Word 2010 sivunumerointi ja sisällysluettelon teko ohje

neuvoja1234

Tämä ohje koskee vain suomenkielistä Word 2010. Ohje ei pyri kertomaan, että paina hiiren oikeaa näppäintä vaan oletan, että osaat jo käyttää konetta sekä olet perehtynyt jollain tavalla jo Office 2010 Word ohjelmaan.

1. Tee uusi Word 2010 tiedosto ja avaa se.

2. Mene kohtaan " Sivun asettelu " ja klikkaa auki " Vaihdot " valinta.

3. Kohdassa " Osanvaihdot " klikkaa " Seuraava sivu " niin kauan kunnes on tarvittava määrä sivuja, että kansilehti ja sisällysluettelo vaatii pari tyhjää sivua ainakin.

4. Mene sivulle kolme jos siis jätät alkuun vain kaksi tyhjää sivua muuten mene sinne sivulle kuinka monta sivua olet jättänyt alkuun tyhjäksi.

5. Nyt lisätään sivunnumerot alalaitaan eli klikkaa " Alatunniste " kohta auki ja sitten klikkaa " Muokkaa alatunnistetta " jonka jälkeen aukeaa " Rakenne " välilehti.

6. Sitten vie hiiri " Alatunniste " kohtaan ja klikkaa yläpalkissa näkyvää " Sivunumero " auki sieltä valitse " Sivun alareuna " ja mieleisesi vaihtoehto mihin kohtaan haluat sivunumeron laittaa. Tämä toimii myös " Ylätunniste " vaihtoehdossa.

7. Jos nyt on sivunumeroita siellä missä niitä ei pitäisi olla niin tee seuraavaa, mene kansilehden eli sivun numero 1 " Sivun alatunniste " kohtaan ja laita " Rakenne " välilehdessä " Erilainen ensimmäinen sivu " kohtaan ruksi jos siinä ei vielä sitä ole niin nyt ei ainakaan ole kansilehdessä sivunumeroa.

8. Sivulla kolme " Rakenne " välilehdestä otat päältä pois " Linkitä edelliseen " niin ei sivunumero ala kakkosella vaan ykkösellä ja sivulla kolme yliviivaa sivunumero ja klikkaa kohtaa " Muotoile sivunumerot... " ja sitten " Sivunumerointi " kohdassa laitat " Aloittava sivu " numeroksi 1 ja paina " OK ".

9. Katso kohta 8. ennenkuin luet lisää!! Jos haluat merkitä sivuja muulla kuin numeroilla niin laita ruksi kohtaan " Lisää luvun numero " ja " Lukumuoto " valikosta valitset sitten muita kuin numeroita ja hyväksy " OK " napista.

10. Sisällysluettelon teko, ennen sen tekoa sinulla pitää olla jokaisella sivulla otsikot tehtynä "Aloitus " välilehden " Tyylit " valikosta ja " Otsikko 1 " on Pääotsikko kun taas " Otsikko 2 " on alaotsikko.

11. Mene sivulla kaksi eli kansilehden jälkeinen sivu tai vaikka sivulle 10 jos on alussa tyhjiä sivuja ja sitten klikkaa " Viittaukset " kohtaa ja sieltä valitse " Sisällysluettelo " ja klikkaa auki, täältä sitten valitset " Automaattisen taulokon " jos noudatit kohdan 10. ja 11. ohjeita niin nyt pitäisi olla sisällysluettelo näkyvissä otsikoineen ja sivunumeroineen. Aina kun muutat otsikoita niin päivitä sisällysluettelo.

12. Sivunumeroita voi myös piilottaa eli klikkaa hiirellä sivunumeroa ja maalaa sivunumero, sitten valitset avautuvasta valikosta kohdan " Näytä tai piilota kenttäkoodit " ja klikkaa sitä niin sivunumero on piilossa ja silti sisällysluettelo sen osaa näyttää.

2

1277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 8686687

      Ohje jo ennen kuin kukaan kysyykään...mielenkiintoista
      Yleensä pitkässä tekstissä on kansi, sisällysluettelo ja teksti. Tekstin sivunumerointi alkaa numerolla 1
      Neuvojalle pieni korjaus:
      Yksi osa eli teksti on jo olemassa, joten tehdään mainitsemasi osan vaihto tasan kahdesti.
      Sen jälkeen vuorollaan jälkimmäisten osien tunnisteissa otetaan "linkitä edelliseen" pois päältä.

      Nuo kaksi asiaa riittävät, tämän jälkeen kaikki toimii.
      Siis osan vaihto ja linkitä edelliseen toiminnon passivointi

    • Käpy_palaa

      Seurasin ohjeita sivunumeroinnista, mutta se ei toiminut niin kuin sen olisi pitänyt. Olen yrittänyt kaikin tavoin saada sivunumerot alkamaan sivulta 3 mutta ne alkavat silti sivulta 2, eli heti kansilehden jälkeen. En tajua että mitä minä oikein teen väärin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      49
      3304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2772
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      134
      2552
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2281
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2004
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1154
    Aihe