Saiga 12k

saiga 12k??

Moiro.
Luvat lähti puolariin vetämään ja pitäisi sitten haulikkoa etsiä.
Saiga 12k ja Bennelin M2 sattuivat silmään..
Pidän rynkkymallin mukavuudesta, eli on mielestäni parempi ampua kuin normi metsästysaseella.

Soveltuuko Saiga 12k ollenkaan metsästykseen ja onko ase luotettava?
Mitähän poliisi sanoo, kun heitän pöydälle saigan, joka on niin "sotaisan" näköinen...onko heillä oikeus perua luvat, jos aseen ulkonäkö ei mielytä.

Jos asessa tulee 5 patruunan lipas mukana, niin miten saan sen metsästyskelpoiseksi, eli miten hankin & asennan rajoittimet?

http://www.sissos.fi/tuote/saiga-12-k-12-76/20200000026/
Saako tämän hankittua normi puolari 12/89 luvalla?

Kyseinen aselupa pistetty metsästysperusteella liikkeelle.

Kiitos vastauksista.

15

5841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rinn. piipp. baikal

      Kyllä kai tämä saiga metsästykseen soveltuu, samalla tavalla siinä haulit putkesta lähtee kuin muistakin.

      Onhan se kieltämättä sotaisan näköinen, en usko että ulkonäkö laittais stopin luvan saamiselle mutta tuo patruuna rajoitus pistää miettimään, liekö markkinoilla lippaita joihin menee ainoastaan 2 patruunaa??

      Ei kai tuollainen lipas kovin hankala olisi itsekään lyhentää..tai jos markkinoilla on rajoitin tms.

      Tuohon lupa-asiaan en osaa sanoa.

      Voihan samaa asetta käyttää myös esim joihinkin ammuntalajeihin radalla.

      Itse ne ostaisi metsästyskäyttöön, mutta ehkä nuorempana ostaisinkin, itse kun olin nuorempi niin tuollaisia aseita ei juurikaan ollut tarjolla. Nyt metsästystä olen harrastanut jo liki neljäkymmentä vuotta.

    • Lappari27

      Itsellä ollut juurikin sissoksesta ostettu saiga nyt muutaman kuukauden ja pelittää niin kiekkopyssynä kuin metsästyksessäkin oikein hyvin.
      Kyllähän nuo paperisi riittävät pyssyn hakemiseen liikkeestä mutta on pieni arvoitus mitä paikkakuntasi asetarkastaja siihen sanoo.
      Itse hain luvat metsästysperusteilla ja koska epäilin hieman kyseisen mallin soveltuvuutta metsästykseen poliisin silmin pistin myös mallitarkennuksen hakemukseen. Eikä ihmettelyä esiintynyt lainkaan edes asetarkastuksessa. Kaveri kyseli kyllä lippaan perään jossa muuten tuli omaksi yllätyksekseni rajoitin jo mukana. Eikä sitä vaikea rakentaakaaan ole.
      Kannattaa muuten katsella supparit jo valmiiksi. Suoralla piipulla ei löysistä paukuista kehity tarpeeksi painetta jotta ase kierrättäisi kunnolla. http://www.unlimitedammo.fi löytyy hyvä valikoima suppareita. Löysin joskus myös joltain jenkkisivuilta valmiita kahden patruunan lippaitakin mutta ei tullut tilattua.

    • reinold

      Tuo Saiga on näköjään kiinteällä supistuksella ja sekin sylinteri mallia.. Tästä päättelisin että se on tehty slugien ammuntaan joita nyt metsästyksessä ei oikeen tarvita. Kai siitä piipusta ihan haulitkin lähtee mutta ampumaetäisyydet jäävät tosi lyhyiksi.

      • Lappari27

        Ei ole kyllä yhtään kiinteäsupisteista saigaa vielä tullut vastaan mistä tuollaista kuulit?


      • reinold
        Lappari27 kirjoitti:

        Ei ole kyllä yhtään kiinteäsupisteista saigaa vielä tullut vastaan mistä tuollaista kuulit?

        Ainakin tuolla sissos.fi:ssä on kaupan saiga kiinteellä sylinterisupistuksella.


      • reinold
        reinold kirjoitti:

        Ainakin tuolla sissos.fi:ssä on kaupan saiga kiinteellä sylinterisupistuksella.

        ja jotkut nappitähtäimet näyttää päällä olevan joka myös viittaa pitkälti slugien ampumiseen.


      • Lappari27
        reinold kirjoitti:

        ja jotkut nappitähtäimet näyttää päällä olevan joka myös viittaa pitkälti slugien ampumiseen.

        Kappas. Täytyy alkaa kyseenalaistamaan sissoksen henkilökunnan asiantuntemusta kun tuollaisia kirjoittelevat. Jokaisesta saigan piipusta löytyy päässä olevan holkin alta supparikierteet. Ainakin suoraan tehtaalta tulleista. Tähtäimet noissa on perus kalashnikovia mallintavat eli aika onnettomat haulikkoon. Itse ostin heti lugerin punapisteen pyssyn päälle tuli aika tarpeeseen kun ainoa tarkoitus metsästyksessä saigalla on ollut pienpetojen harvennus eli lähinnä supikoirien ammunta ja niitä harvoin päivänvalossa näkee.


    • teerestäjä

      Onhan minulla rinnakkaispiippuisessa haulikossa nappitähtäin, tosin vain piippujen välissä.

      Itse käytän sylinterisupistusta tiheiköissä joissa näkyvyys lyhyt ja näin metsästän maasta karkuun lähteviä teeriä ja pyitä, joillakin patruunoilla sylinterisupistus tekee ihan hyvän kuvion lyhyehkölle matkalle.

      Tietyillä keleillä metsäkanalinnut laskevat sellaiselle etäisyydelle että sylinteripiipulla kuvion tiheys riittää.

      • reinold

        sinä tarkoitat jyvää mikä nyt lähes jokaisessa haulikossa on.. Tossa saigassa on tähtäimet eli siis etu ja takatähtäin mitä metsästysaseessa ei tarvitse... Toki tolla saigalla voi varmasti metsästää mutta sen nyt näkee korvallakin että metsästysaseeksi tuota ei ole tehty.


    • Sergei

      Omassa tuli rajoitin lippaan mukana, mutta helppohan se on itsekin rajoittaa. Oma pyssy on toiminut ihan hyvin. Kiekkopaukut eli halvat 12/70 eivät toimineet ennen aseen tuunaamista. Jos pääset asetta katsomaan ennen hankintaa niin kannattaa tarkistaa, että kaasuputken ja piipun välillä olevat 4 reikää ovat kunnolla porattuja ja näkyvissä.

    • ASEMIES1

      Mahtava ase tuo saiga 12k

    • hajuramppe

      Paras ase pelto-oravan sekä jokinäädän pyyntiin. Ei voi kuin suositella.

    • Palalaikka

      Kyllä Baikal on ostettava jos aseen meinaa hommata

    • Anonyymi

      20 patruunan rumpulippaalla pieksee isommanki sorsaparven

      • Anonyymi

        Ja nimismies hakee saigan takarikkoon odottamaan metsästysrikoksen oikeuskäsittelyn tuomiota.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      91
      2103
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1875
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      49
      1490
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1446
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      144
      1384
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1334
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1264
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1116
    9. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1034
    10. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      101
      1013
    Aihe