Ilmaa välissä

Mitähän luulette minun käsittelevän kun aina vähän liioittelen ja provosoin?

Minäpä kerron. Kävin vanhuuslääkärillä eli geriatrilla, ihan uteliaisuuttani menin.

Istuin lääkäriä vastapäätä kertoen menneisyydestäni yleensä ja terveydestäni.

Yht`äkkiä lääkäri täräytti ilmoille mielipiteensä, teillä on vähän ilmaa välissä.

Oletti ehkä, ettei tuo yksinkertainen vanha ihminen tajua mistä on kysymys.

Minäpä tajusin niin kuin tekin. Vähän ilmaa elämäni ja kuoleman välissä.

Olemme täällä siinä iässä, että tuo määrittely koskee meitä kaikkia.


Toivottavasti teillä kaikilla on riittävästi ja hyvää "ilmaa välissä".

Anteeksi jos koitte edellisen jotenkin pahana tai kauheana.
31272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ei, mitäpä tässä, onhan sitä ilmaa keuhkot välillä täynnä ja sitten kohta taas tyhjentyvät.
Olen niin tottunut sinun viestiesi vaihtelevaan tunneilmastoon, etten ihmettele mitään. Hyperbolaa usein käytät, sehän onkin kirjoittamisessa tyylikeino.
Laitan sinulle Eino Leinon runonpätkän ilahduttamaan oloasi.
Se on valtavan kaunis sekakuorolle sovitettuna [Otto Kotilaisen sävellys], tässä olen laulanut sitä itsekseni ja tunsin itseni köyhäksi mutta onnelliseksi.

Näin unta kesästä kerran,
kuinka paistoi päivä Herran,
paistoi mulle, paistoi muille,
paistoi köyhänkin pihoille;
vihersi tuhannet virvet,
sinersi sataiset järvet,
iloitsi ihanat nummet,
tarinoivat metsän tammet,
puu puheli, kukka kuuli, -
köyhä sen todeksi luuli.

[Eino Leino]

Äänestä
  • Aloittaja

    Kiitos, aina ihana liisa.sal

    Äänestä

että joku saa kiitosta itse Ruunelta. Eipähän tuosta eri mieltä voi ollakkaan, aina ysrtävällinen ja kannustava on Liisa.sal. Entinen satu, oletan.

Äänestä
  • miten tämä viesti liittyy tämän keskustelun aiheeseen??

    Äänestä

Aurinkoista huomenta jälleen! Ihan todellisena olemme saaneet tuon Eino Leinon unen tänä kesänä kokea ("Näin unta kesästä kerran"). Kiitollisuus täyttää sydämen niin ettei sinne mitään muuta mahdukaan. Iloista päivää Ruuneperille ja kaikille palstalaisille! Tänään menen asioita hoitamaan, välillä kyllä ehdin kotonakin pistäytyä.
Pyykin silitykset olen saanut jo valmiiksi. Lakanat ja tyynynliinat käärin vain tiiviiksi paketiksi, niitä en silitä.
Mankelistani olen muuton yhteydessä luopunut.

Äänestä

Mankelistani olen muuton yhteydessä luopunut. muuton, jonta ajankohta oli hiukan yli 8 vuotta sitten.
Sitä ennen vielä voitiin lakanatkin vetää ja viikata yhdessä,
se oli aina hauska homma.

Äänestä

Mut mitä se lääkäri sillä tarkoitti, Ruuneperi?
Tällä:
Yht`äkkiä lääkäri täräytti ilmoille mielipiteensä, teillä on vähän ilmaa välissä.
Ei jummarra!

Äänestä

keskusteluista, jotka käydään hyvässä hengessä!

En ymmärrä paljoakaan tämän ikäryhmän jutuista.
Puoliksi arvauksellista ja loput höpinää.

Äänestä

Kiitos Ruune niin kauniita sanoja, ilmaahan tässä vielä välissä tosin ei kukaan tiedä aikaa.

mvh

Äänestä

Missä on ilmaa välissä? Ai elämän ja kuoleman? Niin niinpä

Äänestä
  • Missä?

