Hei,
En tullut tänne halveksimaan siivoustyö tai siivoojia mutta mun mielestä siivoojia kohdellan kuin mikä orjia.
Olen keikkailut päiväkodeissa ja olen huomannut 98% kaikista töitä oli liikaa verrattuna siivoojien henkilökunta määrää. Paljon huoneita, lelujen järjestely, pyykkien pesu ja huolto, roskien vieminen, vessojen ja pottien pesu.... Voin vain jatkaa mitä kaikkea tehdään. Esim tulen olin yhessä pkssa ja se oli kaks kerroksinen ja yhteens neljä ryhmää ja hirvee määrä huoneita. Ja mää sprintasun ylös alas 25 kertaa ja mulla ei ollut edes 30 min ruokatauko koska töitä oli paljon ja niiden pitäisi tehdä .....ketä ne muuten odottaa. Ihan tekee mieli huutaa niille tarhatädeulle kun istuvat ja katselevat ja höpöttävät auttaisivat ees pöytien pyyhkimisessä. Ai ne tuolit.... Pitäisi nostaas ai että ovat rskaita kyllä tätä menoa tulee varmisti nivelkuluma.
Mä tein mitä ehdin ja jätin mitä en ehtinyt..... Mikä hirvee määrä pölyä en iki elämässäni nähnyt niin paljon hiekkaa ja pölyä... Kyllä sanon suoraan että se pk oli tosi likainen.
Olen ollut työharjoittelussa toisessa pk ja siellä oli yks vaki siivoja ja toinen oli osa aikaisena siellä viisi päivää ja sitten tuli toinen siivooja joka kansa oli osa aikanen ihmettelin miksi hkl kaupunki ei työllistä toista siivoja. Harvoin olen nähnyt yhess pk kaks siivooja.
Mä tiedän että tää kuulostaa valitukselta mutta pakko piti tulla purkaa miten Helsingin kaupunki orjuutta siivoojia. Onko täällä kohtalo kavereita. Voitte kertoa oma mielipiteenne ja onko täällä pk siivojia kertokaa. Oletteko tyytyväisiä työnne siellä vai onko se rasittava.
Kiitoksia
päiväkoti siivous
3
551
Vastaukset
- Anonyymi
Siivoojia kohdellaan joka paikassa orjatyön lailla. Meihin suhtaudutaan kuin olisimme vähemmän tärkeitä. Tällä hetkellä olen hoivakodissa jossa olemme hoitajien kanssa samoihin aikoihin ruokatilassa, eipä heitä kiinnosta meidän jutut eikä meidän kanssa keskustelut. Hoitajat ovat kuin suuri onnellinen porukka jotka tuntevat olevansa äärimmäisen korkeatasoisesta virassa.
- Anonyymi
Kohteesta riippuen jotkut pitää täysin orjina ja nipottavat pölystä nurkassa,tikusta lattialla tms jotkut taas juttelee ja pitävät yhdenvertaisia myös oma asenne vaikuttaa itse introvertti ja en puhu jos vastapuoli ei itse ala puhumaan,teen vain työni enkö ota oikein kontaktia kenenkään.
- Anonyymi
Orjiahan ne, EK ja hallitus haluaisi tämän virallistaa ja eiköhän se sieltä ole vielä hallituskaudelta tulossa jos hallitus vaan pysyy pystyssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko831718- 431369
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu1181143Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.821051Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja2271028- 53902
- 61895
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20880- 34834
- 37799