Mikä harrastus sosiaalisuuden kasvattamiseen.

nimeamaton3

Olen 14-vuotias ja mennyt vajaa vuosi sitten yläasteelle. Minulla on (ollut?) neljä hyvää kaveria joiden kanssa olen viettänyt paljon aikaa. Olen silti aina ollut hiukan epäsosiaalinen ja vapaa-ajan kontaktit on jäänyt vähän siihen. Vapaa-aina mennyt pääasiassa koneella ja kyseisten ihmisten kanssa. Nyt tosiaan kaverit alkaneet osa seurustelemaan ja osa on vain nörttiintynyt vielä vahvemmin kuin minä. Heräsin nyt siihen faktaan, että en saa kavereita kiinni juurikaan vapaa-ajalla ja alan olemaan syrjäytynyt ja ilman seuraa. Koulussa tulen hyvin toimeen luokkalaisteni kanssa, mutta emme ole kuitenkaan samankaltaisia ihmisiä, jotka haluaisivat olla vapaa-ajalla keskenään. Itse en keksi juurikaan muuta vaihtoehtoa kuin aloittaa joku harrastus ja saada kontaktej sitä kautta. Harrastan nyt seinäkiipeilyä vain kerran viikossa ja en sielläkään ole tutustunut juuri keneenkään johtuen, että ikähaarukka ryhmässä on melko suuri. Sanokaa joku harrastus, jossa tapaa paljon saman ikäluokkaisia ihmisiä ja jonk voi enää tässä iässä aloittaa. Kiinnostusta löytyy useisiin kehonhallintalajeihin esim. parkout ja telinevoimistelu, mutta mitään näistä ei ole ohjelmaa 3nää ikäisilleni. Pahoittelut tekstin laadusta sillä se onkor

6

182

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ahdllgodaj

      ....sillä se on kirjoitettu kännykällä lagisella selaimella, jolla teksti tulee sekunnin viiveellä. Ja alue on perseellään, koska en onnistunut valitsemaan aluetta harrastukset vaan piti valita sen ala-alue ja tämä tuli ensimmäisenä enkä tiennyt minne muualle laittaa.

    • jotaintuollaista

      Entä ampumaharrastus, tai punttisalilla käyminen sitten, jos et pidä hengailusta kaupungilla ollessasi toisten kanssa.

    • ehdotelmatarkistus

      Jos minä olisin sinun isäsi, niin mielelläni ostaisin jonkun, kunnollisen jousitoimisen ilmapistoolin ja kunnon paukkuja rasian R10. Jotain 100e hyvästä harrasteesta.

      Ja liityt sitten samalla paikalliseen ampumakerhoon :) Voisit harjoitella tarkkuusammuntaa siellä sitten. Kivääriin voit tietysti siirtyä sitten myöhemminkin.

      tai tuo:

      Menet vain jonnekin kuntosalille jossa on ämpäreissä eläinproteiinia ja syövät kauhalla, kyllä opettavat sitten painonnostoa..

    • nimeamaton4

      Kyllä kaupungilla sekoilu ihan kivaa on silloin harvoin, kun sinne seuraa saa, mutta se on harvinaisempaa. Joskus jopa tuntuu, että muut koululaiseni ovat vain itsekin epäsosiaalisia sillä silloin harvoin kun jotain kaupungille hillumaan pyysän niin eikun kotiin koneelle pelaan... "Teknisempiä" aseita ei hirveesti kiinnosta käyttää, mutta esim. jousiammunta voisi olla ihan jees. Salia olen miettinyt. Itseasiassa käsikunto on erittäin hyvä ja leukoja saan jotain 25. Tai tämä siihen saakka, kunnes olin liikarasittanut itseni ja fysioterapeutti kielsi punnerrukset ja leuat:D Tällä hetkellä tosiaan lihakset on jotenkin jumissa eivätkä saa happea=kylkipisto 100m juoksun jälkeen. Sitten taas fysioterapian jälkeen pystyn juoksemaan väh. 8km. Mutta sali kuitenkin ihan harkinnan arvoinen sitten aikanaan kun käsiurheilukielto ohi. Ja tosiaan aloitusviesti tuli kirjoitettua jonkin ihmekohtauksen aikana. Ei tilanne todellakaan niin paha kuin saa ymmärtää. Mutta lajiehdotuksia otetaan silti vielä vastaan. ;)

    • tuoltavoitsaadanoita

      Jos isäsi pitää tuosta, ilmapistooli, tietysti kivääri olisi parempi, mutta paljon kalliimpikin, pistooli olisi kätevämpi... armorian poikiin, tuohon firmaan saat varmaan yhteyksiä, niiltä voisi löytyä, tai sitten,AIVAN, MUUTEN jousipistoolia jos haluaisit: kivikangas oy, näiltä muistaakseni tilailinkin jotain, on muistaakseni jousipistooleja myös.

      kivikangas oy, on tuo kai toiminnassa.

    • voilöytyäkinjotain

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      167
      2733
    2. 84
      1187
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      238
      1034
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      878
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      89
      732
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      642
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      598
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      95
      530
    Aihe