eli minkälainen alypuhelin pitäs olla että saisin wifi netin tabletilla toimimaan. vai toimiiko se elisan 3g huawei mokkulalla jos nettaan tietokoneella?
no minkälainen halpa kännykkä pitäs sit olla ja pelittääkö wifi eri nopeuksilla? mulla ois ellun puhelinliittymässä 2M netti. toimiiko wifi tabletti siis siloin kun toi känny on sen vieressä`?
no minkälainen halpa kännykkä pitäs sit olla ja pelittääkö wifi eri nopeuksilla? mulla ois ellun puhelinliittymässä 2M netti. toimiiko wifi tabletti siis siloin kun toi känny on sen vieressä`?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kännykän datayhteyden voi jakaa wlanin yli Android, WP8, IOS käyttöjärjestelmällä varustetuista puhelimista. ( Androidissa vähintään 2.2 versio).
Esim halvin WP8 malli irtoaa kaupasta 128 euron hintaan ja Android 79 euron hintaan.
Ja nopeus voi vaihdella riippuen kännykän wifi raudasta ja sen nopeudesta. Kännykkä jakaa wlan yhteyden noin 10-metrin säteelle.
kerrotko vielä vartteenotettavia kännykkämalleja
eli 60-80%ajasta puheluita eli toimintaiaka oltava ehdoton ja loput wifeilyä
Eli tarvitsetko sellaista puhelinta, jolla pääsisi sujuvasti surffailemaan netissä? Entä mikä olisi max hinta?
Akku kestää wlan jako käytössä normaalisti 5-8 tuntia puhelimella.
1.kuka hittolainen miinuksia jakelee??? tunnustakoon.
2. tarvitsen puhelin millä VOIN SOITTAA Normaalit puhelut ja jossa on pitkä toiminta-aika JA JOLLA SAAN jaettua wifin ANDROIDTABLUUN, en näistä asioista paljon tiiä mutta ilmeisesti noin onnistuu
jos päivässä tabettia käytän tunnin ei tarttis olla joka toinen päivä lataamassa
http://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/matkapuhelimet/SAMS7560WHITE/samsung-galaxy-trend-s7560-alypuhelin-valkoinen
http://www.gigantti.fi/product/puhelimet-ja-gps/matkapuhelimet/SAMI9105WHITE/samsung-galaxy-s-ii-plus-i9105p-alypuhelin-valkoinen
Etenkin toi Trend olisi kohtuu edullinen vaihtoehto ja sillä voi jakaa wlan yhteyden muille laitteille.
paskat akkukestot noissa.8,5h....
Eikös tässä tapauksessa olis yksinkertaisinta jakaa sen tietokoneen nettiyhteys wifillä eteenpäin?
tietokoneen läppärin siis akku ei kestä kun tabetissa ja ei mulla läppäriä aina oo se on iso. joten läänykällä netti tablettiin . tuliko jo selväks?
eikös se ole yksinkertaisinta kun menet kauppaan ja sanot siellä, että kestäväakkuinen luuri tänne. joka muutoin olisi varmaankin Motorola DroidX , vaan ei ehken täällä pohjolassa.
Wifi jako syö aikalailla virtaa puhelimesta mikä ei sinänsä haittaa jos puhelinta voi tarvittaessa ladata samalla.Tunnin käyttö voi viedä 30% akusta
Tiedän. Käytän reissussa kännyä yhteyspisteenä. Todettakkoon, että kännyni on halpisroidi, mutta kyllä sillä 5 tuntia nettiä pyörittää lataamatta (siis jos ei ole pistokepaikkaa saatavilla). Mikä ei ole ollenkaan hassummin halpisvehkeellä.
Ja aina voi ostaa vara akun. Niitä on sekä erillisiä että normaaleja.
jo vain ja onkin suositeltavaa sellainen hankkia mikäli lataus mahdollisuutta ei ole ihan heti ja käyttö sattuu olemaan esmes hardcore surffausta yms.
vara-akku puhelimeen olisi hyvä juttu,vaan kun omani sattuu olemaan kiinteää mallia ...... :-)
Itelläni on esim tälläiset:
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/2308/dgkgg/Nokia-DC-16-varavirtalahde-valkoinen
Ja
http://www.mobilefun.co.uk/27922-Pama-Plug-N-Go-Power-Portable-Charger-Europe-Reviews.htm
Hyvin olen pärjännyt näiden kanssa ja wlan jako voi olla pidempään päällä vaikka pistoketta ei ole lähellä.