3S-FE Nykiminen?

ST171 Carina II

Tämmöstä tullu pähkäiltyä tässä jo jonkin aikaa että mistä johtuu. Auto siis Toyota Carina II 2.0 GLi vuosmallia 1992 tuolla 3S-FE konneella. Auto toimi asennusvirheen tapahduttua epähuomiossa jokusen kuukauden lambdan johdot väärin kytkettynä, eli varmaankin hätäkäytöllä ilman lambdaa, huomasi pakokaasutesteistä kun lambda arvo oli pielessä-> arvot näytti rikasta seosta. Kun lambdan johdot käänsi oikein niin pakokaasuarvot olivat aivan hyvät. Alkoi kuitenkin samantien outo nykimis ongelma, ei siis nykinyt kun lambda oli hätäkäytöllä. Nykii kiihdyttäessä isolla kaasulla ja tuntuu jotenkin voimattomalta, mutta n. 3500-4000 rpm jälkeen alkaa vetää ainakin lähes nykimättä. Nykiminen on epäsäännöllistä , välillä ei tunnu nykivän juur yhtään ja välillä taas ei oikein lähe mihinkään. Vaihdettu tulpat, tulpanjohdot ja virranjakajan kansi pyörijä(vieläpä Toyotan alkuperäset), EGR tulpattu, putsattu ja säädetty ilmaläpän anturia, ilmansuodatin vaihettu, ilmamassa anturia putsattu, ilmamassamittariin ja imusarjaan suihkutettu puhistus ainetta, sähköliitokset putsattu, tankkiin laitettu joku tod.näk. turha suutinten puhdistusaine. Polttoainesuodattimen ikäkään ei ole vielä pariakaan vuotta. Jakopään kireyttäkin kurkattu ja näytti olevan sopiva. Tyhjäkäynnillä ja pienellä kaasulla ajaessa ei tunnu olevan mitään ongelmia. Välillä tuntuu lähtevän esim satasen vauhdista vitosella kiihdyttäessä ihan hyvin, ja välillä tuntuu ku yks piste kolmosella ajelis. Kuitenkin lähes aina nykii pienemmillä vaihteilla kiihdytettäess tuohon 3500-4000 kierroksen paikkeille asti.
Jos joku kohdannut saman ongelman niin ohjeita ottasin vastaan Hyvin mielelläni, alkaa vähitellen tympimään prkl:D

11

2448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ST171 Carina II

      Ja lisäystä vielä. Se unohtu mainita että kovalla kaasulla kiihdyttäessä esim kakkosvaihteella nykäisee joskus tosi voimakkaasti 3000-4000 rpm välillä. Tätä ei tee kuitenkaan koko ajan.

    • Näkeekös tuosta

      vikakoodeja, haiskahtaa suutin tai polttoainepumpun vialta..

    • ST171 Carina II

      Kiitosta ohjeista. Juu näkee tuosta ne ns. "vilkkukoodit" . Pitääpä tutkia osaako tuo näyttää sen diagnoosipistokkeen kautta tuota vikaa. Hitto ku muistas miten ne pysty kotikonstilla kattomaan..

      • Vikakoodi

        Löyty netistä semmone ohje että T(E)1 ja E1 navat siitä diagnoosiboksista joholla yhteen niin pitäs valon näyttää tasasta vilkuntaa mikäli ei mitään vikaa ole. Jos taas vika on niin vilkkuu epäsäännöllisessti mutta siihen tarvitsee sen taulukon mistä näkee ne vilkkukoodien tarkottamat viat.


    • ST171 Carina II

      Vikakoodit katottu. Vilkkuu tasaisesti. Ei ainakaan ole vikakoodia sitten jättäny jälkeensä, mutta vika kyllä vaan pysyy :/

    • Mahtasko

      olla mahdollista että vika olisi sytkäpuolassa?

    • ST171 Carina II

      Käytin auton lambdatesterissä ja lambda on pimeenä. Huomenna vaihtuu uusi lambda tilalle jospa korjautus vika sitten sillä. Toyotalta kysyessä ei lambdaa ole enää kuulemma tuotannossa ollenkaan, kummallista. BOSCH in lambda tulossa nyt.

    • ST171 Carina II

      Noniin. Vika korjautui lambdan vaihdolla. Heti lamdan vaihdon jälkeen nyki vielä vaimeasti kovassa kiihdytyksessä n. 3500rpm asti , mutta yläkierroksilla kova nykiminen loppui kokonaan. Muutenkin moottorin luonne muuttui täysin erilaiseksi ja paljon pirteämmäksi. Nyt muutaman päivän ajelun jälkeen vaimea nykiminenkin tuntuu häviävän, liekkö olis keränny karstaa sitten väärän seoksen takia..

    • Camry vm.87

      Sama kone ja vähän samantapaset oireet. Ajossa pamahti vikavalo päälle, kone alkoi nykiä etenkin pintakaasulla, ja kaasu pohjassa taas voimaton, ei tahdo kiihtyä. Lisäksi kylmänä ei pysy tyhjäkäynnillä vaan sammuu. Diagnostiikka kertoo että ilman ja polttoaineen suhteessa häikkää eli liian rikas seos. Tuon vikakoodin lisäksi valo vilkkuu sen jälkeen kymmenen kertaa, mille en löytänyt mitään selitystä.

      Osaiskos joku sanoa näistä oireista nopeesti tod.näk. viat mitä lähteä kattomaan, ite kun oon aika aloittelija näissä hommissa.

      • Kuuntelehan,

        sopivalla kepillä, naskuttaako kaikki suuttimet samalla tavalla. Strotoskooppi maksaa parikymppiä, vilkaise toimiiko sytytysennakon siirto..


      • Ajoituslamppu..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      78
      1667
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      117
      1074
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      54
      928
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      841
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      786
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      760
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      28
      759
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      75
      753
    9. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      747
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      42
      726
    Aihe