    Sitä minäkin olen jäänyt ihmettelemään, mutta selitystä ei kuulu.!?! "Ruuna" haluaa olla salaperäinen ja istuu kuin varis aidalla, valvoo yöt koneellaan ja suree yksinäisyyttään.

    Jos tuollainen on jotain "tyylikeinoa" ilmaista itseään, joka ei kaikille aukene, niin olisiko parasta hänen ja hänen ymmärtäjänsä siirtyä tuonne privaatti puolelle.

    Mainitsen nyt kuitenkin noista lääkärin sanonnoista, kun minulle sanottiin, että olet hieman obeesi!!!

    Äänestä

Olipa Seinäjoella hieno terveyskeskus , siihen on samaantaloon saatu psljon terveysalan ja sairaiden kuntoutumiseen tarvittavia tiloja .
Jopa Vanhuksiinkin on panostettu -- toivonmukaan he saavat avun tarvittaessa Vanhat sukulaiset ovat saaneet sieltä hyvän avun ,ilo lukea tällaista välillä -
Ja katsoin Googlesta mitä on Opeesi -- siinä sanottiin että se tarkoittaa , keskivartalolihavuutta -- miksi ei lääkärit voi puhua niin että sen potilaskin ymmärtää --niinkun sen " että on ilmaa välissä" vai ymmärsikö Ruuneperi sen oikein niinkun piti -- siinäpäpulma -

Äänestä
  • Obeesi = lihava, ihan sama mistä kohta rupistaan.

    Äänestä

obeesi = ylipainoisen miehen keskivartalo

Äänestä

kiinnitetään yhteen asiaan huomiota, on muitakin terveyshaittoja kuin tuo keskivartalolihavuus.

Äänestä

Eikö täällä muusta enää puhuta kuin liikakiloista, jotka on liikaa vain jollekkin kirjoittajalle.

Äänestä

en ainakaan minä ole ketään neuvonut --eikös se ollut lääkäri joka näin oli sanonut --ja kyse olikin Sivistyssanasta Opeesi .
Kun on niin vieras sana olihan se saatava selville sen tarkoitus --oppia ikä kaikki.

Äänestä

Se onkin Ruune joka laittaa parhaat keskustelut ,eikä mitään vanhojen muisteluja

Äänestä

mutta Ruune ei kelpuuta kuin harvojen vastaukset, on tosi laatutietoinen mies.

Äänestä

Elämänkaari:
Kätilö ojentaa haudankaivajalle,,siinä vaan hiukan ilmaa välissä.!?

Äänestä
  • Tuomari Nurmio:

    Taksin katolla vilkkuu Yön ainoa valopilkku
    Tuhto topattu mutteriveneen jää odottaa
    Minä menen
    Esiin tunkevat aatokset sameat
    Valhetta vatvovat karkeat sanat
    Paksu lompakko
    Helppo on lempeä pyytää
    Kerjääjää Alla silmien himerrys hyytää
    Valoviikatteet taloja niittää
    Käsi hamuaa lautturin viittaa
    En osaa elämää syyttää, en kiittää
    Se jääköön, en piittaa
    Kohdusta hautaan
    Ui uuttera lautta
    Tuhannen kapakan kautta

    Äänestä

"Ilmaa välissä", kun tuote on suhteettoman kallis ominaisuuksiinsa verraten.

Äänestä
  • Nyt vasta tuossa edellä tuli tuo 'ilmaa välissä' oikein selitetyksi. Mutta ei se ihan täsmää tuossa lääkärin sanomana Ruunelle, vai miten se on.

    Äänestä

  • tyhjää täynnä kirjoitti:

    Nyt vasta tuossa edellä tuli tuo 'ilmaa välissä' oikein selitetyksi. Mutta ei se ihan täsmää tuossa lääkärin sanomana Ruunelle, vai miten se on.

    Ei se ollutkaan muu, kuin minun aiemmin kuultu selitys sanoille.
    Sanoillahan voi kullekin olla vaikka ihan ikioma merkityksensä.

