Saakohan mistään enää ostaa fosfaattipitoista pyykinpesuainetta tai konetiskiainetta?
Fosfaattia sisältävä pesuaine?
17
5066
Vastaukset
- Lukua pukua
Serto Ultra, Serto Ultra Color tai Erisan näemmä löytyy kun katsoo tiettyä lajiketta.
-> http://molekyyli.farmos.com/Farmos/files.nsf/($Search)/0CF91D794A5E76A8C225746000402566/$FILE/Tiedote_zeoliititon_Farmos_touko2008.pdf - käytän sertoa
Eipä taida enää saada. Eikös fosfaatti kielletty pesuaineissa EU:n toimesta. Nykyisin esim. Serto sisältää sitraattia vedenpehmennysaineena, kun siinä ennen oli fosfaattia.
- tehopesua
EU kielsi fosfaattipitoisten pesuaineitten myynnin kuluttajille, mutta teollisuus muistaakseni "armahdettiin".
Eli saisikohan noita teollisuusaineita mistään?
- ainakin yksi
Ainakin Pirkka nestemäinen Konetiskiaine sisältää fosfaattia.
- Sun Liquigel
Myös Sunin nestemäinen konetiskiaine sisältää (vielä) fosfaattia
- Olavi__
Eikö fosfaattia sisältäneet pyykinpesuaineet kielletty kesästä 2013 lähtien ja fosfaattia sisältävät astianpesuaineet kielletään 2017 alusta lukien. Sinänsä en kieltoa ymmärrä, kun se koskee vain kuluttajia, ei ammattipesuaineita. Toinen ihmeellisyys on siinä, että nykyaikainen vesienpuhdistus tekniikka ottaa fosfaatit talteen ennen niitten kulkeutumista vesistöihin.
Taitaa olla kaikkiseltaan pesukonevalmistajien keksintöä koko homma: fosfaattomat pesuaineet lyhentävät pesukoneitten käyttöikää jopa yli puolella.
Oma pyykinpesukoneeni on toiminut moitteetta (kerran poistopumpun vaihto (19 € itse tehtynä) ja kerran moottorin hiilien vaihto (24 € itse tehtynä) yli 18 vuotta. Koneella pestään 6-10 kertaa viikossa aktiivisen perheen pyykkiä.- Anonyymi
Kylkö.
- tiina511
Fosfaatit aiheuttavat päästöjä vesistöihin myös sen seurauksena, että ihmiset päästävät itse pesuvetensä suoraan esimerkiksi järveen. Lisäksi muissa EU-maissa vedenpuhdistus ei todellakaan ole samaa luokkaa kuin Suomessa, jossa rehevöittävät yhdisteet saadaan kerättyä hyvin talteen ennen vesistöihin laskemista.
- Fosfaattirules
Fosfaatit ei pääse Suomen vesistöihin, koska ne vedenpuhdistamoissa erotellaan pois.
Olen hamstrannut paljon Sun konetiskiainetta, sillä vanha tiskikoneemme ei pysty toimimaan pesuaineilla, joissa on savea. Toivottavasti Suomi saisi EU:lta poikkeusluvan käyttää fosfaattipitoisia pesuaineta
- EiIkinäEnääFosfaatitonta
Ostin fosfaatittomia konetiskitabletteja (Kiilto-merkkisiä) ja ne lähes rikkoivat tiskikoneemme. Vesi jäi koneeseen, eikä ohjelma pumpannut sitä pois. Pesin pelkälle vedellä koneellisen ja ohjelma toimi normaalisti loppuun asti.
Nuo konetiskitabletin päätyvät roskiin tai palautukseen ja lähden kauppaan ostamaan fosfaatipitoista konetiskiainetta!!! - zeoliitti_kiellettävä
Oikeastaan ennemminkin nuo zeoliittia sisältävät pesuaineet tulisi kieltää, koska ne jatkuvasti käytettyinä tukkivat pesukoneiden vesimäärän anturin letkun. Zeoliittihan on käytännössä savea. Tässä eivät kuluttajajärjestöt ole olleet hereillä.
- NickNailer
Niin no fosfaatin voi jätevesistä poistaa kotimaisissa olosuhteissa. Etelä-Euroopassa missä jätevesien puhdistus on alkeellisempaa, fosfaatit taas kuluvat mikrobien ruokana, koska vedet ovat lämpimämpiä. On monesti käynyt mielessä sekin, onko fosfaattikiellossa mieltä, kun asia voitaisiin rakaista jätevesien paremmalla puhdistuksella. Puhdistus ratkaisisi monta muutakin ongelmaa.
Mitä tulee kuluttajajärjestöihin, niin ainakin BEUC on vaatinut totaalikieltoa fosfaateille ja suositellut zeoliittien käyttöä. Järjestöt ovat olleet hereillä, mutta toimineen juuri päin vastoin kuin mitä nimimerkki zeoliitti_kiellettävä ehdottaa.
- Fosfaattirules
Nyt kun tulee käymään niin, että pesukoeet eivät noilla zeoliittipesuaineilla toimi, siirryn käsintiskaukseen, kun väistämättä astianpesukone tulee hajoamaan. Pyykinpesukoneen puhdistaminen zeoliitista vielä ehkä onnistuu, mutta tiskikoneet tulevat siirtymään historiaan.
- tehokkaimmat_aineet
Fairy Platinum, Finish Quantum ja Fairy Powerball sisältävät fosfaattia:
http://www.testfakta.se/node/106
Erityisen tehokkaita ne eivät silti ole. Tavallinen rainbow -konetiskitabletti on paljon tehokkaampi kaikessa muussa paitsi pinttyneen teen poistossa. Pohjaan palaneet maidot, kuivuneen kanamunat ja puurot yms. lähtevät rainbowilla parhaiten, ja pinttyneet ja tummuneet teekupit Sun Extra Powerilla.
Rainbow on myös tehokkain ympäristömerkin saanut pesuaine, myös ekologisempi kuin esim. Ecover jonka konetiskitableteista ympäristömerkintä puuttuu (muilla ecoverin tuotteilla se kyllä on). - Anonyymi
Mikä on tilanne nyt, 10 vuotta myöhemmin? Ilmeisesti mistään kuluttaja-aineista ei fosfaattia enää löydy mutta onko ammattiaineissa vielä?
Mistä niitä saisi ostettua?- Anonyymi
Kunhan ei ole zeoliittiä, nii kelpuutan pyykinpesuaineeksi. Jos on, niin jää hyllyyn. Zeoliitti pilaa ja tekee koneesta tunkkaisen hajuisen aika nopsaan, Zeoliitti on suomeksi sanottuna savea,
- Anonyymi
Nostetaan tätä. Onko fosfaatillisia pesuaineita saatavilla? Lienee tehokkain keino saada savi pois pesukoneen putkista (ei lähde sitruunahapolla)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2324421Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii742862- 472403
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431687- 781379
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘691080PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137919- 64860
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86854Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53832