilmeisesti laulaakin itse, joten melko emotionaalinen keikka varmaan tosi MJ-fanille.

    • Anonyymi

      Olin molemmissa konserteissa ( ja myös yhden keikan ulkomailla) Olin niin nuori etten tiedä missä hän yöpyi mutta konsertit olivat aivan huippuja, parhaat koskaan näkemät ja sen jälkeen olen nähnyt keikkoja/konsertteja paljon muilta artisteilta. Hän oli ainutlaatuinen esiintyjä, mielettömän upea. Upea ääni ja show oli kertakaikkisen upea.

      T: fani

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      140
      7771
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      30
      3027
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      344
      1957
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      276
      1604
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      133
      1407
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1199
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1112
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      1046
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      21
      1002
    10. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      961
    Aihe