Teetin kattoremontin Ruukilla. Vanha peltikatto uusittiin ja työ meni sovitusti. Lasku kun saapui, niin ei siitä saanut mitään selvää. Summat eivät täsmänneet, laskussa ei ollut mitään erittelyjä työn ja tarvikkeiden osuudesta. Myyjän mainostama takuu oli laskun mukaan 2 vuotta. Toimittivat sitten laskun liitteeksi paperin jossa työ oli 50% ja tarvikkeet 50% ja toimittivat myös pyynnöstä erillisen takuutodistuksen.
Vieläkin laskussa on pientä periaatteellista riitaa. Kaupanteon jälkeen myyjä kysyi voisivatko he poistaa piipunkauluksen lisähintaan, koska se helpottaisi pellitystä. Tämä sovittiin suullisesti. Sitten eräänä päivänä kaveri tuli katolle kello 19 ja oli poistunut paikalta klo 20 mennessä. Elikkä mielestäni oli kulunut tunti siihen hommaan kun betonit oli maassa ja ne jäivät vielä loppusiivouksessakin pihalle.
Laskussa näkyy kohta lisätyö 12h x xx€. Elikkä ei isosta kiinni mutta että viitsivät pilata hyvän työn näillä paperihommilla ja jäi paha mieli koko hommasta.
Maksoin välittömästi sovitun työn ja olen yrittänyt kysyä miten tämä 12 tuntia on saatu kulumaan, en ole saanut vastausta vaikka työ tehtiin jo keväällä.
Ruukin kattomentti kertomuksia
peltikatto1
1
205
Vastaukset
- jxö,bnm
en haluaisi aiheuttaa ressiä mutta sulle on tehty peltikatto sellaste tekijöiden toimesta jotka eivät pellistä mitään ymmärrä kusettivat sua sen piipun kakun kanssa se mitään pellitystä helpota vaan mahdollistaa sen että ne teettää ammattimiehellä pellin valmiiksi ja pudottaa sen vaan siihen päälle jos piipun pellitys ei muuten onnistu kun noin oikomalla en luottaisi kyseiseen urakoitsijaan muissakaan asioissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun433054Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081897Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171870Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si751571- 171474
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431358- 251300
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901289UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1041086Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1031083