    Äänestä

Yksjokjokeipysperäs

Vai niin että parhaat keskustelut no,,, sinä olet sitä mieltä ja joku toinen on toista mieltä ja minä olen erimieltä Ruunesta, on väkisin syöttämässä aivojensa tuloksia jokaiselle eli on jo niin vanha "kaara" että luulee olevansa täysin korvaamaton ja kuluttaa kaiken aikansa yöllä että päivällä täällä palstalla ja suoltaa, itsemielestään mielekästä textiä, ja luulenpa että siinä se Ruunen elämä sitten onkin. On taitanut jättää ne tanssitkin pois ja käpertynyt vain tälle palstalle höynäilemään
Tässä minun vastaukseni,,, annan vähän kitkerän vastauksen mutta en ole unohtanut kun kerran sain häneltä hyvin ilkeän vastauksen itselleni.

Äänestä
  • Kuinkas nyt -- kun nämä eivät voi pysyä poissa näistä Ruuneperin mielenkiintoisista kirjoituksista , miksi luette ,jos jo etukäteen ette tykkää nimmaristakaan , tämähän onkin sitä oikeaa rasismia .
    En viitsi laittaa nimmariani rekattuna, mutta olen kyllä pikkusen vanhempi ruuneperiä, ensivuonna jo 80 täyteen .
    Kitkeriähän ne on katajanmarjatkin ,mutta tulee pirunhyvää Ciniä --tai suomeksi Siniä . jota mieheni pruukas ottaa .

    Äänestä

  • yksjonnimeipysperäs kirjoitti:

    Kuinkas nyt -- kun nämä eivät voi pysyä poissa näistä Ruuneperin mielenkiintoisista kirjoituksista , miksi luette ,jos jo etukäteen ette tykkää nimmaristakaan , tämähän onkin sitä oikeaa rasismia .
    En viitsi laittaa nimmariani rekattuna, mutta olen kyllä pikkusen vanhempi ruuneperiä, ensivuonna jo 80 täyteen .
    Kitkeriähän ne on katajanmarjatkin ,mutta tulee pirunhyvää Ciniä --tai suomeksi Siniä . jota mieheni pruukas ottaa .

    Sinulle,,, yksjonnimeipysperäs,,,, mitä sinä nyt hourit, onhan täällä toisten vastauksia monia eikä Ruune ole kirjoittanut kuin aloituksen niitä muiden kirjoituksia minä luen..... mene nukkumaan ennenkuin käy sinulle liian vaikeaksi.

    Äänestä

Montakin ilkeää vastausta olen saanut kun en ole pysynyt asiassa tai ymmärtänyt mitä herra oikein tarkoittaa. siitä asiasta ei kyllä kukaan ota selvää , eräs kyllä koittaa aina selitellä ja puolustella kuin olisi tuon äiti.

Nyt saa olla vaikka muuri välissä, tämän laitoin mutta aloituksiensa asiaan en koskaan enää kommentoi.

Äänestä

Tuomari Nurmio:


En osaa elämää syyttää, en kiittää
Se jääköön, en piittaa
Kohdusta hautaan
Ui uuttera lautta
Tuhannen kapakan kautta

Äänestä

Nuo tuomari Nurmio-lainat ovat minun hassutteluani
hassuine nimimerkkeineen. Kiva kokeilla merkkejä.
Älkää siis niistä muita syyllistäkö. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_6403 kirjoitti:

Mitähän luulette minun käsittelevän kun aina vähän liioittelen ja provosoin?

Minäpä kerron. Kävin vanhuuslääkärillä eli geriatrilla, ihan uteliaisuuttani menin.

Istuin lääkäriä vastapäätä kertoen menneisyydestäni yleensä ja terveydestäni.

Yht`äkkiä lääkäri täräytti ilmoille mielipiteensä, teillä on vähän ilmaa välissä.

Oletti ehkä, ettei tuo yksinkertainen vanha ihminen tajua mistä on kysymys.

Minäpä tajusin niin kuin tekin. Vähän ilmaa elämäni ja kuoleman välissä.

Olemme täällä siinä iässä, että tuo määrittely koskee meitä kaikkia.


Toivottavasti teillä kaikilla on riittävästi ja hyvää "ilmaa välissä".

Anteeksi jos koitte edellisen jotenkin pahana tai kauheana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu